19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas: rocznica Chrztu Polski szansą i wyzwaniem

Ocena: 0
1890

– Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski są szansą, abyśmy bardziej powszechnie spróbowali odnowić w sobie to, do czego chrzest nas zobowiązuje – powiedział abp Wojciech Polak w programie „Między ziemią a niebem” w TVP1.

2016-01-10 16:15
bgk / Gniezno (KAI), sg
fot. J. Andrzejewski

Program emitowany w przypadającą 10 stycznia Niedzielę Chrztu Pańskiego był w całości realizowany na żywo w Gnieźnie, skąd w 1979 roku – jak przypomniał Prymas Polski – św. Jan Paweł II pozdrawiał Polskę „ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat”. Jak przyznał abp Polak, bez tego fundamentalnego dla dziejów naszej Ojczyzny wydarzenia, rzeczywistość, w której dziś żyjemy, miałaby z pewnością inny kształt. Polska z dużą trudnością zachowałaby też swoją niezależność i niepodległość.

– Wejście do wspólnoty chrześcijańskich ludów i narodów poprzez chrzest Mieszka I pozwoliło nam zająć odpowiednie miejsce w Europie. Był to z jednej strony akt głęboko chrześcijański, z drugiej akt państwowotwórczy – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Mieszko I – dodał Prymas – usłyszał te same słowa, które i my słyszymy w sakramencie chrztu świętego, złożył to samo wyznanie wiary i tak, jak my musiał do tej rzeczywistości chrztu dorastać. Choć polityczne konsekwencje chrztu były ogromne i ważkie, z całą pewnością rozumiał również, że „oparcie życia na Bogu, na Jezusie Chrystusie Zbawicielu, jest czymś naprawdę ważnym” – przyznał metropolita gnieźnieński.

Pytany o współczesne skutki wydarzeń sprzed 1050 lat, przypomniał ponownie słowa św. Jana Pawła II, który podczas spotkania z młodzieżą w Gnieźnie w 1979 r. mówił o znaczeniu i roli polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, mającego swoje korzenie i opartego na chrześcijaństwie. Osiemnaście lat później, również w Gnieźnie, wskazując na chrześcijańskie korzenie Europy powiedział, że nie będzie zjednoczonej Europy, dopóki nie stanie się ona wspólnotą ducha, a więc jeśli nie uświadomi sobie ponownie znaczenia swojego chrześcijańskiego dziedzictwa.

– Patrząc na Europę musimy doceniać to, co jest blaskiem tego chrześcijańskiego dziedzictwa, co pozostaje we wrażliwości ludzkich sumień. Wykorzystywać te elementy i przenikać je światłem Ewangelii. To nie tylko zadanie Kościoła w Polsce, ale Kościoła w całe Europie – mówił abp Polak.

Prymas przyznał też, że obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski są zarówno szansą, jak i wielkim duszpasterskim wyzwaniem i wezwaniem do tego, by „odnowić katechezę pochrzcielną, abyśmy bardziej powszechnie, a więc na gruncie naszych parafii i wspólnot, spróbowali odnowić w sobie to, co czego chrzest nas zobowiązuje i jakie konsekwencje płyną z jego przyjęcia.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter