14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Razem pod Krzyżem

Ocena: 2.7
1315

Ponad 60 tys. osób uczestniczyło we Mszy Świętej sprawowanej 14 września pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa podczas akcji modlitewnej Polska pod Krzyżem na lotnisku w Kruszynie koło Włocławka. Niezliczona liczba w całej Polsce gromadziła się w tym czasie na modlitwie.

fot. ks. Julian Głowacki / Amelia Siuda-Koszela / Idziemy

Pierwsi pielgrzymi pojawili się na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego w Kruszynie już o godzinie siódmej rano. Spotkanie, organizowane przez Fundację Solo Dios Basta wraz z diecezją włocławską, rozpoczęła modlitwa różańcowa, w której podczas tajemnic bolesnych rozważano sens krzyża Chrystusa.

Konferencję „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie” wygłosił Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dios Basta, jeden z pomysłodawców spotkania. Opowiedział historię swojego życia, w której skupił się na doświadczeniu własnego nawrócenia i podejmowanych pod jego wpływem działaniach ewangelizacyjnych, takich jak organizacja Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic oraz produkcja filmów promujących kulturę życia w sprzeciwie wobec cywilizacji śmierci. Przyznał, że jest mężem jednej żony i ojcem pięciorga dzieci, co słuchacze nagrodzili brawami. Lech Dokowicz zwrócił uwagę, że spotkanie modlitewne Polska pod Krzyżem odbywa w dniu urodzin ks. Jerzego Popiełuszki, którego droga krzyżowa zakończyła się na włocławskiej tamie, skąd został zrzucony do Wisły. Miejsce to upamiętnia od 19 października 1991 r. krzyż, pod którym w tym samym roku, 7 czerwca, podczas czwartej pielgrzymki do Polski, właśnie na lotnisku w Kruszynie, Mszę Świętą sprawował Jan Paweł II.

Wśród tysięcy ludzi z najdalszych zakątków Polski byli młodzi i starsi, formacje modlitewne, a także wspólnoty zakonne i parafialne. Piotr i Ewelina Dregerowie z Bydgoszczy z dziećmi Klarą, Franciszkiem, Antonim i Faustyną, którzy tydzień wcześniej modlili się w Częstochowie, nie wyobrażali sobie, że mogliby nie uczestniczyć w wielkiej modlitwie pod krzyżem. Kiedy modlili się w Kruszynie, w intencji ich rodziny sprawowana była też Msza Święta na Jasnej Górze. – Chcieliśmy pokazać naszą wiarę, naszą miłość do Jezusa, i czerpać tę miłość z krzyża Chrystusa – dzieli się Ewelina.

Amelia Siuda-Koszela i ks. Julian Głowacki

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -