16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący Episkopatu: kapłan ma być przewodnikiem i wychowawcą

Ocena: 0
379

„Zadania duszpasterskie kapłana ilustruje najprościej biblijny obraz Dobrego Pasterza. Gdy Pismo Święte mówi o pasterzu z krwi i kości, wskazuje na kogoś, kto bierze odpowiedzialność za określoną grupę wiernych, jest opiekunem, przewodnikiem, wychowawcą i obrońcą powierzonych mu ludzi" – mówił dziś abp Stanisław Gądecki, podczas święceń kapłańskich w katedrze poznańskiej.

Fot. twitter.com@ArchPoznan

Metropolita poznański udzielił święceń prezbiteratu 9 nowym kapłanom. W katedrze – ze względu na obostrzenia sanitarne – obecni byli tylko najbliżsi święconych kapłanów, a uroczystość transmitowana była przez TVP i portal internetowy.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że pasterska posługa apostołów i prezbiterów powinna sprawdzać się nie tylko w sytuacji zwyczajnej, ale przede wszystkim w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy szukają owiec, które zagubiły się, zostały okaleczone lub się rozproszyły.

Prezbiterzy są powołani do przedłużania obecności Chrystusa, jedynego i Najwyższego Pasterza, poprzez naśladowanie Jego stylu życia i ukazywanie Go w sposób przejrzysty powierzonej im owczarni

- podkreślił abp Gądecki.

Hierarcha przypomniał, że wśród przymiotów życia kapłańskiego, wraz z cechami dotyczącymi wiary i życia duchowego, św. Paweł apostoł wymienia typowo ludzkie cechy – gościnność, trzeźwość, cierpliwość, łagodność, wiarygodność i dobroć serca.

Bez tych predyspozycji do spotykania, poznawania i nawiązywania relacji z braćmi w sposób szczery i naznaczony szacunkiem nie można dawać prawdziwie radosnego i wiarygodnego świadectwa o Chrystusie i Jego Ewangelii

- zaznaczył arcybiskup.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał na wyjątkowość święceń kapłańskich przypadających w bliskości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przypominając słowa Prymasa Tysiąclecia podkreślił, że kapłańska miłość bliźniego jest cnotą nadprzyrodzoną.

Miłość owiec, a nie jakieś upodobanie w społecznej ruchliwości, każe nam otwierać i prowadzić różne instytucje religijne mające zaradzać potrzebom ludzkim. Miłość pasterska każe nam szukać owiec zagubionych, wspierać odnalezione, pielęgnować i uświęcać, naśladując najwierniej Dobrego Pasterza

- zauważył metropolita poznański.

Nawiązując do słów św. Grzegorza Wielkiego, że „sztuką ponad sztuki jest rząd dusz”, zachęcał neoprezbiterów, by byli „artystami” duszpasterstwa.

Po Mszy św. abp Gądecki wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące ich na pierwsze placówki wikariuszowskie. Pracę duszpasterską podejmą oni m.in. w Lesznie, Rawiczu i w Krobi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter