21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przez 68 lat w Niemczech 3677 przypadków molestowania seksualnego przez duchownych

Ocena: 0
929

Co najmniej 1670 duchownych w Niemczech molestowało swoich małoletnich podopiecznych w latach 1946-2014 – podaje w środę „Spiegel” w wydaniu online, informując o raporcie przygotowanym na zlecenie Kościoła katolickiego w Niemczech.

fot. Thomas Hendele, pixabay, CC0

Raport, zamówiony przez Konferencję Episkopatu Niemiec, sporządziło konsorcjum badawcze uniwersytetów w Mannheim, Heidelbergu i Giessen. Jego oficjalny tytuł to „Wykorzystywanie seksualne małoletnich przez katolickich księży i zakonników na obszarze Niemieckiej Konferencji Biskupów”. „Spiegel” pisze, że jest to materiał „ściśle poufny” i że ma on zostać przedstawiony 25 września w Fuldzie przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu kardynała Reinharda Marxa. Tygodnik wszedł w posiadanie streszczenia wyników.

W raporcie wskazano, że w latach 1946-2014 „zaprotokołowano” 3677 przypadków molestowania seksualnego, których dopuściło się łącznie 1670 duchownych. Ofiarami byli w większości niepełnoletni chłopcy. Ponad połowa ofiar nie miała więcej niż 13 lat. W co szóstym przypadku doszło do „różnych form gwałtu”. Trzy czwarte wszystkich ofiar pozostawało ze sprawcami „w relacji kościelnej, bądź duszpasterskiej”.

„Spiegel” pisze, że połowa wszystkich przypadków nie zostałaby wykryta, gdyby nie żądania odszkodowań przez ofiary, ponieważ w aktach osobowych obwinionych nie było żadnych wzmianek o molestowaniu. W wielu przypadkach wzmianki takie zostały „usunięte lub zmanipulowane” – wskazali autorzy raportu.

Napisali też, że nie ma przesłanek do założenia, iż „seksualne molestowanie małoletnich przez duchownych Kościoła katolickiego to kwestia zamknięta w przeszłości i przezwyciężona”. Zaznaczyli, że „seria przypadków molestowania trwała do końca okresu objętego badaniem”.

„Spiegel” zwraca uwagę, że „podejrzanie często” obwinieni duchowni byli przenoszeni w inne miejsca, przy czym parafiom, do których trafiali, nie przekazywano informacji o ciążących na nich zarzutach. Tylko jedna trzecia sprawców musiała się poddać postępowaniu zgodnie z prawem kościelnym, ale ostatecznie orzekane sankcje były „minimalne, lub żadne”.

„Spiegel” odnotowuje, że obwinieni stanowią 4 procent „aktywnych duchownych”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -