20 stycznia
czwartek
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący KEP spotkał się z Przewodniczącym Episkopatu Niemiec

Ocena: 0
181

Niepokoje na granicy polsko-białoruskiej, wyzwania stojące przed Kościołem w Polsce i w Niemczech oraz Synod biskupów o synodalności były głównymi tematami spotkania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georgiem Bätzingiem, które odbyło się 30 listopada w Poznaniu.

Fot. flickr.com/episkopatnews - Konferencja Prasowa po spotkaniu abp. Stanisława Gądeckiego z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georgiem Bätzingiem - 30 listopada 2021 r.

Spotkanie przewodniczących obu Konferencji Episkopatów obejmowało dyskusję w większym gronie, w którym udział wzięli również wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz biskup pomocniczy poznański Szymon Stułkowski. Przewodniczący Episkopatów odbyli również rozmowę w cztery oczy.

W związku z konfliktem na granicy polsko-białoruskiej abp Gądecki i bp Bätzing krytycznie odnieśli się do tego, w jaki sposób władze białoruskie potraktowały uchodźców, których reżim prezydenta Łukaszenki celowo sprowadził na pogranicze, aby w ten sposób zdestabilizować zarówno Polskę jak i Unię Europejską. Biskup Bätzing określił jako godne potępienia „wykorzystywanie uchodźców” na wschodniej granicy Polski do celów politycznych. Obaj przewodniczący przyznali, że cierpienie osób szukających schronienia nie powinno być wykorzystywane przez żadną ze stron. „Uchodźcy nie są sprawcami, ale są ofiarami pozbawionych skrupułów machinacji i intryg. Dlatego zasługują na traktowanie pełne szacunku oraz wsparcie” – stwierdził bp Bätzing. Przewodniczący Episkopatu Niemiec podziękował Kościołowi w Polsce za zaangażowanie przygranicznych parafii i lokalnych Caritas we wsparcie migrantów.

W temacie wyzwań stojących przed Kościołem, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, podkreślono spadek zaufania wiernych wobec przedstawicieli Kościoła hierarchicznego z powodu przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich oraz ich tuszowania w ostatnich dziesięcioleciach. Przewodniczący obu Episkopatów przyznali, że tylko poprzez nieustanne wyjaśnianie i odnowę życia religijnego można zwrócić ofiarom godność oraz odzyskać utracone zaufanie.

W tym kontekście przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec wyjaśnił polskim rozmówcom założenia tzw. Drogi Synodalnej, którą niemieccy biskupi obrali wspólnie z Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich. Abp Gądecki wyraził ze swojej strony powszechne w Polsce obawy dotyczące niemieckiego procesu synodalnego w formowaniu struktur kościelnych i interpretacji nauczania. Z kolei bp Bätzing wyjaśnił, że Droga Synodalna stara się odpowiedzieć na nowe wyzwania. „Rozumiem jednak obawy, jakie pojawiają się gdzie indziej, ale my w Niemczech mamy obowiązek podjąć podnoszone kwestie teologiczne i uważnie je przedyskutować. Dla mnie jedno jest pewne: Kościół w Niemczech jest częścią Kościoła powszechnego, żyje i rozwija się zgodnie z jego zasadami” – podkreślił bp Bätzing.

Przewodniczący obu Konferencji Episkopatów wyrazili zadowolenie ze stanu relacji między Kościołem w Polsce i w Niemczech. „Jestem wdzięczny, że jest wola następnych spotkań. Spotkanie samo w sobie stanowi swoistą wartość, którą warto pielęgnować. Nasze Kościoły są najbardziej związane ze sobą w tym sensie, że znajdują się obok siebie i dzielą ze sobą wiele spraw, problemów i radości” – zaznaczył abp Gądecki.

Czytaj także: Abp Gądecki spotka się z Przewodniczącym Episkopatu Niemiec

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. św. Fabiana, papieża i męczennika/ wsp. św. Sebastiana, męczennika
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter