25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radość młodego Kościoła

Ocena: 0
1173

Takich międzynarodowych tłumów Głogowiec jeszcze nie widział: z rodzinnego domu św. Faustyny w Drodze Krzyżowej do Świnic Warckich szło 2,5 tys. pielgrzymów z Anglii, Francji, Włoch, Łotwy i Ukrainy, Kazachstanu, Mongolii, Korei Południowej, Hong Kongu, Argentyny, Chile, Meksyku, Peru i Kanady.

Do diecezji włocławskiej niektórzy przyjechali już 19 lipca. Gościli w parafiach Włocławka, Konina, Sieradza, Zduńskiej Woli, a także w Licheniu, Kramsku, Szadku, Lubiczu Górnym, Kazimierzu Biskupim, Topólce. Młodzieży francuskiej towarzyszył bp Jean-Philippe Nault z diecezji Digne (Riez-Sisteron), Anglikom bp Mark Davies z diecezji Shrewsbury, a Kazachom abp Tomasz Peta z diecezji Astana.

Wielkie wrażenie na gościach robiły odwiedzane miejsca męczeństwa: Auschwitz, Kulmhof, krzyż ks. Jerzego Popiełuszki na tamie wiślanej we Włocławku. Młodzi codziennie zbierali się na Eucharystii i Apelu Jasnogórskim, słuchali katechez.

– Byłem zachwycony słysząc, jak Koreańczycy śpiewają hymn ŚDM. Po polsku! – opowiadał uczestnik spotkania w Sieradzu. – Jestem pod wrażeniem waszego kraju. Dziś, podczas zwiedzania Włocławka, towarzyszy nam piękna, słoneczna pogoda. W Anglii to rzadkość! Poza tym ludzie są bardzo mili, uprzejmi i pomocni. Czujemy się tu jak w domu i na pewno kiedyś wrócimy – powiedziała Kendal McEvoy z Manchesteru. Codziennie od 20 do 25 lipca we wszystkich parafiach odprawiany był Apel Jasnogórski.

Już 21 lipca koncert „Folk Day” zgromadził przed włocławską Halą Mistrzów 2 tys. młodych. Słowo powitalne wygłosili biskup włocławski Wiesław Mering i prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, honorowi patroni przedsięwzięcia. Obecni byli biskupi, władze samorządowe, duchowieństwo. Całymi rodzinami przybyli mieszkańcy. Koncert przygotowano we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Włocławka. Słuchacze otrzymali sporą dawkę muzyki chrześcijańskiej w znakomitym wykonaniu. Przybliżono tradycję wiary Kościoła włocławskiego. Nie obeszło się bez spontanicznych tańców. Wspólnie odśpiewano hymn ŚDM.

Pod hasłem Miłosierdzia przebiegał 22 lipca: podczas nabożeństwa w drodze z Głogowca do sanktuarium Narodzenia i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich grupy młodzieży na zmianę niosły kopię krzyża ŚDM i relikwie świętej. Rozważania, oparte na tekstach z Dzienniczka, prowadzili przedstawiciele poszczególnych narodów. Godzinie Miłosierdzia przewodniczył bp Mering, rozważanie wygłosił bp Nault. Oprawę muzyczną zapewnił diecezjalny zespół Misericordia Voice kierowany przez ks. prałata Sławomira Deręgowskiego, dyrektora Diecezjalnego Studium Organistowskiego, proboszcza parafii św. Stanisława BM we Włocławku. Chóry i orkiestry ziemi świnickiej dały koncert pieśni do Bożego Miłosierdzia.

Centralne uroczystości Dni w Diecezji, czyli Mary’s Day odbyły się w Licheniu 23 lipca. Młodzi zwiedzali sanktuarium, modlili się, a o godz. 16 uczestniczyli w Mszy Świętej przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Eucharystii z udziałem ponad 3 tys. wiernych przewodniczył i homilię o Bożym Miłosierdziu wygłosił biskup włocławski. Celebrowali biskupi z Kazachstanu, Anglii i Francji, biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki i 147 kapłanów. Uczestników Światowych Dni Młodzieży powitał w ich ojczystych językach ks. prałat Artur Niemira, diecezjalny koordynator ŚDM. Część obrzędów mszalnych odprawiono po łacinie i w językach pielgrzymów. Oprawę muzyczną wzbogacił zespół Misericordia Voice. Po Eucharystii grupy młodzieży prezentowały kulturę swoich krajów. Z największym aplauzem spotkały się dziewczęta z Korei Południowej, z diecezji Jeju, prezentujące taniec w narodowych strojach.

W diecezji włocławskiej było 1690 zarejestrowanych pielgrzymów na ŚDM: 415 pojechało do Krakowa pociągami Kolei Wielkopolskich sfinansowanymi przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, około 460 pociągami Kolei Regionalnych sfinansowanymi przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pozostali zarejestrowani pojechali autokarami.

Barbara Sawic
fot. Joanna Kamińska

Idziemy nr 31 (565), 31 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter