25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje z maryjnym zawierzeniem

Ocena: 4.24
1456

W tegoroczny adwent można przeżyć rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez wstawiennictwo Maryi na wzór św. Ludwika Marii Grignion de Monfort. Na ich rozpoczęcie 29 listopada Mszę św. odprawi abp Stanisław Gądecki.

fot. arch. Fundacji Tota Tua

W tych rekolekcjach może uczestniczyć każdy, ponieważ odbywają się w formule on-line, płyta zamieszczona jest w bieżącym numerze tygodnika „Idziemy”, można także korzystać z materiałów na stronie internetowej organizatorów albo zamówić tradycyjną formę książeczki z rozważaniami.

W czasie pandemii, kiedy nie możemy liczyć na tradycyjne rekolekcje adwentowe w parafiach, to cenna propozycja przeżycia głębokiej duchowej odnowy. Również dlatego, że ten rodzaj rekolekcji prowadzi do odkrycia szczególnej relacji z Maryją, prowadzącej do Jezusa.

– To piękna idea, która w ciągu 33 dni przygotowania przynosi bardzo dobre owoce. Nie tylko przykład św. Jana Pawła II, który bardzo mocno żył tą duchowością zawierzenia Maryi, ale i przykłady ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, innych biskupów i kapłanów, a także wiernych świeckich potwierdzają bardzo ważną duchową część tego przedsięwzięcia. Dziękuję tym, którzy propagują to dzieło zawierzenia, zachęcam, by jak najwięcej osób szukało pomocy u Maryi – powiedział abp Stanisław Gądecki w nagranym specjalnym przesłaniu. Inicjatywę w podobny sposób wsparł także abp Marek Jędraszewski.

Materiały do rekolekcji przygotowała Fundacja Tota Tua działająca pod opieką duszpasterską poznańskich biskupów: bp. Damiana Bryla oraz bp. Szymona Stułkowskiego. Fundacja, założona przez trzy małżeństwa, prowadzi znane w całej Polsce dzieło modlitwy za kapłanów, rekolekcje dla dzieci i młodzieży oraz rekolekcje parafialne.

Rekolekcje maryjnego zawierzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przez ostatnie półtora roku Fundacja Tota Tua zorganizowała 33-dniowe rekolekcje w ponad 100 parafiach archidiecezji poznańskiej. – Rekolekcje te przynosiły i przynoszą wielkie i trwałe owoce. Księża proboszczowie zaczęli rekolekcje polecać sobie nawzajem. Również księża biskupi zachęcali proboszczów do ich organizacji – mówi Adrian Pakuła, prezes Fundacji Tota Tua.

– Po wprowadzeniu w marcu obostrzeń związanych z pandemią postanowiliśmy opracować materiały w taki sposób, aby można było rekolekcje zorganizować bez względu na okoliczności zewnętrzne – wyjaśnia Adrian Pakuła.

Na przełomie kwietnia i maja w pierwszej edycji 33-dniowych rekolekcji internetowych wzięło udział około 45 tys. osób. Z kolei w zorganizowanej na przełomie września i października pierwszej ogólnopolskiej edycji rekolekcji „Oddanie33” uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

– Otrzymaliśmy bardzo dużo świadectw, także od kapłanów, sióstr zakonnych, które w charyzmacie mają maryjność, że wcześniej tak głęboko nie odkryły Matki Bożej – mówi Adrian Pakuła.

– Forma, którą opracowaliśmy, bazuje na fundamencie, czyli na Ewangelii, na pismach Ludwika de Montfort i innych świętych, ale została uwspółcześniona, by była bardziej dostępna dla każdego. Opracowaliśmy rekolekcje w formie pełnej oraz w formie skróconej dla „zabieganych”, zajmującej 15 minut dziennie. Na płycie dołączonej do tygodnika „Idziemy” znajduje się wersja skrócona, na naszej stronie oddanie33.pl obydwie wersje – krótsza i dłuższa.

W treści rekolekcji znajdują się: Słowo Boże, nauczanie Kościoła, teksty świętych i mistyków, fragmenty pism i homilii św. Jana Pawła II, Ślubów Jasnogórskich i Milenijnego Aktu Oddania Polski ułożonego przez kard. Stefana Wyszyńskiego, przesłanie objawień Matki Bożej z Fatimy.

Rekolekcje stanowią też formę duchowego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– Otrzymujemy wiele świadectw uczestników rekolekcji. Wśród nich od osób, które pisały, że żyły w stanie grzechu ciężkiego, były „poza Kościołem”. Przypadkowo trafiły na informację o rekolekcjach i doznały nawrócenia. Wiele osób po rekolekcjach poszło do spowiedzi po latach życia bez sakramentów. Obok tych świadectw są również inne – od osób, które żyją we wspólnotach formacyjnych i zakonnych. Wśród nich małżeństwo które od 30 lat jest odpowiedzialne za formację małżeństw w Domowym Kościele. Jak powiedzieli, maryjne zawierzenie było jak brakujące ogniwo w ich duchowości. Chociaż byli oddani całkowicie Panu Jezusowi, nie mieli wcześniej tak bliskiej, czułej relacji z Matką Bożą – relacjonuje Adrian Pakuła.

– Jezus zaprasza każdego, kto jest w Kościele, i każdego, kto jest poza Kościołem, żeby dał szczególne miejsce Matce Bożej, by realizował się testament Jezusa zostawiony na Kalwarii: „Oto Matka Twoja”. Św. Jan Paweł II mówił, że każdy człowiek może się w tych słowach odnaleźć – zachęcają organizatorzy.

Jak podkreślają, rekolekcje można rozpocząć w kolejnych edycjach, następne terminy to 1 stycznia i 2 lutego 2021 r. Rekolekcje kończą się formułą aktu osobistego zawierzenia, składanego w święta i uroczystości maryjne. Do uczestnictwa mogą zgłaszać się osoby indywidualnie, a także proboszczowie, którzy zechcą propagować rekolekcje w swoich parafiach.

Czytaj także: Rekolekcje Różańca do Granic Nieba ODDANIE 33

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Poniedziałek, II Tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 36-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter