29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przydrożne znaki wiary

Ocena: 0
1016

Biskup radomski Henryk Tomasik wsparł społeczną akcję przywracania świetności kapliczkom w darze na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Działania nie mają ograniczeń terytorialnych, a inicjatywa kierowana jest do lokalnych społeczności.

2016-03-08 14:42
rm / Radom (KAI), mz
fot. Pixabay.com

Bp Tomasik powiedział, że polski krajobraz jest ubogacany przez wiele pięknych kapliczek, a niektóre z nich mają wspaniałą historię, przypominającą bardzo ważne wydarzenia z naszej historii, nie tylko religijne, ale i patriotyczne.

– Polskie kapliczki są znakiem wiary Polaków, znakiem tego, że nasza kultura i historia jest przeniknięta duchem Ewangelii, tajemnicą Chrystusa i Matki Przenajświętszej. Dziękuję za akcję odnawiana kapliczek. To piękne działania, które wpisują się w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Przeżywając dziękczynienie za ten sakrament, chcemy odnowić krzyże i kapliczki, będące znakiem naszej wiary i historii – powiedział na antenie Radia Plus Radom bp Tomasik.

Paweł Puton był pierwszą osobą w Radomiu, która w 2009 roku dostała status społecznego opiekuna zabytków. Jako członek Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia dokonał inwentaryzacji radomskich kapliczek, figur i krzyży.

– To niezwykle dobra inicjatywa. Pierwszy raz o niej słyszę, ale już mi się podoba. Okazja się doskonała, by zwrócić uwagę na kapliczki przydrożne, będące dziedzictwem naszej wiary i historii. Są one pomnikami pobożności naszych przodków – uważa Paweł Puton, autor wielu publikacji dotyczących renowacji starych kapliczek i krzyży przydrożnych. Jest on także autorem wystawy fotograficznej o kapliczkach przydrożnych, która była prezentowana w ubiegłym roku w Muzeum Wsi Radomskiej.

Inicjatorem społecznej akcji, której celem jest odnawiana kapliczek z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski jest Jan Bąk z Zielonki. Zwrócił się do ludzi dobrej woli, by w swoim najbliższym otoczeniu odnaleźli zapomniane kapliczki, krzyże, figury świętych związane z chrześcijaństwem. Zaproponował, by w miarę dostępnych możliwości organizować się w grupy, które zajmą się renowacją tych zapomnianych obiektów, dla zachowania ich dla potomnych.

Informacje na temat akcji oraz dane kontaktowe, na które można składać zgłoszenia można znaleźć na: miedniewicenoc.com.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -