15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas przyjął Betlejemskie Światło Pokoju

Ocena: 0
963

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy Świętej w katedrze gnieźnieńskiej odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. „Niech ten płomień rozświetla wszelkie ciemności” – mówił prymas.

fot. archidiecezja poznańska / youtube

W homilii abp Polak powiedział, że przyniesiony przez harcerzy ogień, zapalony w grocie narodzenia Chrystusa, we wszystkich miejscach, do których został i jeszcze zostanie zaniesiony, „podtrzymuje pamięć o Bożym Narodzeniu i czyni to wydarzenie żywym”. „Nie ma na świecie takiego światła, które mogłoby przyćmić czy zastąpić ten niegasnący płomień” – wskazał metropolita gnieźnieński. Zachęcał też, by spróbować dotknąć istoty Bożego Narodzenia, by prawdziwie poznać i rozważyć to wydarzenie, a nie tylko „ślizgać się po jego powierzchni obrosłej tak wieloma zwyczajami i tradycjami”. „Potrzeba nam wiary i pokory. Potrzeba zobaczyć Boże Narodzenie oczyma tych, dla których stało się ono naprawdę wyzwaniem, stało się tym wydarzeniem, które dosłownie we wszystkim przemieniło ich życie” – mówił abp Polak.

Jednym z tych świadków – wskazał prymas – był wspominany w czytanej dziś Ewangelii św. Józef. To jego oczami oglądamy dziś Boże Narodzenie. Widzimy, jak to wszystko go przerasta. Jak trudno mu zrozumieć, że Ta, którą poślubił, zanim zamieszkali razem, stała się brzemienną. W swych zmaganiach i pytaniach doświadcza ciemności, wchodzi dosłownie i duchowo w noc. Bóg jednak nie pozostawia go samego. „Anioł Pański wyjaśni mu we śnie, że to, co się teraz dzieje, co się wydarza, co zaowocuje prawdziwie Bożym Narodzeniem, nie ma żadnego ludzkiego początku. Wszystko ma swój początek w Bogu. Wszystko jest z Ducha Świętego. Wszystko jest zamiarem i dziełem samego Boga i dokonuje się tutaj jedynie dzięki Bogu” – tłumaczył abp Polak zachęcając, byśmy tak właśnie, jak św. Józef „zanurzyli się w Boże Narodzenie, całkowicie zawierzając Panu Bogu”.

W Eucharystii uczestniczyli licznie harcerze, którzy włączyli się w oprawę liturgii, a w modlitwie powszechnej prosili m.in. za wszystkich sprawujących władzę, by troszczyli się o dobro obywateli, za harcerzy i skautów, a także za tych, do których zanieśli już lub dopiero zaniosą Betlejemskie Światło Pokoju. Eucharystię koncelebrowali: proboszcz i kustosz katedry ks. infułat Jan Kasprowicz oraz kapelan harcerzy i duszpasterz Młodzieży ks. Wojciech Orzechowski.

Przekazanie światła miało miejsce pod koniec liturgii. Prymas Polski odebrał je z rąk komendantki Hufca Gniezno. Mszę św. zakończyła harcerska modlitwa, którą wspólnie z harcerzami zaśpiewał Prymas Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter