29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rada Społeczna przy Biskupie Płockim o przyjmowaniu uchodźców

Ocena: 0
1548
Sprawy związane z uchodźcami, którzy mają zostać przyjęci w Polsce, były tematem spotkania Rady Społecznej przy Biskupie Płockim, która obradowała 10 września w Płocku. – Czekamy na niezbędne decyzje państwa – opiniowali jego uczestnicy.
2015-09-11 11:11
eg / Płock (KAI), mz
 
Przewodniczący spotkaniu bp Piotr Libera odniósł się słów papieża Franciszka w sprawie przyjmowania uchodźców oraz do komunikatu Prezydium Episkopatu Polski z 8 września. Uznał go w obecnej sytuacji za „ważny punkt odniesienia”.

Sugerował, że pierwszą strukturą kościelną, która będzie zajmować się uchodźcami, stanie się zapewne Caritas. Natomiast w województwie za sprawę odpowiedzialny będzie wojewoda, jako reprezentant rządu.

Ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej odwołał się do doświadczeń ośrodka w Rybakach w archidiecezji warmińsko-mazurskiej, który udzielał przez pół roku gościny Ukraińcom z obszarów objętych działaniami wojennymi. Ich pobyt był finansowany przez państwo, a w zakresie edukacji otrzymali wsparcie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Wspólnoty Polskiej.

Członkowie Rady zastanawiali się, czy uchodźcy będą w Polsce tylko przejściowo, czy też zechcą się zasymilować: – Niezbędne jest stanowisko rządu w tej sprawie – opiniował prof. Janusz Zieliński. – Do rozstrzygnięcia pozostaje też kwestia, kto jest uchodźcą, a kto imigrantem. Jakie Państwo przewiduje mechanizmy wsparcia dla tych osób? – zastanawiał się rektor Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Uczestnicy spotkania analizowali, co to znaczy „przyjąć uchodźców”? Politycy tego nie definiują, nie mówią o prawach i obowiązkach, nie dają wskazówek co do praktycznej realizacji tego przyjęcia. Media nie przedstawiają obiektywnie całego problemu, nie zwracając uwagi na ewentualne niebezpieczeństwa m.in. związane z obecnością w kraju nacji o innej mentalności.

Zwracali uwagę, że przybyciu uchodźców towarzyszy „racjonalny niepokój”. Dlatego ich przyjęcie musi być „rozsądnie i głęboko przemyślane”.

Efektem spotkania w Płocku będzie oficjalne stanowisko Rady Społecznej, które ukaże się w najbliższych dniach.

W Radzie Społecznej, powołanej ponad siedem lat temu przez bp. Piotra Liberę, zasiada dziesięciu przedstawicieli świata nauki, medycyny, oświaty, mediów i parlamentu. Przewodniczącym Rady jest ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”. Gremium zostało powołane do tego, aby reagować na wydarzenia i zjawiska, odnoszące się do różnych przejawów życia społecznego, gospodarczego, eklezjalnego. Publikuje ono oświadczenia, dotyczące najważniejszych wydarzeń w społeczeństwie i Kościele.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter