16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przewodnicy na drodze wiary i świętości

Ocena: 0
1712
– Maryja, Piotr i Paweł są naszymi towarzyszami podróży w poszukiwaniu Boga – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
2015-06-29 13:18
tom, st (KAI) / Watykan, mz
 
Papież pozdrowił nowych arcybiskupów metropolitów nominowanych w minionym roku oraz delegację prawosławnego Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola, która jak co roku uczestniczy w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła. Przypomniał, że w dniach od 5 do 13 lipca uda się z pielgrzymką apostolską do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju i poprosił wiernych o modlitwę w intencji jej pomyślnego przebiegu.

Franciszek podkreślił, że uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła jest ze szczególną radością przeżywana przez Kościół Rzymu, "ponieważ w ich świadectwie przypieczętowanym krwią tkwi jego fundament". – Rzym żywi szczególną miłość i wdzięczność dla tych mężów Bożych, przybyłych z dalekiej krainy, aby głosić, za cenę swego życia, tę Ewangelię Chrystusa, której całkowicie się poświęcili – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zwrócił uwagę, że w modlitwie "Anioł Pański" łączymy wspomnienie świętych Piotra i Pawła ze wspomnieniem Maryi, "żywego obrazu Kościoła, Oblubienicy Chrystusa". – W ewangelizacji obydwu apostołów tutaj w Rzymie znajdują się także korzenie głębokiego i wielowiekowego nabożeństwa Rzymian do Maryi Panny, przyzywanej zwłaszcza jako "Salus Populi Romani" – przypomniał papież i dodał: – Maryja, Piotr i Paweł są naszymi towarzyszami podróży w poszukiwaniu Boga; są naszymi przewodnikami na drodze wiary i świętości. Przyzywajmy ich pomocy, aby nasze serca mogły być zawsze otwarte na natchnienia Ducha Świętego i na spotkanie z braćmi.

Ojciec Święty pozdrowił nowych arcybiskupów metropolitów nominowanych w minionym roku, którym podczas porannej Mszy świętej w Bazylice św. Piotra poświęcił paliusze. – Niech paliusz pogłębiając więzi komunii ze Stolicą Piotrową, będzie zawsze bodźcem do coraz bardziej ofiarnej posługi osobom powierzonym ich duszpasterskiej gorliwości – powiedział Franciszek.

Papież pozdrowił także członków delegacji Patriarchy Ekumenicznego, "umiłowanego brata Bartłomieja I", którzy jak co roku uczestniczą w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła. – Także ta obecność jest znakiem braterskich więzi istniejących między naszymi Kościołami. Módlmy się, aby umocnił się między nami proces jedności – powiedział Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty wezwał do modlitwy za miasto Rzym. – Prosimy dla niego o dobrobyt duchowy i materialny: niech Boża łaska wspiera wszystkich mieszkańców Rzymu, aby w pełni żyli wiarą chrześcijańską, zaświadczoną z niezłomnym zapałem przez świętych Piotra i Pawła. Niech się za nami wstawia Najświętsza Dziewica, Królowa Apostołów – powiedział Franciszek.


***
Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, jak wiecie jest obchodzona przez Kościół powszechny, ale ze szczególną radością przeżywana jest przez Kościół Rzymu, ponieważ w ich świadectwie przypieczętowanym krwią tkwi jego fundament. Rzym żywi szczególną miłość i wdzięczność dla tych mężów Bożych, przybyłych z dalekiej krainy, aby głosić, za cenę swego życia, tę Ewangelię Chrystusa, której całkowicie się poświęcili. Chwalebne dziedzictwo tych dwóch apostołów jest źródłem duchowej chluby dla Rzymu a jednocześnie wezwaniem, aby żyć cnotami chrześcijańskimi, zwłaszcza wiarą i miłością: wiarą w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego, którą Piotr wyznał jako pierwszy a Paweł głosił narodom; oraz miłością, z jaką ten Kościół został powołany do służenia w perspektywie powszechnej.

W modlitwie „Anioł Pański” łączymy wspomnienie świętych Piotra i Pawła ze wspomnieniem Maryi, żywego obrazu Kościoła, Oblubienicy Chrystusa, który „użyźnili własną krwią” (antyfona na wejście Mszy dzisiejszego dnia). Piotr osobiście poznał Maryję i w rozmowie z Nią, zwłaszcza w dniach poprzedzających Pięćdziesiątnicę (por. Dz 1,14), mógł pogłębić znajomość tajemnicy Chrystusa. Paweł głosząc wypełnienie zbawczego planu „w pełni czasu”, nie omieszkał przypomnieć „niewiasty” z której Syn Boży narodził się w czasie (por. Ga 4,4). W ewangelizacji obydwu apostołów tutaj w Rzymie znajdują się także korzenie głębokiego i wielowiekowego nabożeństwa Rzymian do Maryi Panny, przyzywanej zwłaszcza jako „Salus Populi Romani”. Maryja, Piotr i Paweł są naszymi towarzyszami podróży w poszukiwaniu Boga; są naszymi przewodnikami na drodze wiary i świętości. Popychają nas ku Jezusowi, abyśmy czynili to wszystko, czegokolwiek od nas żąda. Przyzywajmy ich pomocy, aby nasze serca mogły być zawsze otwarte na natchnienia Ducha Świętego i na spotkanie z braćmi.

W celebracji eucharystycznej, sprawowanej dziś rano w bazylice świętego Piotra, poświęciłem paliusze arcybiskupów metropolitów nominowanych w minionym roku, pochodzących z różnych części świata. Ponawiam moje pozdrowienia i życzenia dla nich, dla ich krewnych oraz osób, które im towarzyszą w tym ważnym wydarzeniu. Niech paliusz pogłębiając więzi komunii ze Stolicą Piotrową, będzie zawsze bodźcem do coraz bardziej ofiarnej posługi osobom powierzonym ich duszpasterskiej gorliwości. Podczas tej liturgii z radością powitałem członków delegacji przybyłej do Rzymu w imieniu Patriarchy Ekumenicznego, umiłowanego brata Bartłomieja I aby, jak co roku uczestniczyć w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła. Także ta obecność jest znakiem braterskich więzi istniejących między naszymi Kościołami. Módlmy się, aby umocnił się między nami proces jedności.

Modlimy się dziś szczególnie za miasto Rzym, prosimy dla niego o dobrobyt duchowy i materialny: niech Boża łaska wspiera wszystkich mieszkańców Rzymu, aby w pełni żyli wiarą chrześcijańską, zaświadczoną z niezłomnym zapałem przez świętych Piotra i Pawła. Niech się za nami wstawia Najświętsza Dziewica, Królowa Apostołów.



Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych wiernych i poprosił ich o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu rozpoczynającej sił w najbliższą niedzielę jego pierwszej pielgrzymki do krajów Ameryki Łacińskiej.

W przyszłym tygodniu od 5 do 13 lipca udam się do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Proszę was wszystkich, byście towarzyszyli mi w modlitwie, aby Pan pobłogosławił tę moją podróż na, jak możecie sobie wyobrazić, bardzo mi bliski kontynent Ameryki Łacińskiej. Wyrażam drogim mieszkańcom Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju radość, że będą mógł ich odwiedzić w ich domu i proszę zwłaszcza was o modlitwę za mnie i za tę podróż, aby Maryja Panna obdarzyła nas łaską swego towarzyszenia nam wszystkim swoim macierzyńskim wstawiennictwem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter