29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie małżonków Martin w Wadowicach

Ocena: 0
1422

Relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus – świętych Ludwika i Zelii Martin – wprowadzono w niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia, do wadowickiego kościoła pw. św. Piotra. Święci ci to pierwsza kanonizowana para małżeńska w historii Kościoła.

2015-12-28 13:33
rk / Wadowice (KAI), sg

Uroczystej liturgii, podczas której zainstalowano cząstki z kości (ex ossibus) świętych patronów niedawnego Synodu Biskupów o rodzinie, przewodniczył o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, postulator Krakowskiej Prowincji Zakonu z wadowickiej „Górki”. Zakonnik wygłosił także kazanie o nowych świętych. Przypomniał przesłanie świętych małżonków i rodziców, zaznaczając, że papież Franciszek nieprzypadkowo postanowił kanonizować błogosławionych Ludwika i Zelii w czasie Synodu Biskupów o rodzinie.

– Namiestnik Chrystusa, jako stróż depozytu wiary uczynił to płynąc pod prąd mentalności tego świata, która lansuje rozwody, rozwiązłość seksualną, pseudomałżeństwa pomiędzy osobami tej samej płci, a nawet adoptowanie przez nie dzieci, o czym tak głośno także w Polsce, gdzie zaczyna panoszyć się zgubna, pseudonaukowa ideologia genderyzmu, i gdzie sejm poprzedniej kadencji uchwalił przecież ustawę o dobrowolnym uzgadnianiu płci, ustawę, której dzięki Bogu nie podpisał nowy prezydent Rzeczypospolitej – podkreślił o. Praśkiewicz.

Jak zaznaczył, kanonizacja rodziców św. Teresy z Lisieux, przywołuje wskazania św. Jana Pawła II, że należy wynosić na ołtarze świątobliwych wiernych świeckich, którzy realizowali swe powołanie chrześcijańskie w małżeństwie. – Nie zrobili oni za życia – można by powiedzieć – nic nadzwyczajnego w rozumieniu światowym: nie odkryli Ameryki, nie dokonali jakichś wynalazków, nie napisali książek, nie otrzymali nagrody Nobla. Oni należeli do liczby normalnych prostych ludzi. Wyróżniało ich od innych jedynie to, że we wszystkim kierowali się Bożymi przykazaniami i Jezusową Ewangelią, za co spotkała ich w Kościele chwała ołtarzy, aby byli przykładem dla innych – dodał karmelita i przypomniał, że każdy człowiek powołany jest do świętości.

– Świętość otwarta jest także dla małżonków, którzy trudzą się i podejmują wiele ofiar, by wychować swoje dzieci, jak to czynili ci święci rodzice. Niechaj ich przykład pociąga nas do kroczenia po drogach świętości, która nie polega na czynieniu rzeczy nadzwyczajnych, ale – jak powiedziała właśnie św. Teresa, najmłodsza ich córka – na nadzwyczajnym przeżywaniu codzienności – zaapelował.

Ludwik Józef Stanisław (Louis Joseph Stanislas) Martin (22 VIII 1823-29 VII 1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria (Zélie Marie) z domu Guèrin (23 XI 1831-28 VIII 1877) pochodziła z Gandelain koło Alençon.

Oboje małżonkowie doczekali się łącznie dziewięciorga dzieci, urodzonych w latach 1860-73, z których najmłodszą była ta, która najbardziej rozsławiła rodzinę – św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czworo z potomstwa zmarło w bardzo młodym wieku. Te, które przeżyły – same córki – zostały zakonnicami i doczekały, poza św. Teresą, sędziwego wieku (dwie zmarły w wieku prawie 90 lat).

Wielkim źródłem wiedzy o codziennym życiu małżonków, a jeszcze bardziej o ich uczuciach, religijności i życiu duchowym, są listy. Zachowało się 218 listów Zelii do męża i 16 Ludwika do niej. Teresa, późniejsza wielka święta, patronka misji i doktor Kościoła, napisała o swych rodzicach, że byli oni „godni bardziej nieba niż ziemi”.

Beatyfikacja Ludwika i Zelii Martinów odbyła się 19 października 2008 w Lisieux. Stali się oni drugim małżeństwem, wyniesionym przez Kościół na ołtarze w naszych czasach. Pierwszymi byli Alojzy (lub Ludwik) i Maria Beltrame Quattrocchi z Włoch, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 21 października 2001 w Rzymie.

Kanonizacja rodziców św. Teresy z Lisieux odbył a się 18 października br. w Rzymie w czasie Synodu Biskupów nt. rodziny. Stali się oni pierwszymi kanonizowanymi małżonkami w dziejach Kościoła, którzy nie byli męczennikami.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter