3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paulini obchodzą święto św. Pawła z Teb

Ocena: 0
321

Pomimo pandemii, z zachowaniem przepisów sanitarnych, na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy zakonu paulinów. W dzień jego wspomnienia, 15 stycznia zakonnicy odnowią swoje śluby zakonne. Natomiast za kilka dni, 20 stycznia zakończą również Rok Jubileuszowy związany z 750 rocznicą śmierci ich założyciela, św. Euzebiusza.

fot.https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1349691761376055298

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Przez 9 kolejnych dni (od 9 do 17 stycznia) paulińska wspólnota ubrana w białe płaszcze wyrusza o 18.00 z zakrystii i w procesji przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła. Tradycją jest, że na początku idą najmłodsi stażem kandydaci i bracia zakonni, a następnie w długich dwóch szeregach według zasady tzw. precedencji, czyli starszeństwa powołaniem zakonnym, przechodzą ojcowie czyli kapłani zakonni. W czasie „Pawełek” uroczyście wnoszone są relikwie św. Pawła I Pustelnika w relikwiarzu, pochodzącym z XVII wieku, a nawiązującym do herbu Zakonu: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie.

W kaplicy św. Pawła celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów (hymn 1, hymn 2) opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów i orkiestry dętej.

SOLUS CUM DEO SOLO - sam ma sam z Bogiem.Chociaż mijają wieki ich charyzmat nie zmienia się. #Paulini powołanie najlepiej oddaje wezwanie Chrystusa: kto chce pójść za mną… W wigilię uroczystości św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu mnisi poszczą i przeżywają dzień skupienia pic.twitter.com/5izpVUQ7Ph

    — JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 14, 2021

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii ważnym punktem całego nabożeństwa jest krótka nauka. Jej celem jest przedstawienie postaci św. Pawła I Pustelnika w perspektywie aktualnego życia Kościoła. Słowo nauczania głoszone jest w kolejne wieczory przez innego paulińskiego kaznodzieję.

Na czas dziewięciu dni „Pawełek” bazylika jasnogórska jest odświętnie udekorowana. Zostaje przybrana kolorami flagi paulińskiej: białym przypominającym kolor habitu, żółtym – pustynię egipską, zielonym – palmę żywicielkę św. Pawła i czarnym – kruka, który przynosił mu chleb. Również w barokowej kaplicy poświęconej św. Pawłowi, ustawiona została flaga z herbem paulińskim, oraz obraz bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, który przypomina o dobiegającym końca Roku Jubileuszowym.

750 rocznica śmierci założyciela paulinów

Od 20 stycznia 2020 roku paulini przeżywają Rok Jubileuszowy związany z 750 rocznicą założyciela zakonu, bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia.

Nie przypuszczaliśmy, że Boża Opatrzność przeprowadzi nas przez ten czas zupełnie innymi drogami, aniżeli sami to zaplanowaliśmy. Dzisiaj już wiemy, że można ją odczytać jako znak czasu. Stając z pokorą i współczuciem wobec licznych ludzkich tragedii spowodowanych konsekwencjami nowej choroby, chcemy jednocześnie widzieć w tym doświadczeniu znak miłosiernego Boga, który przypomina, że jako ludzie zależymy całkowicie od Niego, wszystko, co posiadamy jest Jego darem i ostatecznie On jest Panem życia i śmierci
 

– napisał w liście o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu.

Celem Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika jest:

  1.     pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej;
  2.     pracowite i ubogie życie oraz praktyka pokuty jako udział w zbawczym wyniszczeniu Chrystusa;
  3.     szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej;
  4.     kierowana Duchem Świętym i uwrażliwiona na znaki czasu gorliwość apostolska w służbie Kościoła i bliźnich, ujawniająca się szczególnie przez
  5.     głoszenie Słowa Bożego, świadectwo życia, sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.
  6.     zasadniczy kształt duchowości paulinów tworzą zatem dwa główne nurty życia zakonu: życie kontemplacyjne i działalność apostolska.

Zakończenie Roku jubileuszowego nastąpi 20 stycznia w 750 rocznicę śmierci św. Euzebiusza.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter