28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rektor KUL: wolontariat znakiem nadziei i wiary

Ocena: 0
322

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza rektor KUL złożył społecznikom życzenia i podziękował za codzienny trud, który wolontariusze wkładają służąc innym i angażując się w liczne inicjatywy społeczne. - Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez Was, bez Waszej służby i pomocy w wielu miejscach, w obszarze kultury i sportu, edukacji czy ekologii, a najbardziej tam, gdzie jak mówił w Gdańsku w 1987 roku święty Jan Paweł II, Patron naszego Uniwersytetu, "cierpi człowiek, czasem 'bardzo cierpi'. I woła drugiego człowieka. Potrzebuje jego obecności" - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Fot. caritas.pl - wolontariusze Caritas DW-P

 Rektor KUL przypomniał, że obecność wolontariuszy i ich cierpliwe trwanie przy osobach potrzebujących, często zapomnianych i wykluczonych, jest znakiem nadziei i wiary dla tych, którzy niejednokrotnie stracili już sens życia, poddali się przygnieceni chorobą lub bagażem trosk dnia codziennego. - Wolontariat i Wasza posługa to skuteczna odpowiedź na wiele, często tych najtrudniejszych problemów i wyzwań społecznych. Jestem Wam za to bardzo wdzięczny - zaznaczył rektor KUL.

Nawiązując do swojego doświadczenia pracy w hospicjum rektor KUL wskazał na miłość jako podstawową motywację do pracy na rzecz innych. - Bez miłości i poświęcenia się drugiemu człowiekowi takie zaangażowanie nie jest możliwe. Wiem też, jak prawdziwą radość i satysfakcję rodzi ta praca. Jestem przekonany, że miłość jest źródłem Waszego codziennego podejmowania obowiązków i troski o innych, o nowy, lepszy świat, budowany na uniwersalnych i nieprzemijających wartościach - zauważył ks. prof. Kalinowski.

Rektor KUL wskazał także na uniwersytet jako miejsce nie tylko zdobywania wiedzy, ale też miejsce inspiracji i dojrzewania do posługi na rzecz innych. Przywołał postać Jacka Krawczyka (1966-1991), studenta teologii KUL, zaangażowanego w posługę miłosierdzia wobec osób chorych, ubogich i opuszczonych, którego młode życie przerwała choroba nowotworowa. - W jednym z listów Jacka można odnaleźć słowa, którymi się kierował: „Życie ma sens dopiero wtedy, gdy oddaje się je w całości Bogu i ludziom…”. Chciałbym, aby jego słowa stały się programem życia każdego z nas. Mocno wierzę, że proces beatyfikacyjny potwierdzi świętość Jacka, która kształtowała się również na KUL, a nasza społeczność akademicka zyska kolejnego patrona, do którego wstawiennictwa będziemy mogli się uciekać - dodał rektor KUL, nawiązując do decyzji ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w którym Pasterze polskiego Kościoła pozytywnie zaopiniowali prośbę o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Jacka Krawczyka.

Kończąc, ks. prof. Kalinowski podziękował i wyraził szczery podziw i uznanie wszystkim zaangażowanym w posługę wolontariacką. - Niech nadal Wasza obecność i entuzjazm zmieniają świat, przywracają uśmiech i będą znakiem nadziei płynącej z wartości ewangelicznych - zakończył rektor KUL.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest na całym świecie 5 grudnia od 1986 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wielu studentów KUL zaangażowanych jest w dzieła pomocy potrzebującym, projekty edukacyjne i społeczne. Pracują m.in. w Akademickim Punkcie Wolontariatu działającym przy Duszpasterstwie Akademickim KUL, Samorządzie Studenckim, kołach naukowych, agendach studenckich, a także w organizacjach pozarządowych działających na terenie Lublina, całej Polski i poza jej granicami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter