25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rok Święty rozpoczęty

Ocena: 0
2832

Mszą świętą z udziałem 50 tys. wiernych z całego świata na placu św. Piotra i otwarciem Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej Franciszek zainaugurował 8 grudnia Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

2015-12-08 15:20
tom, st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

– Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski. Będzie to rok, w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu i przedkładać je nad sąd, a w każdym przypadku sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia – powiedział papież w homilii. Nawiązał do przypadającej dzisiaj 50. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, w trakcie którego jego ojcowie "otworzyli drzwi na świat". – Jubileusz pobudza nas do tej otwartości i zobowiązuje, by nie zaniedbywać ducha, jaki wyłonił się z Vaticanum II, ducha Miłosiernego Samarytanina – powiedział Ojciec Święty.


Dar łaski

Odwołując się do prostego i bardzo symbolicznego gestu otwarcia Drzwi Świętych Miłosierdzia oraz Słowa Bożego, Franciszek podkreślił, że stawiają one na pierwszy plan "prymat łaski". Przywołał słowa skierowane przez anioła Gabriela do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski”. – Pełnia łaski może przemienić serce i czyni je zdolnym do dokonania aktu tak wielkiego, by dokonać zmiany dziejów ludzkości – zaznaczył papież.

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Franciszek podkreślił, że wyraża ono "wspaniałość miłości Boga". Przypomniał, że Bóg w Maryi "posuwa się do zapobieżenia grzechowi pierworodnemu, jaki każdy człowiek niesie ze sobą przychodząc na świat". – To miłość Boga zapobiega, uprzedza i zbawia – stwierdził papież.

Zaznaczył, że zawsze istnieje pokusa nieposłuszeństwa, która wyraża się w pragnieniu zaplanowania naszego życia niezależnie od woli Boga. – To ta wrogość, która nieustannie zagraża życiu ludzi, aby ich przeciwstawić planowi Boga. Jednak także historia grzechu jest zrozumiała tylko w świetle miłości, która przebacza. Jeśli wszystko trwałoby w grzechu, bylibyśmy w sytuacji najbardziej rozpaczliwej ze wszystkich stworzeń, natomiast obietnica zwycięstwa miłości Chrystusa obejmuje wszystko w miłosierdziu Ojca – wyjaśniał Franciszek.

– Ten Nadzwyczajny Rok Święty jest także darem łaski – powiedział papież i dodał: – Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego.

Franciszek zaznaczył, że będzie to rok, w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu. – Jak wiele krzywdy wyrządza się Bogu i Jego łasce, kiedy przede wszystkim się twierdzi, że grzechy są karane Jego sądem, nie stawiając natomiast na pierwszym miejscu, że są odpuszczane przez Jego miłosierdzie! – podkreślił i dodał: – Musimy przedkładać miłosierdzie nad sąd, a w każdym przypadku sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia.

Papież nawiązał do przypadającej dzisiaj 50. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, w trakcie którego jego ojcowie "otworzyli drzwi na świat". – Sobór był bowiem przede wszystkim spotkaniem. Prawdziwym spotkaniem między Kościołem a ludźmi naszych czasów. Spotkaniem naznaczonym mocą Ducha Świętego, który pobudził Kościół do wyjścia z oschłości, które przez wiele lat zamykały go w sobie, aby z entuzjazmem podjąć drogę misyjną – powiedział Franciszek i podkreślił, że "było to podjęcie drogi, aby wyjść na spotkanie każdego człowieka, tam gdzie on żyje: w jego mieście, domu, miejscu pracy… wszędzie tam, gdzie jest człowiek, tam Kościół jest wezwany, aby do niego dotrzeć, aby zanieść radość Ewangelii".

Na zakończenie papież zachęcił, aby podjąć z taką samą siłą i entuzjazmem ten impuls misyjny. – Jubileusz pobudza nas do tej otwartości i zobowiązuje, by nie zaniedbywać ducha, jaki wyłonił się z Vaticanum II, ducha Miłosiernego Samarytanina, jak o tym przypomniał błogosławiony Paweł VI na zakończenie Soboru – powiedział Franciszek.

Z okazji rocznicy zakończenia Soboru przed Mszą świętą odczytano fragmenty czterech konstytucji soborowych.

W modlitwie wiernych wznoszono intencje: po chińsku za Kościół, by Duch Święty czynił go coraz bardziej nauczycielem prawdy i matką miłosierdzia, płodną nowymi dziećmi; po arabsku za rządzących i ustawodawców, aby Duch Święty zrodził w nich pragnienie służenia każdemu człowiekowi oraz sprawie sprawiedliwości i pokoju; po francusku za grzeszników i ludzi odwołujących się do przemocy – aby Duch Święty pokierował ich sumieniami, aby poznali dramat i powagę zła, a ich serca otrzymały uleczenie i miłosierdzie; w używanym w Afryce języku swahili za niewierzących: aby Duch Święty wzbudził w ich umysłach pragnienie prawdy, a w woli męstwo przylgnięcia do dobra oraz w używanym w Indiach języku malajalam modlono się za misjonarzy i spowiedników, aby Duch Święty pobudzał ich do radosnego i szczerego głoszenia Ewangelii oraz wypowiadania słów nadziei i przebaczenia.


Otwarcie Drzwi Świętych

Ceremonia miała prostą oprawę. – Bracia i siostry, ożywiani wiarą w Jezusa, naszego Zbawiciela, którą odnowiliśmy podczas celebracji eucharystycznej i strzeżeni przez Niepokalanie Poczętą Maryję Pannę, rozpoczynamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia – powiedział diakon na jej początku.

W procesji, przy śpiewie hymnu „Misericordias Domini, in aeternum cantabo", Franciszek udał się do przedsionka bazyliki watykańskiej. Tam przywitał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI. – Boże, który objawiasz swoją wszechmoc przede wszystkim poprzez miłosierdzie i przebaczenie, daj nam przeżyć rok łaski, czas sprzyjający miłowaniu Ciebie i braci, w radości Ewangelii. Nieustannie zsyłaj na nas swego Ducha Świętego, abyśmy niestrudzenie z ufnością kierowali spojrzenie na Tego, którego przebiliśmy, Twego Syna, który stał się człowiekiem, jaśniejące oblicze Twego nieskończonego miłosierdzia, pewne schronienie dla nas wszystkich, grzeszników, potrzebujących przebaczenia i pokoju, prawdy, która wyzwala i zbawia. On jest Bramą, przez którą przychodzimy do Ciebie, niewyczerpalne źródło pocieszenia dla wszystkich, piękno, które nie zna zachodu, radość doskonałą w życiu bez końca. Niech się za nami wstawia Niepokalana Dziewica, pierwszy i wspaniały owoc paschalnego zwycięstwa, jaśniejąca jutrzenka nowych niebios i ziemi nowej, szczęśliwy cel naszej ziemskiej pielgrzymki. Tobie Ojcze Święty, Twemu Synowi, naszemu Odkupicielowi, Duchowi Świętemu, Pocieszycielowi wszelka cześć i chwała na wieki wieków – modlił się Franciszek.

Po tych słowach papież pchnął dwa skrzydła prowadzących do bazyliki Drzwi Świętych. Franciszek stanął w progu świątyni i pogrążył się na chwilę w modlitwie. Po nim wszedł papież senior, w towarzystwie swojego prywatnego sekretarza abp. Georga Gänsweina, a następnie kardynałowie, biskupi i kapłani koncelebrujący Mszę świętą.

W procesji ruszyli do konfesji św. Piotra. Tam Franciszek udzielił błogosławieństwa, które zakończyło Mszę świętą inaugurującą Jubileusz Roku Miłosierdzia.

Były to drugie Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia, które otworzył Franciszek. Pierwszy raz zrobił to w Bangi, podczas wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej. 13 grudnia ceremonia otwarcia Drzwi Świętych pod papieskim przewodnictwem odbędzie się w Bazylice św. Jana na Lateranie oraz w katedrach na całym świecie. Tego samego dnia w Bazylice św. Pawła za Murami zrobi to papieski legat, kard. James Harvey. 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki papież otworzy Drzwi Święte w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej.

Przy ołtarzu w czasie Eucharystii przy papieżu stanęli kardynałowie: Angelo Sodano, Giovanni Battista Re, Tarcisio Bertone oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter