13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relacja ze święceń diakonatu 2020

Ocena: 4.95
2270

W sobotę 23 maja biskup Marek Solarczyk udzielił święceń diakonatu siedmiu klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Uroczystość odbyła się w kaplicy seminaryjnej na Tarchominie.

fot. Jan Sędek

–  W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywamy piękną i doniosłą uroczystość w naszej wspólnocie seminaryjnej podczas, której siedmiu braci akolitów przyjmie święcenia diakonatu – mówił rektor seminiarium ks. Krzyszof Warchałowski. – Diakonat to pierwszy z trzech stopni sakramentu święceń. W przypadku naszych diakonów jest to diakonat poprzedzający przyjęcie prezbiteratu. Ci, którzy przyjmują diakonat wsparci łaską sakramentu mają za zadanie realizować w Kościele dzieła liturgii, głoszenia Słowa Bożego i dzieła miłości – objaśnił.

– Bóg wprowadza tych, których wybiera i zawierza kapłaństwo chrystusowe,w stopniu diakonatu w wyjątkowy sposób w tajemnicę miłości Boga - odkrytą, przyjętą, przeżywaną, przekazywaną, pielęgnowaną. Kiedy słuchaliśmy opisu powołania pierwszych diakonów, byli oni określeni jako cieszący się dobrą sławą, pełni ducha i mądrości. W opisie dotyczącym św. Szczepana, zostało wspomniane o nim jako o pełnym wiary i Ducha Świętego. To jest ten fundament, to jest źródło, które będzie broniło Was przed tym, aby nie przeoczyć, nie pomniejszyć, nie wypaczyć, nie zaniedbać miłości jaką Bóg ofiaruje Wam i przez was chce ofiarować wspólnocie – tłumaczył w homilii do braci akolitów bp Marek Solarczyk. – To są piękne słowa, ale za kilkanaście minut, to będzie rzeczywistość Waszej posługi. Na razie wobec najbliższych, ale także wobec tych wszystkich, którzy w kolejnych dniach miesiącach, latach, będą stawali przy Was z wielką nadzieją, że to jest ktoś kogo Bóg wybrał i komu zawierzył – dodał. – Wy dzisiaj jesteście jako Ci, którzy stają wobec Boga, nie wobec mnie reprezentującego biskupa ordynariusza, który Was serdecznie pozdrawia. Wobec Boga jako Ci, którzy chcą być i będą sługami tego daru tchnienia miłości, pokoju, więzi i jedności. Tych wszystkich darów, które wymienił św. Paweł i jakie odczytujemy w posłudze pierwszych diakonów – zaznaczył.

– W tym szczególnym dla nas dniu, dziękujemy Jego Ekscelencji ks. bp. Markowi Solarczykowi za towarzyszenie w naszej formacji przez minione lata i udzielenie nam dzisiaj święceń diakonatu. Dziękujemy również ks. rektorowi Krzysztofowi Warchałowskiemu za przyjęcie nas do seminiarium i prowadzenie w kolejnych etapach, aż do chwili obecnej. Dziękujemy Wam drodzy rodzice, dziękujemy za przyjęcie nas jako daru od Boga. Dziękujemy, że troszczyliście się o nasze powołanie, być może jeszcze o tym nie wiedząc. Zapewniamy o naszej modlitwie za Was – powiedział przedstawiciel diakonów.

Święcenia diakonatu przyjęli:

    Patryk Michał Filipiak z Parafii św. Jana Kantego w Legionowie
    Marcin Franciszek Jaromij z Parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie
    Marcin Kwitek z Parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach
    Kamil Łyskowicz z Parafii Świętej Trójcy w Kobyłce
    Antoni Przybysz z Parafii św. Kazimierza w Kobyłce
    Bartłomiej Szwarc z Parafii Chrystusa Króla w Warszawie
    Filip Jan Zgódka z Parafii MB Częstochowskiej w Zielonce

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter