4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący KEP: Abp Jeremiasz budował mosty

Ocena: 0
343

– Abp Jeremiasz był człowiekiem budującym mosty i nigdy nie stawiał barier w relacjach z ludźmi – powiedział PAP o zmarłym arcybiskupie prawosławnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

fot. Michał Ziółkowski

Ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej i wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz zmarł po ciężkiej chorobie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miał 73 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w środę w Warszawie.

– Jestem głęboko poruszony śmiercią abp. Jeremiasza. Miałem szczęście poznać go osobiście. Abp Jeremiasz był twórcą przekładu Nowego Testamentu i Psalmów, Ewangelii św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Spotykaliśmy się nie tylko w kontekście ekumenicznym, ale również na płaszczyźnie biblijnej. W swojej działalności na rzecz biblistyki był przede wszystkim człowiekiem bardzo solidnym. Dzisiaj możemy cieszyć się z jego dorobku ekumenicznego, biblijnego i duszpasterskiego – podkreślił abp Gądecki

Abp Jeremiasz kilkakrotnie gościł z posługą duszpasterską w Poznaniu. – Pamiętam spotkanie w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła, gdzie głosił homilię. Ujmował nas swoją braterskością i tym, że potrafił przekraczać bariery wyznaniowe. Znajomość z abp. Jeremiaszem miała charakter bardzo serdeczny. Emanowała z niego dobroć, którą potrafił zjednywać ludzi. Myślę, że ta cecha pozwoliła mu zostać przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej, a w samych gremiach ekumenicznych był człowiekiem bardzo dobrze znanym – powiedział PAP abp Gądecki.

Podkreślił, że abp Jeremiasz pozostanie w jego pamięci jako "człowiek potrafiący nawiązywać z innymi nić braterstwa". – Można było zadzierzgnąć z nim bez żadnego trudu. Nigdy nie stawiał barier w relacjach z ludźmi. Był raczej człowiekiem budującym mosty – powiedział abp Gądecki.

W ocenie przewodniczącego KEP, abp Jeremiasz starał się również "zajmować rzeczywistością polityczną, czyli praktycznie bardzo niebezpieczną samą w sobie, ale konieczną z uwagi na to, że to Słowo Boże powinno docierać do każdej przestrzeni". Dodał, że wspomina go jako człowieka "bardzo serdecznego, wybitnego ekumenistę, a jednocześnie posiadającego wielką kulturę osobistą".

W liście kondolencyjnym skierowanym na ręce zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce abp Sawy, przewodniczący KEP napisał m.in.: „W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Eminencji wyrazy współczucia oraz zapewniam o modlitwie w intencji zmarłego oraz w intencji wszystkich, których dotknęła jego śmierć".

Stanisław Karnacewicz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter