25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje adwentowe online 2020

Ocena: 3.57143
3510

Rekolekcje „Kobiety w adwencie”, „Nadchodzi niebo”, „Czas apokalipsy, czas nadziei”, misyjne rekolekcje dla dzieci i młodzieży... Jak co roku, propozycji na owocne przeżycie adwentu nie brakuje, choć ze względu na epidemię większość z nich przeniosła się do internetu. Katolicka Agencja Informacyjna prezentuje niektóre z nich.

Fot. pixabay.com/CCO

Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje online “Kobiety w Adwencie”. Są one skierowane do wszystkich pań, które pragną zatrzymać się nad tajemnicą własnego powołania i przeżyć czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w wyjątkowy sposób.

Adwent to czas, gdy szczególnie myślimy o życiu, rodzinie i bliskich, o naszej relacji z Bogiem. Przyglądając się kobietom biblijnym pragniemy odkrywać piękno, wrażliwość i powołanie, które zamyślił dla nas Stworzyciel. Chcemy też szukać odpowiedzi, jak w zabieganą codzienność wnosić to, co jest ważne i drogie naszym sercom

– tłumaczą organizatorzy.

Dla uczestniczek przygotowano: 5 spotkań online, w 1 sobotę i 4 niedziele Adwentu. Obejmują one: konferencje, wspólną modlitwę, czas rozmów i dzielenia, a nawet wspólne, własnoręczne przygotowywanie ozdób świątecznych (materiały potrzebne do wykonania prac zostaną wysłane do kurierem). Nauki poprowadzi ks. Paweł Lemańczyk i ekipa Fundacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://radoscewangelii.pl/aktualnosci/rekolekcje-online/rekolekcje-kobiety-w-adwencie-online/

Fundacja zaprasza również na rekolekcje pt. „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką…”. Cytat z księgi Izajasza będzie stanowić motyw przewodni refleksji, które organizatorzy będą chcieli odnieść do obecnych czasów i warunków życia.

Wielu z nas jest umęczonych swoim życiem bądź aktualną sytuacją, która w znacznym stopniu zajmuje naszą uwagę, bo wpływa na wiele sfer naszego funkcjonowania. Jednak czas adwentu może być dla nas okazją, by się zatrzymać, spojrzeć z innej perspektywy i zaczerpnąć sił od Jezusa, który przychodzi z nadzieją i nowym sposobem myślenia. Ufamy, że będzie to czas doświadczenia na nowo tego światła i mocy, które niesie ze sobą przyjście Jezusa

– zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje będą prowadzone w formie konferencji, wspólnej modlitwy oraz dla osób chętnych – grup dzielenia – w czasie rzeczywistym online. Poprowadzi je ks. Piotr Wiecki z członkami Fundacji, w terminie 11-13 grudnia (godz. 19:30-21:00 oraz dodatkowo dla chętnych grupa dzielenia – 13 grudnia godz. 15:00-16:30). Informacje dodatkowe oraz zapisy:

https://radoscewangelii.pl/aktualnosci/rekolekcje-adwentowe-online-11-13-12/

+++++

Czytaj także:

+++++

Duszpasterstwo Akademickie KUL-u zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach ignacjańskich w życiu codziennym – „Ku większej bliskości z Jezusem”.

Przez trzy tygodnie, od 29.11 do 20.12 chcemy zaproponować czas duchowej odnowy według metody św. Ignacego z Loyoli. W tym czasie chcemy lepiej przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia, pogłębiając relację z Tym, na którego zarazem czekamy i który już jest obecny w naszym życiu

– zachęcają organizatorzy.

Wszystko będzie odbywać się w formule online – potrzebne treści będą przesyłane zapisanym i zakwalifikowanym na rekolekcje osobom indywidualnie. Podobnie, przez komunikatory odbywać będą się indywidualne spotkania z kierownikami duchowymi.

Rekolekcje przewidziane są zarówno dla osób, które pierwszy raz spotkają się z taką metodą, jak i dla tych, którzy odbywali już kiedyś Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego w domach rekolekcyjnych czy w życiu codziennym. Rekolekcje zakładają: codzienną medytację z podanym fragmentem Pisma Świętego (po uprzednim odsłuchaniu propozycji odnośnie do kierunku modlitwy i tekstu Biblii), odsłuchanie dwóch konferencji tygodniowo, cotygodniową rozmowę z wyznaczoną osobą towarzyszącą (przez Skype, Zooma czy w innej formie, w której zostanie to ustalone między zainteresowanymi).

Ilość miejsc jest ograniczona, zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na stronie: eccc.pl

Zaplanowano również drugie rekolekcje adwentowe - „Czas apokalipsy, czas nadziei”. Poprowadzi je ks. Jan Dohnalik w kościele akademickim KUL oraz online na www.kul.pl. Odbędą się w terminie od 29 listopada do 2 grudnia. W niedzielę nauki rekolekcyjnej będzie można wysłuchać na wszystkich Mszach świętych, natomiast w dni powszednie na roratach o 6:30 oraz 12:30 i 19:00.

+++++

W dniach 20-22 listopada w Łopusznej odbędą się XII Rekolekcje Góralskie, których organizatorem jest Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jan Gacek – kapelana Zarządu Głównego Związku Podhalan. Tematem tegorocznych nauk będzie „Scynsno i niescynsno śleboda”.

Rekolekcje zainauguruje Msza Św. w piątek 20 listopada pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Następnego dnia odbędą się wykłady oraz prelekcje nt. wolności oraz obowiązków jakie na nas spoczywają po jej wywalczeniu. - Tematyka rekolekcji nawiązywać będzie również do osoby ks. prof. Józefa Tischnera, gdyż w tym roku minęło 20 lat od jego śmierci. Nie zabraknie również muzyki, śpiewu i tańca góralskiego. Rekolekcje zakończy uroczysta Msza Św. w niedziele 22 listopada o godz. 11:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej – tłumaczą pomysłodawcy.

Udział w rekolekcjach będzie możliwy wyłącznie poprzez transmisje online za pośrednictwem telewizji internetowej TVPodhale. Transmitowane będą Msze Św. oraz wykłady i prelekcje.

+++++

Kolejną propozycją są karmelitańskie rekolekcje online z „Wiara w niemożliwe” z Barbarą Acarie - „mistyczką, kobietą czynu i wiary w niemożliwe”.

Teksty ćwiczeń duchowych zostały napisane przez o. Oliviera Rousseau OCD (z klasztoru w Avon pod Paryżem) wraz z zespołem braci karmelitów i opierają się na przykładnym życiu, pismach i przemyśleniach Barbe Acarie z d. Avrillot (w zakonie: Siostra Maria od Wcielenia, Madame Acarie).

Po wstępie do ćwiczeń, jaki zostanie przesłany pod koniec listopada, w każdy piątek uczestnicy otrzymają wiadomość e-mailową. Tekst na dany tydzień będzie można pobrać w formacie pdf. W wiadomości znajdą się: medytacje z niedzielną Ewangelią wokół epizodu z życia Madame Acarie i kalendarz adwentowy (słowno-obrazkowy) jako „pokarm na każdy dzień”, od poniedziałku do soboty.

Zapisy na stronie: https://karmel.us6.list-manage.com/subscribe?u=7c9d2aa0ecc1fde64fd44bc67&id=45c42db9c3

+++++

„Misyjna droga do Betlejem” - to tytuł rekolekcji misyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach od 7 do 9 grudnia. Nauki wygłosi ks. Mariusz Zakrzewski SAC z Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów.

Plan przedstawia się następująco: 15:00 nauka dla dzieci, 15:30 nauka dla młodzieży, 16:00 Msza św. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Pallotti.TV.Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sekretariat-misyjny.pl oraz na www.pallotti.fm

+++++

Natomiast na kanale youtube'owym „Projekt kapucyński” będzie można wziąć udział w rekolekcjach pt. „Nadchodzi niebo”, które zaplanowano w terminie 29 listopada - 25 grudnia. Przeprowadzą je Bracia Mniejsi Kapucyni prowadząc rozważania w oparciu o pierwsze czytania z Liturgii Słowa z dnia.

Adwent to czas kiedy niebo nadchodzi i naprawę będzie się rodziło w naszych sercach, kiedy będziemy zaproszeni do słuchania słowa Bożego (…) chcemy głosić wam słowo, podzielić się z wami tym, jak je słyszymy, co nas porusza i dzielić się nim, by Królestwo Boże rosło

– zachęca jeden z duchownych.

+++++

„Ekologia – wybór czy nakaz?” - to tytuł rekolekcji adwentowych, zorganizowanych przez Caritas.

Posłuchaj Słowa Bożego i przygotuj się, by dobrze przeżyć Boże Narodzenie! Takie, w którym najważniejszy będzie Jezus Chrystus. Ważniejszy niż przedświąteczne porządki, drogie prezenty i przepisy kulinarne. Przesłanie encykliki Laudato si’ skłania nas do odkrywania prawdy i uważności. Pochylimy się nad tym idąc za powszechnym ostatnio pytaniem: wybór czy nakaz?

- zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje poprowadzą: Szymon Janowski OFMCap, br. Cordian Szwarc OFM i gościnnie Piotr Abramczyk, GCCM. Odbędą się w dniach 7-9 grudnia 20:00 u kapucynów w Warszawie, ul. Miodowa 13. Będą również transmitowane online na stronie: www.facebook.pl/CaritasLaudatosi

+++++

W dniach 4-6 grudnia odbędą się franciszkańskie rekolekcje online pt „Przez ciemną dolinę”, na platformie Zoom. Wygłosi je o. Mateusz Stachowski. Do wyboru dwie godziny rekolekcji 10:30 lub 19:00.

Można się na nie zapisać, wypełniając formularz na stronie: https://rekolekcjefranciszkanskie.pl/wydarzenie/przez-ciemna-doline-o-glebokiej-relacji-z-jezusem/

+++++

SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CałyAdwent. Każdego dnia o godzinie 11:00 na YouTube SalveNET będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez młodych i pełnych zapału księży diecezji warszawsko-praskiej. Poprowadzą je: ks. Janek Roztocki, ks. Bartłomiej Kopeć, ks. Zbyszek Sapiejewski, ks. Jasiek Staruchowicz. Nauki będą oparte na codziennych czytaniach mszalnych.

Filmiki pojawiać się będą od 29.11 do 24.12 na stronie: https://www.youtube.com/channel/UCaNZo4dzLVlnxIyOO6wYALQ

+++++

Rekolekcje adwentowe pt. „To jest ciało moje” poprowadzi wędrowny kaznodzieja o. Tomasz Nowak OP. Nauki będą transmitowane (zmartwychwstanie.walbrzych.pl, kanał YouTube). Potrwają od 29 listopada do 2 grudnia. Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie: http://zmartwychwstanie.walbrzych.pl/strony/rekolekcje-adwentowe-2020---to-jest-cialo-moje

Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada i potrwa do zmierzchu 24 grudnia. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter