21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pszczelarze na Jasnej Górze

Ocena: 4.6
510

Z relikwiami św. Ambrożego, swojego patrona, na Jasną Górę przybyła ogólnopolska pielgrzymka pszczelarzy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 3 tys. osób, w tym uczniowie jedynego w Europie Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Bartnicy modlili się o rozwagę w gospodarowaniu przyrodą i ochronę pszczół przed niemądrym ludzkim działaniem.

fot. Pixabay.com

Pszczoły nie tylko wytwarzają miód. Zawdzięczamy im przede wszystkim produkcję wielu gatunków owoców i nasion. Ich wartość w gospodarce narodowej jest 20-krotnie większa od wartości wyprodukowanego miodu i wosku.

– Pszczoły zapewniają urodzaj i są wspaniałymi nauczycielami – przypomniał w kazaniu podczas Mszy świętej będącej najważniejszym punktem pielgrzymki bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników.

– Obyśmy w domu mieli taki porządek jak mają pszczoły w ulu, obyśmy mieli taki porządek w duszy i sercu jak jest w ulu, obyśmy mieli taki klimat, jaki mają pszczoły w ulu, obyśmy byli zorganizowani tak jak są zorganizowane pszczele roje, obyśmy potrafili pielęgnować taką harmonię jaka przenika rodzinę pszczelą – mówił biskup.

Delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników podziękował za tych, którzy „pielęgnują pszczele rodziny”. – Jedni pewnie na wielką skalę, na setki rodzin pszczelich, a inni może na dwa, trzy ule, które są raczej hobby, świadectwem zainteresowania, czasem rodowego. Dziękujemy wam za tę miłość do pszczół – mówił bp Białogłowski.

Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego podkreślał, że od pszczół trzeba nam się dziś uczyć „jak budować wspólne gniazdo”. – Wspólny dom, wspólną organizację, wspólny wojewódzki, regionalny związek, wspólne koło pszczelarzy. W obecnych czasach ubogich w przyjaźń społeczną, naszym zadaniem jest budowanie takiej wspólnoty – mówił na początku Mszy świętej prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

– Zawsze pszczelarze po zakończonym sezonie przychodzą na Jasną Górę i proszą Matkę Boską o opiekę na następny rok – powiedział Paweł Dawid, jeden z pszczelarzy.

Stanisław Mazurkiewicz z Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Oławie dodaje, że przyjeżdża „by podziękować za plony, za pracę, za zdrowie i siły oraz za pszczoły, które pracują dla nas wszystkich”.

Pszczelarz podkreśla, że co roku pszczół jest mniej, bo nie mają one już siły „walczyć z chemią, z chorobami, które ich atakują i jeżeli im nie pomożemy to będzie coraz gorzej, bo duże opryski wyniszczają wszystkie naturalne, sprzyjające pszczołom czynniki”.

– Pszczoły to zapylacz dla gospodarki międzynarodowej. Jeden ul przynosi ok. 1070 euro, to jest bardzo duży zastrzyk dla gospodarki narodowej, a pszczelarz z tego ma tylko niewielkie pieniądze. Pszczelarze to są hobbiści, to jest zamiłowanie – zauważył Andrzej Wysogląd z gminy Bestwina.

Pszczelarze modlili się także za młodych rolników, by miał kto kontynuować to wielkie polskie dziedzictwo.

Pielgrzymkę poprzedziła krajowa konferencja o innowacyjnych aspektach rynku produktów pszczelich. W jej ramach miały miejsce dwa wykłady: dr hab. n. med. Jerzego Stojko z Zakładu Higieny, Bioanalizy i Badania Środowiska Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pt. „Innowacyjne metody leczniczego wykorzystania produktów pszczelich w profilaktyce i terapii” oraz dr hab. inż. prof. UR Małgorzaty Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Innowacyjne formy promocji walorów prozdrowotnych miodów krajowych szansą na wzrost konsumpcji”.

Odbyło się również spotkanie prezesów Wojewódzkich i Regionalnych Związków Pszczelarzy oraz władz Polskiego Związku Pszczelarzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter