3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekordowe odszkodowanie od australijskiego Kościoła dla ofiary pedofilii

Ocena: 1.3
195

Pięćdziesięcioletni mężczyzna z Australii, który w dzieciństwie był wykorzystywany seksualnie przez katolickiego księdza, uzyskał rekordowe odszkodowanie od Kościoła. W wyniku procesu sądowego archidiecezja Perth musi mu wypłacić 2,45 mln dolarów australijskich (ponad 7 mln złotych).

fot. www.unsplash.com

Wyrok zapadł po tym, jak ofiara, która w chwili popełniania przestępstwa miała 9-11 lat, złożyła 13 stycznia zeznania przed sądem. Jej oprawca, ks. Bertram Adderley, w latach 1978-1980 dopuszczał się na chłopcu wykorzystywania seksualnego, gdy ten był ministrantem w jednej z parafii w archidiecezji Perth. Wcześniej duchowny pracował w sąsiedniej diecezji Bunbury. Jej były ordynariusz przyznał w 2008 r., że od 1974 r. wiedział o seksualnych przestępstwach ks. Adderley, jednak nie powiadomił o tym władz cywilnych, lecz skierował go do pracy w archidiecezji Perth.

Adwokat ofiary, której danych nie upubliczniono, Michael Magazanik oświadczył, że wykorzystywanie seksualne wywarło niszczący wpływ na życie jego klienta, który cierpiał m.in. na zespół stresu pourazowego i depresję. Początkowo, w ramach porozumienia, z zachowaniem klauzuli poufności, z archidiecezją Perth, ofiara zgodziła się przyjąć odszkodowanie w wysokości 50 tys. dolarów australijskich (niemal 150 tys. złotych), ale w 2018 roku postanowiła pozwać archidiecezję do sądu.

Po wysłuchaniu zeznań ofiary metropolita Perth abp Timothy Costelloe zgodził się na wypłatę odszkodowania. Kościół wziął na siebie także koszty postępowania sądowego. W opublikowanym dziś komunikacie hierarcha przyznał, że sprawa uwidoczniła, jak okropne jest wykorzystywanie seksualne i jak straszne są jego skutki w życiu ofiary. Dał też wyraz zadowoleniu z faktu, że ofiara miała okazję opowiedzieć swoją historię i ze przyznano jej odszkodowanie.

Arcybiskup Perth przyznał, że w przeszłości Kościół nie respektował swego zobowiązania do traktowania ofiar z szacunkiem, współczuciem i wrażliwością i za to przeprosił. Ze swej strony Magazanik ujawnił, że o sprawie ks. Adderley rozmawiał już z innymi ofiarami przestępstw seksualnych duchownych i zachęcił je do ujawnienia się. Duchowny bowiem ma na sumieniu dziesiątki innych ofiar, jeszcze z czasów, gdy – zanim został księdzem – pracował w latach 50. jako nauczyciel.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter