9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemyśl: ingres abp. Popowicza

Ocena: 0
2310

W greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu zakończył się ingres nowego metropolity archidiecezji przemysko-warszawskiej abp. Eugeniusza Popowicza.

2015-12-19 14:08
pab / Przemyśl (KAI), sg
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk – zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na świecie.

W uroczystości wzięło udział około 100 księży i kilkudziesięciu biskupów grecko- i rzymskokatolickich. Wśród nich byli m.in.: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, abp Józef Michalik z Przemyśla, abp Stanisław Budzik z Lublina, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Marian Rojek z Rzeszowa, bp Jan Piotrowski z Kielc, biskup-senior Kazimierz Górny z Rzeszowa oraz biskupi pomocniczy: Adam Szal i Stanisław Jamrozek z Przemyśla, Mieczysław Cisło z Lublina i bp-senior Ryszard Karpiński z Lublina. W liturgii wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych szczebla miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego.

Przed Ewangelią została odczytana bulla papieska oraz dekret nominacyjny abp. Światosława Szewczuka. Następnie arcybiskup większy wprowadził nominata na tron biskupi umiejscowiony za ołtarzem głównym i symbolicznie wręczy mu pastorał, jako znak władzy pasterskiej.

W homilii patriarcha zwrócił się najpierw do przechodzącego na emeryturę abp. Jana Martyniaka. – Arcybiskupie Janie, jestem przekonany, że Przemyśl i wasi wierni będą pamiętać twoje bohaterskie uczynki i dzieła odzyskania dóbr naszej wspólnoty. I będą pamiętać cię za to, że byłeś dobrym ojcem i kochałeś tych, do których byłeś posłany – mówił.

Abp Szewczuk zaznaczył, że abp Martyniak zawsze prowadził ludzi do Boga z mądrością i ufnością. – Schylamy głowę przed tobą i dziękujemy za te wszystkie dzieła – powiedział. 

Zwracając się do abp. Popowicza, stwierdził, że metropolia przemysko-warszawska powinna być ośrodkiem spotkania biskupów i księży z całej Polski. – Przyciągaj do siebie swoją miłością do Boga, dziełami miłosierdzia i miłością do bliźniego. Bądź wierny nauce Chrystusa jako ten, który przyjął testament od apostołów, będąc mądrym pasterzem. Ale przede wszystkim bądź dobrym ojcem i kochaj tych, którym służysz – mówił.

Patriarcha zauważył, że na tronie przemyskim biskupim zasiadali męczennicy i bohaterowie Chrystusowej Cerkwi. Podkreślił, że posiadali oni w sobie miłość, która daje siłę oddać swoje życie za Boga, za Kościół i Boży lud.

Abp Szewczuk dodał, że patronką dzisiejszej uroczystości jest Matka Boża. Nawiązał do ikony „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia, o którą poprosił papież Franciszek, aby 8 grudnia była obecna w Watykanie podczas inauguracji Roku Miłosierdzia. – Matka Boża zechciała wejść na najwyższy ołtarz Kościoła powszechnego, aby powiedzieć o bólach i cierpieniach narodu ukraińskiego oraz ściągnąć uwagę całego świata na biskupi ośrodek w Przemyślu – mówił. – Niech Maryja otworzy nam drzwi miłosierdzia. Niech będzie twoją opiekunką biskupie Eugeniuszu, bo nie mamy innej wstawienniczki oprócz Ciebie Bogurodzico – dodał.

Po Mszy Świętej podpisano protokół kanonicznego przejęcie diecezji.

– Jeżeli człowiek będzie się trzymał twardo steru, jakim jest Chrystus, to będzie szedł do przodu. Nawet, jeśli będzie musiał czasem usłyszeć gorzkie słowa – powiedział nowy metropolita przemysko-warszawski. – Nie możemy bać się wyzwań. Gdybyśmy się już dziś zamartwiali tym, jakie nas problemy czekają, to nic byśmy nie mogli zrobić. Apostołowie byli młodsi od nas, szli za Chrystusem i poszli na cały świat. Mamy rzesze męczenników, którzy świadczyli o Jezusie i dziś są świętymi Kościoła katolickiego. Czego ja się mam obawiać? Nie czuję strachu, że będzie ciężko. Owszem, czuję odpowiedzialność, bo teraz występuję w imieniu całej diecezji i Kościoła – dodał.

Abp Popowicz zaznaczył, ze archidiecezja ma rzesze mądrych kapłanów, którzy chcą rozwoju Kościoła greckokatolickiego w Polsce, aby parafie się utwierdzały, wierni żyli prawdziwą wiarą i „żebyśmy wspólnie robili to, do czego jako Kościół jesteśmy powołani”.

Przechodzący na emeryturę abp Jan Martyniak stwierdził, że oddaje diecezję w dobre ręce. – Biskup Eugeniusz bardzo długo współpracował ze mną, dobrze zna warunki, w jakich funkcjonujemy. Na pewno podoła pracy i zrobi to z pełnym zapałem. Uważam, że diecezja przechodzi w dobre ręce – powiedział KAI abp Martyniak.

Papież Franciszek wyznaczył abp. Popowicza ordynariuszem archidiecezji przemysko-warszawskiej 7 listopada br. Zastąpi abp. Jana Martyniaka, który po blisko 25 latach kierowania diecezją przechodzi na emeryturę.

Abp Popowicz urodził się w 1961 r. w Człuchowie na Pomorzu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r. Od 1996 r. był proboszczem w Przemyślu i wikariuszem generalnym diecezji. 4 listopada 2013 r. Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter