29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemyśl: nowy wikariusz generalny greckokatolickiej archidiecezji

Ocena: 0
1169

Ks. mitrat Bogdan Stepan został nowym wikariuszem generalnym archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego. Wyboru dokonano podczas trzydniowej konferencji duchowieństwa, która zakończyła się dziś w Przemyślu.

2016-03-03 16:51
pab / Przemyśl (KAI), sg

Wybór wikariusza generalnego był konieczny po tym, jak pełniący tę funkcję do tej pory bp Eugeniusz Popowicz został mianowany przez papieża arcybiskupem i ordynariuszem archidiecezji. Nowym wikariuszem został dotychczasowy kanclerz kurii ks. mitrat Bogdan Stepan. Jego miejsce zajmie natomiast wicekanclerz ks. Paweł Rohuń.

– Ks. Bogdan Stepan to osoba, która od dawna pracuje w kurii, jest obeznana w tej pracy i będzie mi dalej pomagał – mówi abp Popowicz. W przyszłości może zostać powołany drugi wikariusz generalny dla północnej części diecezji. – Trwają dyskusje, jakie kryteria taka osoba powinna spełniać i jaką jurysdykcję miałaby posiadać na północy. W tej chwili ta sprawa jeszcze dojrzewa – wyjaśnia abp Popowicz.

Trwająca od 1 do 3 marca konferencja miała charakter sprawozdawczo-wyborczy. – Przeanalizowaliśmy stan duszpasterski, finansowy i administracyjny archidiecezji i parafii, aby wszyscy księża mieli jasny obraz jaką diecezją jesteśmy – mówi abp Popowicz.

Jak zauważa, wnioski z tej analizy są pozytywne, ale jednocześnie skłaniają do refleksji. – Tendencja jest taka, że parafie wiejskie wymierają, a miejskie się rozbudowują, a więc nasze siły musimy kierować w tym kierunku. To są przede wszystkim duże centra przemysłowe: Rzeszów, Lublin, Kraków, Warszawa, Olsztyn, Białystok i Toruń – mówi.

Podobnymi refleksjami dzieli się ks. mitrat dr Stefan Batruch, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie. – Przyjechaliśmy z nadziejami na nowe ożywienie, które jest potrzebne w pracy duszpasterskiej. Takie są oczekiwania ze strony wiernych i księży. Pojawiło się dużo propozycji. Czas pokaże, na ile uda się je zrealizować. Na pewno wracamy z nadziejami, że wnioski z tej konferencji nam pomogą i uda nam się pracę duszpasterską uczynić bardziej dynamiczną – mówi. – Nasze wspólnoty się starzeją, a wierni przenoszą się do miast. Musimy zwrócić uwagę na duszpasterstwo w ośrodkach akademickich i wśród emigrantów, ale jest to dużym wyzwaniem, w którym nie mamy zbyt dużego doświadczenia – dodaje.

Podczas spotkania zostały także powołane rady diecezjalne, m.in. rada prezbiterska, z której wyłoniono kolegium konsultorów.

Na koniec była mowa o sprawach duszpasterskich. Głównym tematem był trwający Rok Miłosierdzia. – Ten rok jest darem Ojca Świętego dla Kościoła i również my chcemy z niego dobrze skorzystać. Ten rok to też czas wielu wydarzeń i rocznic: pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, Światowe Dni Młodzieży, bierzemy udział w rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski – mówi abp Popowicz.

Konferencja była połączona z rekolekcjami dla księży. Nauki głosił bp Teodor Martyniuk, biskup pomocniczy archidiecezji tarnopolskiej na Ukrainie, który mówił, jak kapłani sami powinni korzystać z daru miłosierdzia i jak ten dar przekazywać wiernym. W spotkaniu uczestniczył także abp-senior Jan Martyniak.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter