29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie bł. Frassatiego jadą do Polski

Ocena: 0
3059

W poniedziałek 4 lipca, w liturgiczne wspomnienie i 91. rocznicę śmierci, relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego wyruszyły w podróż do Polski.

2016-07-04 15:54
am / Warszawa (KAI), mz

Zostaną przywiezione na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, a wcześniej – od 11 lipca – zostaną wystawione w dziewięciu polskich miastach. Jan Paweł II wskazywał na Frassatiego jako patrona młodzieży. Ten włoski student i alpinista przed laty był wzorem także dla Karola Wojtyły.

29 czerwca trumna z ciałem bł. Piera Giorgia Frassatiego została wyjęta z grobu i wystawiona do publicznej adoracji w turyńskiej katedrze. 4 lipca ciało Frassatiego, żegnane przez arcybiskupa Turynu, rodziny i młodych z Włoch i z Polski, rozpoczęło podróż do kraju Jana Pawła II, który nazwał go "Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw". Do Polski dotrą 11 lipca.

Drewniana trumna z ciałem bł. Frassatiego waży 100 kg, ma dwa metry długości i jest szeroka na ponad pół metra. Do jej podniesienia potrzeba 12 osób. Aby przewieźć ją do Polski, Fiat specjalnie na tę okazję wyprodukował dwa samochody marki Ducat o wymiarach 5 na 2,5 metra.

– Trumny z ciałem Piera Giorgia jeszcze nigdy w Polsce nie było, dlatego Światowe Dni Młodzieży są dobrą okazją do spotkania z błogosławionym. Jest nadzieja, że może zostanie on w niedługim czasie ogłoszony świętym – mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Krakowa.

Do tej pory ciało bł. Piera Giorgia Frassatiego, poza Włochami, było obecne tylko na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney w 2008 r.

Każde miasto przygotowuje swój program uczczenia relikwii. Choć pobyt będzie krótki (relikwie zazwyczaj przyjeżdżają do parafii koło południa, czasami popołudniu, a wyjeżdżają następnego dnia rano), to będzie okazja, żeby wszyscy mieszkańcy mogli spotkać się z błogosławionym.


Frassati w Polsce

By dotrzeć do Polski, ciało Piera Giorgia Frassatiego przejedzie przez Mediolan, Wiedeń i Bratysławę.

Podróż po Polsce rozpocznie 11 lipca od Rybnika. Samochód wiozący relikwie Frassatiego będą eskortować rolkarze w koszulkach z podobizną błogosławionego. O godz. 17.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa. Po niej o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza święta pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka.

12 lipca relikwie zostaną przewiezione do bazyliki św. Wojciecha we Wrocławiu. Główne punkty modlitewnego czuwania przy trumnie błogosławionego to modlitwa medytacji nad tekstami bł. Pier Giorgio, Msza święta i nocne czuwanie akademickie.

13 lipca o 7.00 rano z Wrocławia relikwie pojadą do klasztoru oo. dominikanów w Szczecinie. Tam organizatorzy zapraszają m.in. na Drogę Światła „Na drodze Zmartwychwstałego w towarzystwie P. J. Frassati”, śpiewaną Litanię do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski i adorację ze śpiewem kanonów oraz czytaniami o świętym.

14 i 15 lipca Frassati będzie w Poznaniu. Relikwiarz z ciałem błogosławionego będzie wystawiony kolejno w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w klasztorze oo. dominikanów.

Jak informuje ks. Mateusz Napierała, duszpasterz Kampusu Morasco, obecność relikwii bł. Pier Giorgia Frassatiego ma przygotować na Światowe Dni Młodzieży nie tylko młode osoby jadące do Krakowa, ale także tych, którzy pozostaną w Poznaniu. 14 lipca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego modlitwom przy relikwiarzu towarzyszyć będzie prezentacja twórczości błogosławionego. W wydarzeniu wezmą udział artyści Krzysztof Antkowiak i Aleksander Machalica.

Z Poznania ciało świętego zostanie przewiezione do Warszawy.

Relikwie Frassatiego przyjadą najpierw na Służew. Będą tam od soboty 16 lipca do niedzieli rano. Tam odbędzie się m.in. Msza święta z udziałem świeckich dominikanów, a po niej konferencja i nabożeństwo światła oraz Msza święta pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC z udziałem młodzieży i osób zaangażowanych w organizację ŚDM w parafiach archidiecezji. O godz. 21:00 zaplanowano wieczór uwielbienia z bł. Pierem Giorgiem, a o północy Mszę świętą w intencjach powierzonych orędownictwu bł. Piera Giorgia. Po niej konferencja i medytacja fragmentów listów Frassatiego, czytanych przez znanych polskich aktorów.

Od 1 lipca można także zapoznawać się z postacią bł. Piera Giorgia Frassatiego dzięki plenerowej wystawie na placu przed kościołem, przygotowanej przez świeckich dominikanów z tworzącej się przy klasztorze na Służewie fraterni.

W kościele św. Anny, 17 lipca o godz. 15.00 będzie sprawowana uroczysta akademicka Msza święta. O 18.00 modlitwę przy relikwiach podejmą studenci z diecezji warszawsko-praskiej. Po Mszy sprawowanej o godz. 21.00 rozpocznie się adoracja, a od północy będzie możliwa indywidualna cicha modlitwa w kościele.

W poniedziałek o godz. 7.30 zostanie odprawiona Msza święta na pożegnanie relikwii, które następnie wyruszą do Lublina. 18 lipca będą w parafii bł. Piera Giorgia Frassatiego, a 19 lipca w klasztorze oo. dominikanów.

Dzień później będzie można modlić się wraz z bł. Frassatim w Tarnobrzegu.

21 lipca relikwie pojawią się w Jarosławiu. Tam dominikanie zapraszają m.in. na Mszę świętą o błogosławionym, której będzie przewodniczył bp. Adam Szal. Po Mszy Nieszpory z bł. Pierem Giorgiem Frassatim w bazylice z zaproszonymi duszpasterstwami, następnie czuwanie z konferencją o bł. Pierze Giorgiu Frassatim.

W Rzeszowie 22 lipca sprawowana będzie m.in. Msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W programie także adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie przy relikwiach do północy.


Frassati na ŚDM w Krakowie

23 lipca ciało Frassatiego zostanie przewiezione do Krakowa, do klasztoru oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej 12, gdzie będzie do zakończenia Światowych Dni Młodzieży (31 lipca).

W krużgankach klasztoru przez cały dzień będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Pierowi Giorgiu Frassatiemu, a w kapitularzu klasztoru codziennie o 16.00 odbywać się będą spotkania Przyjaciół Piera Giorgia. Z kolei w ogrodach dominikańskich zaaranżowana będzie także "Cafe Frassati" – kawiarenka, w której przy włoskiej kawie będzie można porozmawiać o błogosławionym. Będzie czynna przez cały czas trwania Światowych Dni Młodzieży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter