14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Robimy raban

Ocena: 0
589

Sukcesem byłoby, gdyby w parafiach zaistniała życzliwość i otwartość wobec młodych ludzi - mówi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. Michał Wypych

Ruszył Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jak Ksiądz Biskup ocenia jego początek?

Nasz Synod jest odpowiedzią na papieskie wezwanie po ubiegłorocznym Synodzie Biskupów w Rzymie. Ale inicjatywa ta miała też swoje inspiracje oddolne. Moi współpracownicy podkreślali, że istnieje potrzeba zwrócenia uwagi na duszpasterstwo młodzieży w diecezji. Postanowiliśmy na te wyzwania odpowiedzieć.

Jestem wdzięczny szczególnie bp. Markowi Solarczykowi, który z determinacją i radością podjął się prowadzenia Synodu, dobierając sobie do współpracy kapłanów i osoby świeckie. Dotychczasowe wydarzenia pokazują, że inicjatywa Synodu oddana została we właściwe ręce i zmierza w dobrym kierunku.

Na Mszę Świętą inaugurującą Synod 18 września w katedrze przybyła spora grupa młodzieży. Jeszcze milej byłem zaskoczony trzy dni później, podczas I Sesji Plenarnej. Przybyło na nią około dwustu młodych ludzi, wydelegowanych jako przedstawiciele parafii. Mówiłem wtedy o potrzebie włączenia się w Synod wszystkich młodych ludzi w diecezji. Wiele parafii zgłosiło delegatów, ale mamy i takie parafie, co do których nie potrafimy wyjaśnić, dlaczego się jeszcze w Synod nie włączyły. Nie pozostaniemy wobec nich obojętni, bo brak zaangażowania z ich strony byłby klęską Synodu już na starcie. Chodzi przecież o naszą odpowiedzialność za młodzież. Żadna parafia, choćby najmniejsza, nie może się tłumaczyć, że „nie ma ludzi do pracy”, bo jest to nieprawdą. Jeśli jednak ktoś tak twierdzi, to trzeba postawić sobie pytanie o jakość duszpasterstwa w tej parafii.

Jestem pod ogromnym wrażeniem młodzieży uczestniczącej w I Sesji Synodu. To młodzież świadoma swojej roli, radosna i otwarta.

Diecezja będzie w stanie wykorzystać ich potencjał i odpowiadać na ich potrzeby?

Wielu nas, starszych wiekiem, ma problemy z dotarciem do młodego człowieka. W naszych czasach w niewyobrażalnie szybkim tempie zachodzą przeobrażenia kulturowe i mentalne, również techniki komunikacji zmieniają się w zawrotnym tempie. Czegoś takiego nie doświadczały wcześniejsze pokolenia. Dzisiejszy świat ze swoim tempem życia i nowoczesnymi środkami przekazu niejako bierze młodych ludzi w niewolę. Już samo zrozumienie ich to mistrzostwo świata.

Mamy za sobą pierwszą sesję roboczą Synodu. Czekamy na przekaz zwrotny od młodzieży. Chcemy się edukować, usprawniać komunikację, przede wszystkim zaś wsłuchiwać się w jej głos. Na ile będziemy potrafili sprostać jej oczekiwaniom, to się okaże. Najgorszy jest stan bezczynności i brak wzajemnego zrozumienia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -