4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica w Starej Wsi

Ocena: 0
2125

Trzydziestolecie istnienia świętowała 2 sierpnia parafia Matki Bożej Anielskiej w Starej Wsi koło Otwocka. Był to zarazem dla tamtejszej wspólnoty dzień odpustu parafialnego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Centralnym uroczystościom przewodniczył biskup senior Kazimierz Romaniuk. Wraz z rzeszą parafian w obchodach uczestniczyło także kilkudziesięciu kapłanów zaprzyjaźnionych z tamtejszym proboszczem ks. prał. Krzysztofem Cąkałą oraz proboszczów i wikariuszy z sąsiednich parafii.

Pierwszą Mszę Świętą pod krzyżem ustawionym na dzisiejszym placu parafialnym odprawił 2 sierpnia 1987 r. ks. Jan Osimowicz, przysłany do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego przez ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Kazimierza Romaniuka, odpowiedzialnego za sprawy personalne.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem tamtego roku została poświęcona w tym miejscu drewniana kaplica przeniesiona z parafii św. Franciszka z Asyżu na warszawskim Okęciu. Oddzielona od drogi składem materiałów i prawie niewidoczna za hałdami węgla kaplica okazała się wystarczająca na ówczesne potrzeby wiernych. Wobec tego decyzja o budowie właściwego kościoła odkładana była na później. Budowy nie rozpoczął także kolejny proboszcz ks. Eugeniusz Lewandowski, który objął parafię w roku 1992, po przejściu ks. Osimowicza do Ordynariatu Polowego WP. Na przeszkodzie rozpoczęciu budowy stały trudne warunki geodezyjne oraz fakt, że miejscowa wspólnota parafialna była nieliczna i niezamożna. Sytuacja zmieniła się dopiero wraz z objęciem parafii w 1995 r. przez obecnego proboszcza ks. Krzysztofa Cąkałę, który okazał się wręcz stworzony do powierzonych mu zadań, przed wstąpieniem do seminarium pracował bowiem w terenie jako technik meliorant. Znany był także z niepohamowanej, niepoprawnej wręcz gorliwości duszpasterskiej.

Nowy proboszcz na początek trafił do serc dzieci szkolnych i ich rodziców. Rozwój duszpasterstwa sprawił, że wierni szybko odczuli, że tymczasowa kaplica już ich nie mieści i budowa właściwego kościoła stała się dla nich oczywistą potrzebą. Z grząskim terenem proboszcz też poradził sobie osobiście, odwadniając go w przerwach między duszpasterskimi zajęciami. Ludzie byli coraz bardziej zadowoleni – nie tylko dlatego, że ich duchowe potrzeby były zaspokojone, ale również z faktu, że dzięki planom budowy kościoła oraz odwodnieniu terenu wzrastała atrakcyjność przyległych do niego działek.

Nowa świątynia, zaprojektowana przez architekta Alfreda Szymkiewicza i konstruktora mgr. inż. Zbigniewa Zaborowskiego, miała tradycyjną bazylikową formę. Pracę przy jej wznoszeniu rozpoczęto latem 1997 r. Trzy lata później obiekt został zadaszony. Całkowicie ukończony i wyposażony kościół został poświęcony przez abp. Henryka Hosera SAC 2 sierpnia 2016 r.

Ks. Cąkała zapewnia, że jest to najpiękniejszy obiekt sakralny w całej gminie Celestynów. Z tym mogliby pewnie dyskutować proboszczowie okolicznych parafii. Ale już fakt, że mało gdzie możliwe jest zgromadzenie tylu wiernych na uroczystości parafialnej przypadającej w dzień roboczy, pozostaje bezsporny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter