20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemyśl: jubileusz 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa

Ocena: 0
2590
W przemyskiej parafii karmelitów bosych pw. św. Teresy od Jezusa uroczyście upamiętniono dzisiaj 500. rocznicę urodzin tej świętej. Mszy Świętej przewodniczył o. Tadeusz Florek, prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych. 2015-03-22 23:10
pab / Przemyśl (KAI), sg


W homilii wskazywał on na przykładzie św. Teresy, że człowiek nie potrafi zmienić się sam z siebie, bez pomocy Bożej.

– Św. Teresa spotkała Jezusa nie w Jego bóstwie i chwale, lecz w Jego cierpiącym człowieczeństwie, w Jego umieraniu za człowieka. Zanim jednak odkryła miłość, wiele się w zakonie namęczyła – mówił o. Tadeusz Florek OCD. Kaznodzieja przypomniał zanotowane przez nią słowa, że bardzo pragnęła iść za Bogiem, który ją wzywał, ale jednocześnie ciągle tkwiła w swoich nałogach i szła za światem.

„Rzeczy Boże sprawiały mi wielką pociechę, rzeczy światowe trzymały mnie na uwięzi” – pisała św. Teresa. Na jej przykładzie o. Florek wskazywał, że człowiek nie potrafi zmienić się sam z siebie, bez pomocy Bożej.

– Trzeba dojść do przekonania i świadomej zgody na to, że ja sam z siebie nie potrafię się zmienić, że ja sam, mimo dobrej woli, nie jestem w stanie się nawrócić. Jestem zaproszony by wejść w takie doświadczenie, jakie miała św. Teresa, tzn. doświadczyć spotkania z miłością osobową i bezwarunkową, która przyjmuje mnie w mojej kondycji i grzeszności – mówił przełożony krakowskiej prowincji karmelitów.

Jak stwierdził, spotkanie św. Teresy z miłością osobową i bezwarunkową nauczyło ją autentycznej pokory, czyli prawdy o sobie samej. – Próbowała przez 40 lat się zmieniać i dopiero, kiedy przyszła łaska, kiedy doświadczyła spotkania z Jezusem cierpiącym, nagle coś się w niej zmieniło. Poczuła się kochana za darmo i zapragnęła kochać tak, jak kocha ją Jezus – tłumaczył o. Florek.

– Dopóki nie dojdzie do spotkania człowieka z Jezusem, przymierze z Bogiem było i będzie wciąż zrywane. Jednak Bóg w dziejach historii odnawia i będzie odnawiał to przymierze przez codzienną bezkrwawą ofiarę, przez szczere wyznanie grzechów i hojne rozdawanie miłosierdzia – podkreślił.

Po Eucharystii w podziemiach kościoła odbyła się premiera spektaklu biograficznego o św. Teresie od Jezusa „Alumbrado” w wykonaniu Izabeli Drobotowicz-Orkisz, aktorki Teatru Hagiograf.

Św. Teresa od Jezusa urodziła się 28 marca 1515 r. w Avila w Hiszpanii. Mając 20 lat Teresa zdecydowała się, wbrew woli ojca, wstąpić do karmelitańskiego klasztoru w tym mieście. Mimo wielu trudności przyczyniła się do reformy życia zakonnego karmelitanek i założyła wiele nowych klasztorów. Zmarła 4 października 1582 r. w wieku 67 lat w klasztorze karmelitańskim w Alba de Tormes koło Salamanki. Tam, w kościele Zwiastowania NMP, znajduje się jej grób. Została beatyfikowana w roku 1614 przez Pawła V, a kanonizował ją w roku 1622 Grzegorz XV. 27 września 1970 r. Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI