23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przed niedzielną kanonizacją Titusa Brandsmy

Ocena: 5
649

Prześladowania, których zaznał o. Titus Brandsma ze strony nazistów są dla nas ostrzeżeniem, abyśmy dbali o wolność słowa i mediów – wskazuje holenderska ambasada w Rzymie, która z okazji kanonizacji o. Brandsmy zorganizowała w miniony wtorek sympozjum „Titus Brandsma i dziennikarstwo w mrocznych czasach”. O. Titus Brandsma jest jednym z dziesięciu błogosławionych, których papież Franciszek kanonizuje 15 maja na Placu św. Piotra.

Fot. VaticanMedia - o. Tytus Brandsma

W niedzielę 15 maja holenderski karmelita, dziennikarz i męczennik o. Titus Brandsma zostanie zaliczony w poczet świętych. Zakonnik ostro sprzeciwiał się nazistowskiej ideologii i prześladowaniu Żydów. Kiedy w styczniu 1942 r. Niemcy napadli Holandię został aresztowany, a następnie zesłany do obozu w Dachau, gdzie 26 czerwca poniósł śmierć.

Jak zapewnia ambasador Caroline Weijers, postać przyszłego świętego przemawia nie tylko katolików. Szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza dziś, gdy dziennikarze są atakowani, a mediom grozi zalew fałszywych informacji.

Titus Brandsma był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym. Jako kapłan był zainspirowany postacią Teresy z Avila, karmelitanką i świętą. Miał niezwykle pozytywne nastawienie do życia. Jako myśliciel, filozof i mistyk wniósł intelektualny wkład w debatę społeczną. Jako profesor i rektor Katolickiego Uniwersytetu w Nijmegen, który został założony w 1923 r., przyczynił się do emancypacji katolików w Holandii. Jako dziennikarz był aktywny zarówno w słowie, jak i w działaniu, występując przeciwko ideologii narodowosocjalistycznej i norymberskim ustawom rasowym, broniąc wolności prasy. Już podczas okupacji Holandii odwiedzał katolickie gazety, aby nakłaniać je do niedrukowania propagandy. Wszystko to sprawiło, że stał się on niewątpliwie szczególnym bohaterem ruchu oporu. Jego odwaga i wytrwałość są inspirujące dla wielu ludzi na całym świecie, a z pewnością także w Holandii. Wiara, nadzieja i miłość, cechy, które uosabiał Tytus, są ważne nie tylko dla katolików, chrześcijan czy osób wierzących, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli.

- mówiła podczas sympozjum ambasador Caroline Weijers.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter