3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeżyjmy to jeszcze raz

Ocena: 0
673

Już po raz 21. odbędzie się Spotkanie Młodych Lednica 2000. Zjazd zaplanowany na 3 czerwca jest oficjalnym, ogólnopolskim dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jego hasło „Idź i kochaj” nawiązuje do przesłania papieża Franciszka, żeby wstać z kanapy i wyruszyć w drogę.

fot. Sylwia Gawrysiak

– Chcemy, żeby młodzież przyjechała na Lednicę w barwach z ŚDM, z kolorowymi plecakami, żebyśmy mogli „przeżyć to jeszcze raz” – mówi o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000.

– Zachęcamy też młodych, żeby przywieźli przyjaciela z zagranicy poznanego podczas ŚDM – podkreśla Dominika Chylewska, koordynator biura prasowego lednickiego spotkania. Udział zapowiedziały już delegacje m.in. z Portugalii, Mołdawii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.

Organizatorzy przewidują, że na Lednicę przyjedzie 100 tys. pielgrzymów. Nad przebiegiem spotkania będzie czuwało ok. 3 tys. wolontariuszy. – Pola Lednickie będą otwarte o godz. 8 rano. Oficjalne rozpoczęcie spotkania zaplanowano na godz. 17. Wtedy przywita wszystkich abp Wojciech Polak, prymas Polski. O godz. 20 odprawiona zostanie Msza Święta, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP, a kazanie wygłosi bp Grzegorz Ryś. Swoje przesłanie do młodych na Polach Lednickich skieruje też papież Franciszek – mówi Barbara Grocholewska, koordynator spotkania.

Tegorocznym hymnem jest piosenka „Idź i kochaj”, symbolami zaś – lednickie puzzle i różaniec. Specjalne symbole otrzymają też księża i siostry zakonne. Będą to ryngrafy i chusty z wizerunkiem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei z Jamny.

Spotkanie będzie nawiązywało do splotu jubileuszy maryjnych – stulecia objawień fatimskich, 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie, 25-lecia Jamny oraz trzechsetlecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej. Jako znak obecności Matki Bożej Lednica wybrała sobie pustą ramę, którą pod bramę-rybę przywiezie prymas Polski. – To nawiązanie do dramatycznych wydarzeń z 1966 r., gdy peregrynująca po Polsce kopia ikony jasnogórskiej została aresztowana przez władze komunistyczne. Po kraju zaczęła wtedy wędrować pusta rama, w której Polacy widzieli obecność Matki Bożej – podkreśla paulin o. Michał Legan.

Oprócz paulinów na Lednicy w tym roku gościć będą również kanonicy regularni z Gietrzwałdu oraz obchodzące stulecie istnienia siostry benedyktynki misjonarki.

Jak co roku spotkaniu towarzyszą dodatkowe akcje, m.in. Maraton Lednicki, który już po raz 12. wyruszy spod poznańskich krzyży pod bramę-rybę. – W ten sposób chcemy powiedzieć: „Biegnij, pośpiesz się i kochaj” – podkreśla koordynator wydarzenia Krzysztof Buszkiewicz.

Więcej informacji na temat spotkania na Lednicy można zaleźć na stronie www.lednica2000.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter