26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący KEP złożył życzenia bp. Trochanowskiemu

Ocena: 0
81

Życzę Waszej Ekscelencji serca czujnego, które będzie zawsze prowadziło – powierzony swojej pasterskiej pieczy Lud Boży – ku Prawdzie, którą jest Chrystus – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla bp. Arkadiusza Trochanowskiego, pierwszego ordynariusza eparchii olsztyńsko-gdańskiej, utworzonej przez papieża Franciszka 25 listopada 2020 r.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Przewodniczący Episkopatu życzył również nowemu biskupowi pasterskiej odwagi i pokory.

Pierwsza bierze się ze świadomości, że Pan jest zawsze z tymi, których wybiera i powołuje. Druga ze świadomości, że nie rozpoczyna się pracy na nowo, ale wchodzi w chwalebną historię pastoralnego zaangażowania pokoleń duszpasterzy, którzy w ludzkich sercach zasiali ziarno wiary, troszcząc się o jego rozwój i wzrost

– napisał abp Gądecki.

Niech odwaga pomoże w przecieraniu szlaków duszpasterskiego i administracyjnego rozwoju diecezji, pokora – niech każe zawsze patrzeć w górę, skąd płyną dary, potrzebne do wykonywania zadania, zleconego przez Ducha Świętego

– zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Czytaj także: Sakra i ingres bp. Trochanowskiego

Publikujemy pełną treść życzeń:

Warszawa, dnia 22 stycznia 2021 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie Arkadiuszu,

Dzisiejsza, podniosła uroczystość jest radością całego Kościoła katolickiego, zwłaszcza w Polsce i na Ukrainie. Wynika ona zarówno z faktu święceń biskupich Waszej Ekscelencji, jak również z powodu ingresu do katedry nowej diecezji greckokatolickiej w Polsce – olsztyńsko-gdańskiej, ustanowionej z woli Ojca Świętego Franciszka dnia 25 listopada ubiegłego roku.

Z powodu trwającej pandemii i obostrzeń sanitarnych nie mogłem przybyć na dzisiejsze uroczystości osobiście, dlatego w tej formie – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – chciałbym przekazać życzenia Księdzu Biskupowi, a jednocześnie serdecznie pozdrowić wszystkich uczestników dzisiejszej celebracji. Swoją serdeczną myślą obejmuję Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Światosława Szewczuka Metropolitę Kijowsko-Halickiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła grecko-katolickiego. Słowa pozdrowienia kieruję do Jego Ekscelencji księdza arcybiskupa Eugeniusza Popowicza metropolity przemysko-warszawskiego oraz Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Włodzimierza Juszczaka biskupa eparchii wrocławsko-koszalińskiej. Pozdrawiam metropolitę warmińsko-mazurskiego Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, wszystkich braci w biskupstwie, kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich.

Podczas uroczystości sakry biskupiej 6 stycznia 2012 roku w bazylice watykańskiej, papież Benedykt XVI wypowiedział słowa, które chciałbym, aby stały się kanwą życzeń dla Waszej Ekscelencji. Mówił wtedy: „biskup musi być człowiekiem o czujnym sercu, który postrzega cichą mowę Boga i potrafi odróżniać to, co prawdziwe, od tego, co pozorne. Biskup musi być pełen odwagi i pokory, tym, który nie zastanawia się, co mówi o nim dominująca opinia, ale kształtuje swoje kryterium miary na wzór Bożej prawdy i dla niej się angażuje «w porę i nie w porę». Musi być w stanie iść przodem i pokazywać drogę (…) Musi odpowiedzieć na niepokój Boga o człowieka i zanieść samego Boga do ludzi”.

Słowa te w sposób szczególny brzmią dzisiaj, gdy celebrujemy święcenia i ingres pierwszego biskupa nowopowstałej diecezji.

Życzę więc Waszej Ekscelencji serca czujnego, które będzie zawsze prowadziło – powierzony swojej pasterskiej pieczy Lud Boży – ku Prawdzie, którą jest Chrystus. Życzę pasterskiej odwagi i pokory. Pierwsza bierze się ze świadomości, że Pan jest zawsze z tymi, których wybiera i powołuje. Druga ze świadomości, że nie rozpoczyna się pracy na nowo, ale wchodzi w chwalebną historię pastoralnego zaangażowania pokoleń duszpasterzy, którzy w ludzkich sercach zasiali ziarno wiary, troszcząc się o jego rozwój i wzrost. Niech odwaga pomoże w przecieraniu szlaków duszpasterskiego i administracyjnego rozwoju diecezji, pokora – niech każe zawsze patrzeć w górę, skąd płyną dary, potrzebne do wykonywania zadania, zleconego przez Ducha Świętego.

Ponadto, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, już dzisiaj zapraszam Księdza Biskupa do udziału w kolejnych zebraniach plenarnych naszego Episkopatu oraz do zaangażowania w liczne gremia statutowe KEP.

Życie i posługę Waszej Ekscelencji, wszystkich duchownych i wiernych nowopowstałej diecezji zawierzam Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

___________________
Jego Ekscelencja
Ksiądz Biskup Arkadiusz TROCHANOWSKI
Biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter