23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przemodlone mury

Ocena: 0
1376

W parafii Bożego Ciała, na której terenie znajduje się konkatedra warszawsko-praska, ciągle podejmowane są nowe inicjatywy, odpowiadające na potrzeby wiernych i łączące wielowiekową historię z aktualnym staraniem o świadome życie modlitewne.

fot. Patryk Lubryczyński

Tryptyk w ołtarzu głównym, pędzla Bronisława Wiśniewskiego

 

Ksiądz proboszcz Wacław Madej wyjaśnia, że świątynia jest „głęboko przemodlona” dzięki poprzednim pokoleniom. – Dzięki wierze naszych przodków doświadczenie Boga w konkatedrze jest bardzo silne, chociaż obecność Stwórcy, Odkupiciela i Uświęciciela jest tu taka sama jak w innych świątyniach. Kiedy wchodzi się do wnętrza naszego kościoła, można natychmiast doświadczyć Bożej obecności – opowiada ks. Wacław.

Ksiądz proboszcz podkreśla, że na prośbę parafian w kościele powrócono do odmawiania litanii do Matki Bożej Zwycięskiej – szczególnie w intencji diecezji, seminarium i parafii – a jest ona bardzo ciekawa ze względu na wezwania nawiązujące do historii Polski. We wspólnocie parafialnej renesans przeżywa kult relikwii. Wierni chętnie modlą się za wstawiennictwem świętych obecnych w sakramentaliach, zwłaszcza wielkich orędowników Bożego Miłosierdzia, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. – Świadomość, że jakaś święta osoba aktualnie przebywa z Bogiem, jest wyrazem naszej tęsknoty za trwaniem w bezpośredniej obecności Pana. Sądzę, że ludzie coraz głębiej zdają sobie z tego sprawę, nie traktując relikwii w sposób magiczny. W ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdują się relikwie krzyża świętego. Zachęcamy parafian, aby klękając na prywatnej modlitwie, przychodząc do tego miejsca ze swoimi krzyżami, modlili się, żeby Pan Bóg dał siłę do ich mężnego znoszenia – komentuje ks. Madej.

Ks. Wacław zwraca uwagę, że konkatedra jest położona na skraju parafii, co prawdopodobnie powoduje, że wielu parafian rezygnuje z pokonania drogi do swojego kościoła parafialnego, wybierając kościoły położone bliżej. Wprowadzanie adoracji Najświętszego Sakramentu i innych nabożeństw w godzinach wieczornych daje efekty: uczestniczy w nich coraz więcej osób. – Co środę wieczorem przypominamy sobie nauczanie św. Jana Pawła II. W pierwsze czwartki miesiąca od dawna modlimy się o powołania do służby Bożej, szczególnie w kapłaństwie, w pierwsze niedziele zaś odmawiana jest litania do św. Jana Pawła II, ofiarowana za rodziny, małżeństwa oraz tych, którzy poszukują kandydatów na małżonków – charakteryzuje ks. Madej.

Chociaż w parafii nie ma miejsca na duże, nowe osiedla, to jednak w miejsce rozbieranych starych budynków powstają nowe, w których przeważają młode małżeństwa, często osiedleńcy ze wschodniej części Polski, regularnie przychodzący do kościoła. – Któregoś dnia młodzi ludzie przyszli do mnie, prosząc o możliwość zorganizowania grupy modlitewnej Różańca Rodziców za Dzieci, która do tej pory dobrze funkcjonuje. Msze św. z udziałem dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem – podaje przykład oddolnej aktywności parafian ksiądz proboszcz. Liczba parafian to około 10 tys.

Parafia ma wielowiekową i godną przypomnienia historię. We wsi Kamion – dzisiejszy Kamionek – powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Kościół i parafia miały ten sam tytuł: św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. Prawdopodobnie była to jedna z pierwszych na ziemiach polskich świątyń pod wezwaniem tego świętego.

– W ciągu jednej nocy 16 maja 1912 r. mieszkańcy Kamionka rozbudowali dotychczasową drewnianą kapliczkę. Równolegle parafianie postarali się o poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy kościół, który finalnie znalazł się w murach obecnej świątyni, zbudowanej w latach 1929-1931, jako wotum za Cud nad Wisłą – relacjonuje ks. Wacław Madej.

Pod koniec lat trzydziestych XX w. umieszczono w ołtarzu głównym powstały w 1935 r. tryptyk pędzla Bronisława Wiśniewskiego, upamiętniający Bitwę Warszawską. W okresie stalinizmu scena przedstawiająca bolszewików uciekających przed polskim wojskiem musiała być zakryta materiałem, widoczna była tylko Matka Najświętsza z Dzieciątkiem. – Obecnie tryptyk otaczany jest dużym kultem, który staramy się rozwijać, przypominając, że Matka Boża Zwycięska jest patronką diecezji warszawsko-praskiej, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej i parafii – zaznacza proboszcz. W kościele zachwycają także trzy obrazy ucznia Jana Matejki, Jana Styki: Ukrzyżowanie, Złożenie do Grobu, Zmartwychwstanie.

Najbardziej rozpoznawalny zespół parafialny stanowi Konkatedralny Chór „Kamionek”, a także schola pod tą samą nazwą, założone i prowadzone przez panią Jolantę Janczuk-Tyszkiewicz. Osoby tworzące zespół nie tylko chwalą Pana Boga swoim śpiewem, ale także dbają o osobistą formację chrześcijańską.

Na stałe w parafii pracuje trzech księży: proboszcz i dwóch wikariuszy. – Ks. Tomasz Kalinowski jest ceremoniarzem diecezjalnym, katechetą w liceum ogólnokształcącym. Ks. Wojciech Sokołowski katechizuje w szkole podstawowej oraz przygotowuje dzieci do I Komunii Świętej. Duszpasterstwo wśród najmłodszych nie sprowadza się tylko do zabaw, do których Pan Bóg jest dodatkiem. Homilie i ciekawe inicjatywy pokazują dzieciom, a pewnie i przypominają ich rodzicom, właściwą drogę do nieba – opisuje ks. Wacław.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Wtorek, VI Tydzień Wielkanocny - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter