11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przestrzelony kielich mszalny i dziesięć świec. Symbole beatyfikacji elżbietanek

Ocena: 5
975

Kielich mszalny, który sprofanowali żołnierze Armii Czerwonej, najpierw używając go w czasie posiłków, a później strzelając do niego, będzie jedną z relikwii na beatyfikacji dziesięciu elżbietanek męczenniczek.

fot.www.archwwa.pl

W najbliższą sobotę 11 czerwca o godz. 11.00 w katedrze wrocławskiej delegat papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych ogłosi błogosławionymi siostrę M. Paschalis Jahn i jej dziewięć towarzyszek. Msza św. beatyfikacyjna będzie transmitowana w Programie 1 TVP i w TVP Polonia - informuje Telewizja Polska. O szczegółach uroczystości dziennikarze dowiedzieli się na śniadaniu prasowym w klasztorze sióstr elżbietanek we Wrocławiu.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły relikwie, które zostaną wniesione po odsłonięciu obrazu nowych błogosławionych. Jedną z nich będzie kielich mszalny z 1945 r., który służył do sprawowania mszy świętych w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu św. Elżbiety w Nysie. Później jednak kielich sprofanowali żołnierze Armii Czerwonej, najpierw używając go w czasie posiłków, a następnie strzelając do niego. Dlatego widać na nim liczne ślady po kulach.

Abp Józef Kupny w liście do diecezjan napisał, żeby w twarzach s. M. Paschalis i jej dziewięciu towarzyszek dostrzec twarze kobiet i dzieci, gwałconych i zabijanych na Ukrainie. Ten kielich zaś jest symbolem nie tylko grozy tamtych dni, ale również brutalności oprawców i przypomina, że to, co było doświadczeniem sióstr, wciąż dotyka konkretne osoby, ludzi, którzy mają swoje imiona i nazwiska, twarze – zaznaczył rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski. Elżbietanki ofiarują dziesięć świec. “Każda z nich symbolizuje jedną męczenniczkę”

W procesji z darami elżbietanki ofiarują obraz nowych błogosławionych, monstrancję, czerwony ornat, kwiaty oraz dziesięć świec. Każda z tych świec symbolizuje jedną męczenniczkę, a znak jest bardzo mocny, bo świeca, by być sobą i realizować to, do czego została stworzona, nie wystarczy, że jest. Ona musi płonąć. Wtedy daje światło i ciepło, niestety za cenę swojego życia. Po prostu spala się – to jest takie oczywiste

– tłumaczył ks. Kowalski.

Ten znak ma nam wszystkim uświadomić, że człowiek, by być sobą spełnić się, żeby zrealizować swoje powołanie, bez względu na to czy jest to powołanie kapłańskie, zakonne czy do życia rodzinnego nie wystarczy, że jest. Trzeba spalać się dla innych, bo świeca która nie płonie – może wygląda ładnie, ale jest bezużyteczną bryłką wosku. Człowiek, który dba jedynie o siebie i myśli tylko o sobie nigdy nie będzie szczęśliwy i nigdy nie będzie czuł się spełniony – dodał rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Do ołtarza przyniosą je elżbietanki z całego świata, z różnych prowincji. Wśród nich będą zarówno siostry, które dziś posługują we władzach zgromadzenia, jak i te, które są na początku życia zakonnego – zauważył ks. Kowalski, dopowiadając: To pokazuje, że beatyfikacja nie jest jedynie sprawą ważną dla Dolnego Śląska czy Polski, ale że cały chrześcijański świat tego dnia będzie patrzył na Wrocław i łączył się z nami.

Film „Siostry – dziesięć panien mądrych” zostanie pokazany w piątek, 10 czerwca, o godz. 19.05 w TVP Historia i TVP Historia 2. Więcej inf. o filmie: www.10panienmadrych.pl

czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter