19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przez Synod do Panamy

Ocena: 0
3496

Już za jedenaście miesięcy, w dniach od 22 do 27 stycznia 2019 roku, odbędą się w Panamie kolejne Światowe Dni Młodzieży. Poprzedzi je w dniach 3-28 października – jako przygotowanie do ŚDM – XV Ogólny Synod Biskupów poświęcony młodzieży.

fot. BP KEP/Marcin Mazur

O nabierających tempa przygotowaniach do obu tych wydarzeń rozmawiano 15 lutego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.


Temat: młodzież

Polskę na synodzie reprezentować będzie trzech biskupów, których wybierze sam papież Franciszek. Do przedsynodalnych i synodalnych konsultacji posłużą uczestnikom synodu wnioski z dwóch kierowanych do młodzieży ankiet: tradycyjnej i internetowej. Młodzi ludzie odpowiadali w nich na pytania m.in. o to, czego oczekują od wspólnoty Kościoła i czego w niej doświadczyli. – Ludzie młodzi akcentowali potrzebę „duszpasterstwa towarzyszenia młodym”. Bardzo doceniali też wydarzenia dające im okazję do głębszego przeżywania wiary: Światowe Dni Młodzieży, Lednicę, regularną pracę we wspólnotach. Doceniali również możliwość przystępowania do spowiedzi i kierownictwa duchowego – relacjonował bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Synod poprzedzi także, między 19 a 24 marca, presynod – spotkanie reprezentantów młodzieży z całego świata. – Chcemy tam rozmawiać o problemach ludzi młodych, o przeszkodach na ich drodze wiary i o tym, co dla nich w Kościele jest trudne. Ale też chcemy mówić o polskiej młodzieży, na tle młodzieży innych krajów bardzo aktywnej w licznych grupach i wspólnotach. Młody polski Kościół jest bardzo bogaty i różnorodny – mówi Karolina Błażejczyk, która wraz z Anną Kupiszewską będzie na presynodzie reprezentowała Polskę. Wezmą udział w spotkaniach ogólnych, słuchając prelegentów, a na koniec wszyscy przygotują raport, który ma pomóc biskupom w pracach synodalnych.

Przez cały czas trwania synodu będą mu towarzyszyć dwie inicjatywy polskiej młodzieży. Pierwsza to jej wieczorno-nocne czuwania modlitewne na Jasnej Górze. Druga to wyjazd licznej grupy do Rzymu, by – jak mówi bp Solarczyk – tam podejmować działania ewangelizacyjne i charytatywne oraz modlić się za obradujących biskupów. Uruchomiony na tę okazję portal synod2018.pl. ma być amboną młodych, by mogli zabrać głos. Ma być także platformą wymiany informacji o inicjatywach młodych oraz miejscem, gdzie kapłani będą multimedialnie odpowiadać na ich pytania.


Cel: Panama

Światowe Dni Młodzieży zostaną poprzedzone od 17 do 21 stycznia 2019 roku Dniami w Diecezjach na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Miejscem wydarzeń centralnych ŚDM będzie panamska Sinta Costera.

W tzw. grupie narodowej – organizowanej przez Biuro Organizacyjne ŚDM – do Panamy polecą według obecnych danych 1094 osoby w wieku 18-30 lat. Tyle mieszczą cztery specjalnie wyczarterowane samoloty. – W ciągu półtora tygodnia wszystkie miejsca były zajęte – mówi ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Zapewnia przy tym, że wiele miast oraz grup i wspólnot przykościelnych także organizuje wyjazd nawet kilkusetosobowych grup. Udział w ŚDM to jednak bardzo duży wydatek. Pełen koszt wyjazdu – głównie przelotu – organizowanego m.in. przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej, to ok. 8500 zł. Aby pomóc przynajmniej niektórym, uruchomiono już na portalu www.panama2019.pl akcję „Bilet dla Brata”.

Polska młodzież dostanie w pakiecie do Panamy tzw. plecak pielgrzyma, a w nim koszulkę i kapelusz w narodowych barwach oraz polską flagę. – Chcemy, by było widać, skąd jesteśmy, szczególnie w kontekście stulecia niepodległości – mówi ks. Parafiniuk.

Do Panamy z Polski poleci – płacąc za swój wyjazd – oprócz uczestników także około dwustu wolontariuszy krótkoterminowych, pomagających w organizacji bezpośrednio przed i w trakcie ŚDM. A już 15 marca do Panamy wyleci dwoje wolontariuszy długoterminowych, wybranych spośród około stu zgłoszonych: Justyna Urbanowska i Bartosz Placak. Zostaną tam do podsumowania ŚDM w lutym 2019 roku.

Nie wiedzą, co będą robić na miejscu. Justyna ma 25 lat i kończy prawo i ekonomię w Gdańsku. – Byłam wolontariuszką podczas ostatnich trzech ŚDM. Teraz chciałam się włączyć w dużo większym stopniu, przeżyć coś nowego, doświadczyć wspólnej pracy w duchu religijnym – mówi. Domyka sprawy polskie: na uczelni i w rodzinie. Jest w trakcie zbierania środków finansowych na samolot. Z kolei Bartosz, 23-latek z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, właśnie został inżynierem geologii na AGH w Krakowie. – Kraków, gdzie byłem wolontariuszem, nauczył mnie, że im mniej oczekiwań, tym lepiej. Chcę przyjąć to, co dostanę – mówi z uśmiechem. Oboje liczą na wielką przygodę z Panem Bogiem.

Więcej o Światowych Dniach Młodzieży w Panamie: www.panama2019.pl, www.kierunekpanama.pl oraz na stronach duszpasterstw młodzieży poszczególnych diecezji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter