20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeszły Orszaki Trzech Króli

Ocena: 0
828

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” w 668 miejscowościach w Polsce przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. Zorganizowano je także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce. Barwnemu świętowaniu w uroczystość Objawienia Pańskiego towarzyszy cel charytatywny: w tym roku zbierane będą środki na edukację młodych Kenijczyków. W wielu miejscowościach Orszak organizowany był po raz pierwszy. Często wykazywano się twórczością i pomysłowością, np. Unosząc Trzech Króli strażackim podnośnikiem do dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Leczniczego w Częstochowie. Uczestnikom Orszaków pobłogosławił papież Franciszek i pozdrowiłem prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

 Choć z powodu pandemii orszakowe świętowanie było w tym roku nieco skromniejsze, to odbyło się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest samo świętowanie. Scenariusz wydarzenia ma ukazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.

W tym roku wydarzeniu przyświecał także cel charytatywny: zbierane było środki na wsparcie wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy Orszaku chcą ufundować dla nich 10 miejsc w ośrodku kształcącym w zawodzie mechanika samochodowego.

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że dzisiaj obchodzone jest święto Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, wyraził wsparcie dla różnych dzieł ewangelizacyjnych, w tym organizowanego w Polsce „Orszaku Trzech Króli”.

Popieram inicjatywy ewangelizacyjne, które czerpią z tradycji Objawienia Pańskiego, i które w obecnej sytuacji wykorzystują różne środki komunikacji. Pamiętam zwłaszcza o wydarzeniu „Orszak Trzech Króli”, które odbywa się w Polsce

– mówił papież Franciszek.

Do uczestników Orszaków pozdrowienia skierowała również Para Prezydencka. "Cieszymy się, że znów współtworzą Państwo to wyjątkowe wydarzenie" - powiedzieli Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Para Prezydencka podziękowała m.in za "uśmiech i zapał, za wspaniałe stroje i atrakcje, które są zachętą, aby do Państwa dołączyć". Jak podkreśliła Para Prezydencka, Orszak Trzech Króli "jest zgromadzeniem ludzi życzliwych i otwartych na wszystkich, którzy chcą im towarzyszyć". Andrzej Duda wraz z małżonką życzyli też, aby tegoroczny Orszak Trzech Króli był niezapomnianym przeżyciem.

O godz. 12.00 przy padającym śniegu i dźwiękach kolędy „Mędrcy Świata” wyruszył z Placu Zamkowego barwny korowód – tradycyjny Orszak Trzech Króli. Po powitaniu Trzech Króli, w których rolę wcielili się w tym roku przedstawiciele kontynentu Afryki, Azji i Europy, odmówiono wspólnie modlitwę Anioł Pański. Metropolita kard. Kazimierz Nycz udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom orszaków, organizowanych nie tylko w Polsce, ale i w kilku miejscach świata. W Warszawie orszak organizowany jest po raz czternasty.

Trzeba, abyśmy, idąc ulicami naszego miasta, wołali za dzisiejszym czytaniem: powstań Warszawo, świeć dla innych miast i części Polski. Świeć przykładem jasnego, dobrego, chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy. W tym duchu wyjdziemy na ulice

- powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy poprzedzającej wyruszenie orszaku.

Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogli się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Plac Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.

Orszak Trzech Króli w Sanktuarium św. Jana Pawła II wyruszył spod pomnika papieża. Uczestnicy wielobarwnego pochodu, rodziny z dziećmi i młodzież, przeszli za gwiazdą wokół świątyni, by oddać pokłon Jezusowi w szopce betlejemskiej. Orszak zakończył się rodzinną Mszą św.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił w słowie skierowanym zwłaszcza do młodych uczestników tradycyjnego orszaku, że obchody święta Objawienia Pańskiego są okazją, by dziękować Bogu za to, że „Jego Ewangelia ponad tysiąc lat temu dotarła również na nasze polskie ziemie”.

Dziękujemy Mu, że jest wśród nas, że możemy się z Nim spotykać w Kościele, w wielkiej wspólnocie Jego uczniów, ogarniającej wszystkie ludy, kultury i języki. Dzisiaj słyszymy głosy, że młode Polki i młodzi Polacy odchodzą od Jezusa i Jego Kościoła, szukając innych dróg prowadzących do szczęścia. Nie lekceważymy tych głosów i zastanawiamy się nad przyczynami tego stanu rzeczy – przyznał hierarcha, dodając że odejścia młodych z Kościoła powinny być „przedmiotem rachunku sumienia każdego z nas

- mówił.

Kościół w Polsce potrzebuje młodych i liczy na młodych. Potrzebuje ich wiary i zapału, potrzebuje ich radykalizmu, nieulegania kompromisom, niegodzenia się na przeciętność. Kościół potrzebuje młodych, gorących serc, niosących płomień wiary i zapalających płomienie nadziei w naszym trudnym świecie

– zapewnił na koniec.

W homilii wygłoszonej w wawelskiej katedrze przed krakowskim orszakiem, abp Marek Jędraszewski odwołując się do tradycji zaznaczył, że Mędrcy bywają przedstawiani jako królowie w różnym wieku (posunięty w latach, w wieku dojrzałym, młody) co znaczy, że zawsze jest odpowiedni czas, żeby w Jezusie uznać Pana i Zbawiciela. Tradycja mówi także, że przyszli oni z trzech kontynentów – Azji, Afryki i Europy – niosąc dary, które dopiero w Betlejem niejako spotkały się i wyraziły pełną prawdę o Dzieciątku, któremu oddali pokłon. – Składając złoto chcieli powiedzieć to jest król – król naszych serc, władca całego wszechświata. Składając kadzidło wyrazili wiarę, że jest On Jednorodzonym Synem Bożym. Składając mirrę chcieli wskazać, że będzie cierpiał dla zbawienia ludzi; odda życie, ale ostatecznie zwycięży – mówił arcybiskup.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wskazywał, że w drodze do Jezusa Chrystusa pomocne mogą być nam liczne znaki. Mędrcy pozwolili prowadzić się gwieździe.

To bardzo ważne, żeby nauczyć się obserwować znaki, przez które Bóg dziś do nas przemawia. Te znaki bliskości i miłości Boga mogą być różnorodne: od dzieł sztuki po tradycje związane z kulturą danego kraju czy narodu, od dziedzictwa duchowego po życie świętych i błogosławionych. Szczególnie właśnie oni są dla nas swoistymi gwiazdami przewodnimi, a ich budujący przykład życia ważnym drogowskazem

- mówił. Podkreślił także, że Mędrcy są znakiem tego, że Bóg potrafi przemówić do każdego człowieka w jego własnym języku. Bóg potrafi do każdego człowieka znaleźć drogę.

Patrząc na postawę Mędrców, starajmy się zobaczyć w nich nasze własne powołanie do zbawienia, nasze poszukiwania Boga. Mędrcy po spotkaniu ze Zbawicielem wracali już inną drogą. Postawmy sobie dziś pytanie, czy również mamy w sobie to ustawiczne pragnienie, ażeby spotykając Chrystusa w Jego słowie i w sakramentach wybierać drogi, które są Bożymi drogami?.

Po Mszy św. z tarnowskiej katedry wyruszył Orszak Trzech Króli. Mędrcy na koniach podążali do żywej szopki przy klasztorze ojców bernardynów, gdzie oddali pokłon Jezusowi. Za Królami szli mieszkańcy Tarnowa. W orszaku uczestniczyły całe rodziny, a w marszu przygrywała Orkiestra Dęta Grupy Azoty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter