24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: konferencja o o. Aleksandrze Mieniu

Ocena: 0
1112
W moskiewskiej Bibliotece Literatury Obcej im. Rudomino odbyła się 8 września doroczna konferencja międzynarodowa poświęcona pamięci zamordowanego 25 lat temu znanego prawosławnego duchownego ks. Aleksandra Mienia.
2015-09-09 23:01
kg (KAI/RV/B-I) / Moskwa, mz
 
W tym roku przebiegała ona pod hasłem "Protojerej Aleksandr Mień: przesłanie dla XXI wieku". Obecni byli na niej przedstawiciele różnych wyznań i religii działających w Rosji oraz goście z 8 krajów. Jednym z prelegentów był ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi.

Mówca przypomniał pierwsze lata działalności tego kapłana, kiedy jeszcze w czasach sowieckich skupiał on wokół siebie niewielką liczbę osób. Dzięki temu mógł poświęcić więcej czasu na pisanie książek, które do dziś nie straciły na aktualności i służą pomocą w pracy duszpasterskiej. Wspominając późniejszy okres, gdy w wyniku zniesienia ograniczeń wobec religii w ZSRR cała masa ludzi dosłownie „wlała się do cerkwi i kościołów?, metropolita katolicki zwrócił uwagę na praktyczne duszpasterskie wskazania o. Mienia. Tworzył on i wzywał do zakładania małych wspólnot chrześcijańskich jako najwłaściwszego miejsca rozwoju i przeżywania życia wiarą.

Abp Pezzi zacytował też słowa duchownego prawosławnego, który w przededniu swej strasznej śmierci od uderzenia siekierą, powiedział na wykładzie: „Wydaje mi się, że chrześcijaństwo dopiero się zaczyna”.

Patrząc na wydarzenia współczesnego świata, kiedy chrześcijanie w różnych zakątkach świata oddają życie w imię Chrystusa, słowa ks. Aleksandra Mienia pozostają nadal aktualne.

Tegoroczne spotkanie odbyło się po raz pierwszy bez długoletniej dyrektorki Biblioteki i duchowej córki o. Aleksandra – Jekatieriny Gienijewej (1946-2015), która zmarła 9 lipca br. w wieku 69 lat. Była ona jedną z najaktywniejszych propagatorek myśli i dzieł tego kapłana, współorganizatorką tych spotkań i jedną z nielicznych już osób, które znały i utrzymywały z nim stałe kontakty.

Przed rozpoczęciem obrad krótkie nabożeństwo modlitewne za zmarłego odprawił metropolita kałuski i borowski Klemens, przewodnicy Rady Wydawniczej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Gości powitał nowy dyrektor Biblioteki Wadim Duda.

Hołd zamordowanemu ćwierć wieku temu kapłanowi złożył przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Podkreślił, że "ksiądz protojerej był jednym z wybitnych duszpasterzy RKP XX wieku, obdarzonym licznymi zdolnościami, które wszystkie skierował w służbę Kościołowi". Wyraził również uznanie J. Gienijewej za jej zasługi dla zachowania literackiej spuścizny o. Mienia, mając nadzieję, że wieczory poświęcone jemu i jego dziedzictwu będą nadal organizowane w murach Biblioteki "Inostranki".

Pozdrowienia uczestnikom spotkania przesłali m.in. metropolita kruticki i kołommieński Juwenaliusz, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj i ambasador Niemiec w Rosji Rüdiger von Fritsch.

W czasie konferencji przedstawiono m.in. pierwszy tom z planowanego na 15 tomów Zbioru dzieł ks. protojereja. Błogosławieństwa na rozpoczęcia tego wielkiego projektu udzielił patriarcha Cyryl, a tomy będą się ukazywały nakładem Wydawnictwa Patriarchatu Moskiewskiego.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter