2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodniczący episkopatu Austrii w Egipcie

Ocena: 0
936

Kard. Christoph Schönborn rozpoczął kilkudniową wizytę w Egipcie na zaproszenie zwierzchnika tamtejszego Kościoła koptyjsko-prawosławnego, patriarchy Tawadrosa II (Teodora).

2016-10-23 14:04
ts / Kair (KAI), mz
fot. BambooBeast / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia.org

Na uroczystą ceremonię powitania arcybiskupa Wiednia przed rezydencją patriarchy w Kairze przybyło ok. 40 biskupów, wielu księży i diakonów z całego Egiptu, a także liczni wierni. Odbyła się też parada skautów. Patriarcha podkreślił, że wizytą kard. Schönborna jest „wielkim błogosławieństwem dla Kościoła koptyjskiego w Egipcie”.

Patriarcha prawosławnych koptów przypomniał, że jego Kościół jest żywą wspólnotą nie tylko w Egipcie, lecz także w ponad 60 krajach świata, również w Austrii. Podziękował arcybiskupowi Wiednia za serdeczną opiekę nad tą wspólnotą i wielkie dla niej wsparcie ze strony austriackiego Kościoła katolickiego. W tym kontekście wspomniał swoją ostatnią wizytę w Wiedniu, gdy archidiecezja wiedeńska przekazała wspólnocie koptyjskiej jedną ze świątyń.

Ze swej strony kard. Schönborn wspomniał o masowej fali uchodźców, którzy w ostatnim czasie przybyli do Austrii z Bliskiego Wschodu; są wśród nich zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie, którzy są wdzięczni za okazaną im pomoc. Zaznaczył, że ta pomoc i „świadectwo miłości na co dzień” jest zadaniem chrześcijan nie tylko w Austrii, ale wszędzie, również w Egipcie.

Wczoraj kard. Schönborn spotkał się w mieście Samalut z rodzinami 21 chrześcijan okrutnie zamordowanych przez terrorystów Państwa Islamskiego w ubiegłym roku w Libii. Przyznał, że z głębokim bólem wspomina ten bestialski czyn. Jednocześnie jednak wzrusza go heroizm tych ludzi, którzy zginęli za wiarę, a także postawa członków ich rodzin, którzy ten wielki dramat przeżyli dzięki sile wiary. Odpowiedzią chrześcijan Egiptu na tę zbrodnię nie była nienawiść i chęć odwetu, ale przebaczenie.

– Wy wszyscy i wasi zamordowani mężowie, ojcowie, bracia i synowie, jesteście świadectwem, że miłość i wiara są silniejsze niż śmierć – powiedział austriacki purpurat, zwracając się do ponad stuosobowej grupy żon, mężów i dzieci ofiar morderstwa w Libii.

Ta ofiara jest ”darem chrześcijan koptyjskich dla świata” – podkreślił kard. Schönborn. Następnie przez długi czas słuchał osobistych relacji członków rodzin.

21 ofiar islamistów w Libii, to pracujący tam robotnicy, którzy powracali do Egiptu. Z wyjątkiem jednego wszyscy byli chrześcijanami. W dwóch atakach: w grudniu 2014 i styczniu 2015 roku zostali porwani przez ugrupowanie Ansar al-Scharia, działającej w strukturach Państwa Islamskiego. Terroryści zażądali od mężczyzn, by przeszli na islam. Ponieważ odmówili, zostali straceni. A wideo z egzekucji terroryści umieścili w Internecie. Nagranie będące zapisem tortur i oporu więzionych, jest przechowywane jako dokument we wspólnocie chrześcijańskiej w Samalut.

Kard. Schönborn przebywa w Egipcie od 21 października. Towarzyszy mu m.in. koptyjsko-prawosławny biskup Austrii, Anba Gabriel oraz wikariusz biskupi Dariusz Schutzki. W skład delegacji wchodzą też przedstawiciele ekumenicznej fundacji Pro Oriente z Wiednia. Celem wizyty jest pogłębienie stosunków między Kościołem katolickim i koptyjskim. W programie są m.in. wizyty kard. Schönborna w szeregu wspólnot i klasztorów koptyjskich, a także w prowadzonych przez Kościół obiektach socjalnych. Arcybiskup Wiednia spotka się też z patriarchą koptyjskiego Kościoła katolickiego, Ibrahimem Isaakiem Sidrakiem oraz z przedstawicielami islamu.

Kościół koptyjsko-prawosławny jest jednym z najstarszych Kościołów świata. Swoje korzenie ma w Egipcie. Oblicza się, że na świecie żyje ok. 14 mln wyznawców tego Kościoła (z tego 12 mln w Egipcie). Siedziba patriarchaty mieści się w Kairze.

Papież-patriarcha koptów, Tawadros II uważany jest za hierarchę otwartego na ekumenizm. W Austrii przebywał kilkakrotnie, ostatni w maju br., gdy poświęcił nowy ołtarz w kościele przekazanym przez katolików jego wspólnocie (piątym w stolicy Austrii). Przy tej okazji patriarcha udekorował kard. Schönborna „Krzyżem Zasługi św. Marka” – najwyższym odznaczeniem Kościoła koptyjsko-prawosławnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter