21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pustelnik i misjonarz

Ocena: 0
244

Żyj tak, jakbyś miał ponieść śmierć męczeńską dzisiaj – pisał w swoim dzienniku bł. o. Karol de Foucauld, francuski pustelnik i misjonarz. Dzisiaj Stolica Apostolska potwierdziła, że wkrótce odbędzie się jego kanonizacja.

Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Lata młodzieńcze urodzonego w 1858 r. francuskiego arystokraty były burzliwe. Wcześnie stracił rodziców, pozostawiony przez nich majątek roztrwonił, odszedł też od praktyk religijnych. Zafascynował się wojskiem. Po ukończeniu szkoły oficerskiej przebywał w Algierii, gdzie interesował się kulturą arabską. Gdy zakończył służbę w wojsku, udał się do Maroka w podróż naukowo-badawczą. Jego błyskotliwe relacje z tego kraju zachwyciły Europę, a Towarzystwo Geograficzne nadało mu złoty medal.

Po powrocie do Francji, pod wpływem swojej kuzynki i kilku zaprzyjaźnionych osób nawrócił się, powrócił do Kościoła, a w 1890 r. wstąpił do surowego zakonu trapistów. Tam oddał się najprostszym pracom fizycznym, a wolny czas spędzał najczęściej przed Najświętszym Sakramentem.

W 1897 r. za zgodą przełożonych opuścił trapistów i udał się do Nazaretu, gdzie zamieszkał w opuszczonej szopie w pobliżu klasztoru klarysek. W 1901 r. przyjął święcenia kapłańskie i został oddelegowany do dyspozycji wikariusza apostolskiego Sahary. Osiedlił się najpierw w pustelni w Beni Abbes w środkowej Algierii, gdzie pomagał tubylcom i był kapelanem wojskowym Francuzów, a następnie  w Tamanrasset na Saharze.

Łączył ideał życia pustelniczego z działalnością misyjną. Wywarł znaczący wpływ na duchowość XX wieku. Ewangelizował przez świadectwo swojego życia, apostolat obecności i pracę fizyczną oraz życie w braterstwie ze wszystkimi, których spotkał. Swoje życie ofiarował Bogu za nawrócenie wszystkich ludów zamieszkujących Saharę. Przełożył Ewangelię na język tuareski.

Niestety, działał w rejonie, gdzie często dochodziło do  napadów rabunkowych, których dopuszczali się członkowie plemienia Tuaregów. 1 grudnia 1916 r. około czterdziestoosobowa grupa uzbrojonych ludzi otoczyła miejsce jego pobytu. Pilnujący Karola, 16-letni chłopak, członek islamskiej sekty, widząc zbliżających się napastników, sam postrzelił zakonnika. Pustelnia została zrabowana, dopuszczono się profanacji Najświętszego Sakramentu.

Duchowością o. Karola żyją zgromadzenia powstałe już po jego śmierci, z których najbardziej znani są obecni także w Polsce mali bracia Jezusa.
Męczennik o. Karol zginął, zastrzelony przez tych, którym dawał milczące świadectwo o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii. Beatyfikował go papież Benedykt XVI 13 listopada 2005 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter