25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Religie to potencjał dobra

Ocena: 4.6
420

„Już sam fakt, że jesteśmy razem w tym samym miejscu, jest przesłaniem” – podkreślił papież Franciszek w Ułan Bator.

Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Kto bardziej niż ludzie wierzący jest powołany do pracy na rzecz harmonii wszystkich?

– pytał retorycznie papież Franciszek, mówiąc do przedstawicieli religii będących w Mongolii. Jednocześnie podkreślił: „zależnie od tego, jak dobrze udaje nam się harmonizować z innymi pielgrzymami na ziemi i jak dobrze udaje nam się szerzyć harmonię tam, gdzie żyjemy, mierzy się społeczna wartość naszej religijności”.

Papież wskazał, że każde ludzkie życie, a tym bardziej każdą religię powwino się „mierzyć” na podstawie altruizmu.

Nie abstrakcyjnego altruizmu, ale konkretnego altruizmu, który przekłada się na poszukiwanie drugiego i szczodrą współpracę z drugim. 

W tym kontekście Ojciec Święty przywołał powiedzenie buddyjskie iż „mądry człowiek raduje się z dawania i jedynie z tego powodu staje się szczęśliwy” oraz słowa modlitwy św. Franciszka: „abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść; wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda; jedność, tam gdzie panuje rozłam”.

Religie są powołane do zaoferowania światu tej harmonii, której nie może dać sam postęp techniczny

– podkreślił papież.

Mówiąc o związanym z religiami „dziedzictwa mądrości”, które ma do zaoferowania Azja, a w sposób szczególny Mongolia, papież wymienił dziesięć aspektów:

Dobra relacja z tradycją, pomimo pokus konsumpcjonizmu; szacunek dla starszych i przodków – jak bardzo potrzebujemy dziś przymierza pokoleniowego między nimi a najmłodszymi! Dialog między dziadkami i wnukami. A potem troska o środowisko, nasz wspólny dom, kolejna potrzeba niezwykle aktualna.

Ponadto Ojciec Święty wymienił wartość milczenia i życia wewnętrznego, duchowego antidotum na tak wiele bolączek dzisiejszego świata; zdrowe poczucie oszczędności; wartość gościnności; zdolność opierania się przywiązaniu do rzeczy; solidarność, która wynika z kultury więzi międzyludzkich; uznanie dla prostoty oraz pragmatyzm egzystencjalny, zmierzający do wytrwałego poszukiwania dobra jednostki i społeczności. 

Nawiązując do tradycyjnej jurty, papież docenił gościnność mieszkańców Mongolii, którzy są gotowi na przyjęcie podróżnika, a nawet cudzoziemca.

Jednocześnie papież mówił o prześladowaniach religijnych w przeszłości. Papież powiedział, że „Kościół katolicki chce iść tą drogą, mocno wierząc w dialog ekumeniczny, międzyreligijny i kulturowy. Jego wiara opiera się na odwiecznym dialogu między Bogiem a ludzkością, wcielonym w osobę Jezusa Chrystusa”. 

Podkreślił, że „Kościół ofiarowuje otrzymany skarb każdej osobie i każdej kulturze, pozostając w postawie otwartości i wsłuchując się w to, co mają do zaoferowania inne tradycje religijne”. 

W ten sposób można odnaleźć w ludzkości pobłogosławionej przez Niebo klucz do kroczenia po ziemi

– podsumował Franciszek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter