9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemyśl: dziś ingres nowego arcybiskupa greckokatolickiego

Ocena: 0
1342

Dziś o godz. 10.00 w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu rozpocznie się ingres nowego metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła greckokatolickiego abp. Eugeniusza Popowicza.

2015-12-19 09:37
pab / Przemyśl (KAI), sg

Mszy Świętej będzie przewodniczył abo Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Na początku liturgii, przed wejściem do prezbiterium zostanie odczytana bulla papieska oraz dekret nominacyjny abp. Szewczuka. Przed czytaniem Ewangelii wprowadzi on nominata na tron biskupi umiejscowiony za ołtarzem głównym i symbolicznie wręczy mu pastorał jako znak władzy pasterskiej, mówiąc: „Przyjmij ten pastorał, którym masz prowadzić powierzone ci stado Chrystusowe”.

Po Mszy Świętej, której będzie przewodniczył abp Szewczuk, nastąpi podpisanie protokołu kanonicznego przejęcie diecezji.

W uroczystości weźmie udział około stu księży i kilkudziesięciu biskupów. Przyjadą nie tylko hierarchowie grekokatoliccy z Europy, ale również członkowie Episkopatu z Polski. Obecni będą m.in.: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, abp Józef Michalik z Przemyśla, abp Stanisław Budzik z Lublina, bp Jan Wątroba z Rzeszowa i bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza.

Procedura wyboru biskupów w Kościele greckokatolickim jest następująca. Najpierw synod biskupów wskazuje „terno”, czyli trzech kandydatów. Kandydatury trafiają do Stolicy Apostolskiej i o nominacji ostatecznie decyduje papież. Ojciec Święty ma prawo poprosić o inne kandydatury. Zasada ta nie dotyczy Kościoła-matki, którym jest Kościół kijowski. Tam synod sam wybiera biskupa i podaje tylko do informacji Stolicy Apostolskiej.

Abp Eugeniusz Popowicz urodził się 12 października 1961 r. w Człuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1986 r., w Starogardzie Szczecińskim z rąk bp. Myrosława Marusyna. Jest doktorem prawa kanonicznego. Od 1996 r. był wikariuszem generalnym archidiecezji przemysko-warszawskiej i proboszczem archikatedry. 4 listopada 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji ze stolicą tytularną Orreacelia.

7 listopada br. Ojciec Święty wyznaczył go nowym metropolitą. Zastąpi abp. Jana Martyniaka, który po blisko 25 latach kierowania diecezją przechodzi na emeryturę.

Archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, której będzie przewodził abp Eugeniusz Popowicz liczy ok. 30 tys. wiernych, skupionych w 84 parafiach, obsługiwanych przez ponad 50 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 80 sióstr zakonnych.

Większość wiernych zamieszkuje województwa: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie oraz okolice Warszawy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

Dziś w Kościele:
+ poniedziałek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
lub wspomnienie św. Leokadii, dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 35,1-10; Ps 85,9-14; Łk 5,17-26
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -