28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relacja z drugiego dnia obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej (zdjęcia, video)

Ocena: 0
914

14 sierpnia, drugiego dnia centralnych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Mszy św. w Wólce Radzymińskiej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk. Eucharystię koncelebrował Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

Fot. Diecezja warszawsko-praska, Karolina Błażejczyk

W homilii bp Solarczyk podkreślił:

To jest wyjątkowy czas, kiedy stajemy wobec naszych bohaterów, przywoływanych z wyrytymi imionami na pomnikach, ale przywoływanych także w tajemnicy tego, co nieśmiertelne, tego co śmierć nie była w stanie pochłonąć, obecnych pośród nas nie tylko w Apelu Poległych. Chcemy im powiedzieć z otwartością naszych serc i naszych dusz: dziękujemy i nie zmarnujemy tego, co nam ofiarowaliście.

Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej przypomniał także o objawieniach Matki Bożej podczas walk w 1920 roku:

Maryja była zauważona przez żołnierzy Armii Czerwonych. Matka Boża z odsłoniętym płaszczem, którym zbierała pociski lecące na Warszawę, w otoczeniu rycerzy w połyskujących, srebrnych zbrojach ze skrzydłami. Nie sposób nie wyobrazić sobie w tym naszych husarzy. Na pomniku kapitana Stefana Pogonowskiego na cmentarzu w Łodzi jest umieszczony husarz, a mottem husarzy były słowa: miłość Ojczyzny naszym prawem!

W czasie uroczystości w Wólce Radzymińskiej biskup Romuald Kamiński poświęcił odnowiony pomnik 28. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz sztandar Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Stanisławowie Pierwszym. W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, gmina Nieporęt zleciła wykonanie prac renowacyjno-konserwatorskich pomnika. Odnowiona została bryła z inskrypcjami, płaskorzeźba przedstawiająca wieniec laurowy i szable, cokół i ogrodzenie. Pomnik odzyskał swój pierwotny wygląd, taki, jaki widnieje na zdjęciach z dnia odsłonięcia w 1924 roku – na jego szczycie znajduje się kula z wizerunkiem Orderu Virtuti Militari.

Oprawę artystyczną podczas Mszy św. zapewnił Chór AVE pod dyrekcją Bartłomieja Włodkowskiego.

Wieczorem uroczystości odbyły się w Ossowie. Na Polanie Dębów Pamięci nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie popiersia śp. Sławomira Skrzypka.

O godz. 21.00 przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki drugi dzień centralnych obchodów zakończył Apel Poległych.

Fot. Diecezja warszawsko-praska, Karolina Błażejczyk

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter