20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przygotowania do ŚDM realizowane w terminie

Ocena: 0
972

– Brzegi to jest to miejsce, które razem z wojewodą małopolskim i odpowiednimi służbami przygotowujemy na ŚDM – powtórzył po raz kolejny bp Damian Muskus OFM.

2016-04-19 19:00 
pra / Kraków (KAI), sg 
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 w czasie dzisiejszego briefingu dla mediów powiedział, że wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia realizowane są w terminie – „możemy spokojnie czekać na przyjazd papieża Franciszka i młodzieży z całego świata do Krakowa w lipcu” – mówił hierarcha.

Hierarcha zaznaczył, że informacja „o stanie przygotowań miejsc Wydarzeń Centralnych ŚDM Kraków 2016” opublikowana wczoraj na stronach Komitetu Organizacyjnego nie ma charakteru polemicznego. – Jej celem jest poinformować, jakie prace w ostatnim czasie zostały podjęte – mówi bp Muskus i dodaje, że wskazano także kilka dat, kiedy poszczególne projekty będą zrealizowane. 

– Ta informacja jest też pozytywnym przesłaniem do tych wszystkich osób, które były zaniepokojone informacjami na temat trudności, z którymi boryka się Komitet. Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia realizowane są w terminie – możemy spokojnie czekać na przyjazd papieża Franciszka i młodzieży z całego świata do Krakowa w lipcu – powiedział bp Muskus.

Hierarcha podkreślił, że stronie kościelnej bardzo dobrze układa się współpraca ze stroną rządową i reprezentującym ją wojewodą małopolskim. – Przekazujemy rządowi, za pośrednictwem wojewody wszystkie informacje, która są potrzebne do stworzenia planu zabezpieczenia tego wydarzenia jakim są ŚDM – mówił bp Muskus i przypomniał, że do 15 maja wojewoda opracuje plan zabezpieczenia ŚDM.

Hierarcha zaznaczył, że kontakty między stroną kościelną a rządową i wojewódzką do czasu opublikowania końcowego raportu będą bardzo intensywne, a prace będą trwały do samego końca, bo największą wiedzę na temat organizacji ŚDM ma Komitet Organizacyjny.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 przypomniał, że teren w Brzegach, gdzie powstaje Campus Misericordiae został uporządkowany, wykonano prace melioracyjne – zostało jeszcze ok. 30 proc. prac do wykonania – hierarcha zapewnił, że odwodnienie zostanie wykonane kompletnie; rozpoczęły się prace przy likwidacji słupów wysokiego napięcia umiejscowionych nad niektórymi sektorami, wybudowano drogi obsługujące Strefę Aktywności Gospodarczej, która powstanie w tej lokalizacji po ŚDM, a także przygotowano projekty dróg tymczasowych do obsługi wydarzeń w czasie ŚDM. 

Wybrano także projekt ołtarzy – zarówno na Błonia, jak i na Campus Misericordiae – niedługo rozpocznie się budowa ołtarzy. Do końca maja powinni być też gotowe mosty na rzece Serafa i Zabawka.

Bp Muskus zaznaczył, że rozbieżności między informacją strony kościelnej o stanie przygotowań miejsc Wydarzeń Centralnych ŚDM a raportem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynikają z faktu, że był to wstępny raport, który nie uwzględniał niektórych zrealizowanych już projektów. – Końcowy raport będzie na pewno inny. Poczekajmy cierpliwie do 15 maja – mówił hierarcha.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 nie podał kosztów realizacji poszczególnych inwestycji – poinformował, że szczegółowy bilans finansowy zostanie przedstawiony w sierpniu, po zakończeniu ŚDM. Hierarcha zwrócił uwagę, że inwestycje na terenie dzisiejszego Pola Miłosierdzia rozpoczęły się zanim papież Franciszek ogłosił, że ŚDM odbędą się w Polsce, ponieważ burmistrz Wieliczki już o wiele wcześniej przygotowywał to miejsce pod inwestycję związaną ze Strefą Aktywności Gospodarczej. – Należy się tylko cieszyć, że ani gmina, ani państwo, ani Kościół, nie wydają środków na jednorazowe wydarzenie – dobrze, że udało się połączyć te dwa działania – tworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej z organizacją ŚDM – komentował bp Muskus.

Dziennikarze pytali także o umowy Komitetu Organizacyjnego z niektórymi gminami dotyczące partycypacji w kosztach eksploatacji szkół, które mają służyć pielgrzymom. Bp Muskus zaznaczył, że umowy z poszczególnymi gminami były negocjowane indywidualnie. – Dla gmin to nie jest tylko problem czy obciążenie, ale również świetna okazja do promocji regionu, miasta a także okazja do uzyskania konkretnych zysków – im więcej młodzieży będzie tam przebywało, tym więcej podmiotów gospodarczych będzie mogło obsługiwać tę młodzież, tym samym uzyskać konkretne korzyści materialne, co z kolei przełoży się na wpływy do gminnej czy miejskiej kasy – mówił hierarcha.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter