25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rektorzy WSD o wyzwaniach zmniejszonych uczelni kościelnych

Ocena: 4.5
574

Jak powinny funkcjonować seminaria duchowne w sytuacji, gdy zmniejsza się liczba kleryków, a niektóre uczelnie diecezjalne są łączone – nad tym m.in. zastanawiają się rektorzy diecezjalnych i zakonnych wyższych seminariów duchownych z całej Polski na trzydniowej konferencji, która odbywa się w Zakopanem.

Fot. arch. idziemy.pl

58. Ogólnopolska Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych odbywa się w dniach 5–7 września w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. Temat obrad to „Nowe wyzwania formacyjne w rzeczywistości mniejszych seminariów”.

W pierwszym dniu został wybrany nowy zarząd Konferencji Rektorów na trzyletnią kadencję w składzie: ks. dr Przemysław Kwiatkowski (Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie) – przewodniczący, o. dr Mariusz Tabulski OSPPE (Wyższe Seminarium Ojców Paulinów w Krakowie) – zastępca przewodniczącego, ks. dr Marek Jarosz (Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku) – sekretarz.

Wieczornej Mszy św. dla uczestników spotkania przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W homilii poruszył m.in. kwestię formacji kapłańskiej. Jej istotnym elementem, jak tłumaczył, wpisanym także w etos polskiego księdza, jest szczególny związek z narodem i miłość do ojczyzny. W tym kontekście przywołał poemat kard. Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna” i nazwał go „programem dla Polski i dla księży, którzy mają być sumieniem narodu, by nie dał się zniewolić”.

Późniejszy papież pisał o „wyłanianiu się” i „zakorzenianiu” w ojczyźnie poprzez m.in. język, pracę, wolność, historię, zgodność z sumieniem.

W moim przekonaniu kapłan polski, patrząc na tę sytuację, jaka jest i jaka była, musi należeć do tych, którzy są gotowi nadpłacać, byśmy byli wolni

– mówił abp Marek Jędraszewski, nawiązując do poematu kard. Karola Wojtyły i historii kapłanów, którzy w obronie wolności oddali życie w czasach PRL.

Siła Kościoła w Polsce polega na tym, że zawsze jako kapłani byliśmy solidarni z naszym ludem, dźwigając ciężary, podlegając prześladowaniom, nie tracąc nadziei

– mówił metropolita krakowski.

Nie jest uczeń nad mistrza, was też będą prześladować. Drugie też jest pewne: jak długo polski kapłan będzie wrażliwy na największe problemy duchowe i materialne naszego narodu, tak długo Kościół w Polsce będzie prawdziwie żywy

– dodał arcybiskup, podkreślając rolę seminariów.

Drugiego dnia obrad, we wtorek, zaplanowano kilka prelekcji oraz pracę w grupach. W programie m.in. referat bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy „Mniejsze seminaria – nowe wyzwania” oraz bp. Damiana Bryla „Jaki model seminarium na «dzisiaj» Kościoła w Polsce?”.

Popołudniu s. dr Władysława Krasiczyńska (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu) przedstawi zagadnienie integralności rozwoju duchowego w mniejszej wspólnocie, a abp Grzegorz Ryś zaprezentuje wykład „Diecezja bez seminarium? Budowanie więzi pomiędzy biskupem a kandydatami do kapłaństwa”.

Podczas spotkania oprócz prelekcji i spotkań panelowych zostanie zaprezentowany „Typiczny program formacyjny Wyższego Seminarium Duchownego”, opracowany przez Zespół ds. Wprowadzania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, który działał przy Komisji Duchowieństwa KEP. Przewodniczącym Komisji jest prymas Polski abp Wojciech Polak, a pracami zespołu kierował bp Damian Bryl (biskup kaliski). Zostanie też omówiona kwestia spójności formacji na poszczególnych etapach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter