15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Polski zabrał głos w sprawie abp. Głódzia

Ocena: 2.06667
2445

Świadectwo księży, którzy zwrócili się z listem do nuncjusza apostolskiego ws. abp Głódzia, mnie porusza, ale to świadectwa z zakrytą twarzą, ze zmienionymi głosami - przyznał w zeszłosobotnim programie "Onet Opinie" prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Fot. episkopat.pl

Prymas Polski odniósł się do sprawy oskarżeń wysuwanych przez kilkunastu byłych i obecnych duchownych wobec abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Obecnego ordynariusza diecezji gdańskiej posądzili oni - występując anonimowo - w wyemitowanym 24 października programie "Czarno na białym" w TVN24 o znęcanie się nad nimi i wykorzystywanie swojej nadrzędnej pozycji. Mówili o stosowanym wobec nich mobbingu, publicznym poniżaniu, "ponadnaturalnym strachu", wymuszaniu pieniędzy i ubliżaniu im za zbyt niskie datki. Przytaczali wulgarne i pogardliwe wypowiedzi arcybiskupa, a jeden z nich przyznał, że postepowanie abp. Głódzia doprowadziło go do myśli samobójczych.
Jedynym występującym w reportarzu TVN24 nieanonimowo kapłanem jest ks. Adam Świeżyński z UKSW, który - jak ocenił prymas - "mówił nie o swoim doświadczeniu, ale o tym, że takie doświadczenie istnieje".

W programie zwrócono uwagę, że świadectwa wspomnianych kapłanów zostały przekazane dwóm ostatnim nuncjuszom apostolskim w Polsce i nie spotkały się ze spodziewaną przez oskarżających reakcją.

Chodzi o skierowane pod koniec paźdzernika do nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio oświadczenie, pod którym podpisało się 16 kapłanów z archidiecezji gdańskiej. Napisali w nim, że potwierdzają prawdziwość informacji zawartych w programie "Czarno na białym" i "wyrażają gotowość ponownego przedstawienia wspomnianych w nim faktów wobec nuncjusza apostolskiego". I to do tego oświadczenia odniósł się abp Polak.

Porusza mnie świadectwo księży, którzy zwrócili się z listem do nuncjusza apostolskiego ws. abp Głódzia. Jeżeli te sprawy są wiarygodne, to będą kompetentnie zbadane, a papież podejmie kompetentne decyzje

- powiedział zastrzegając, że treść listu zna jedynie z mediów, a nazwisk księży, którzy pod nim się podpisali, nie zna. Zna je nuncjusz i Ojciec Święty.

Prymas Polski dodał, że jako biskup w takiej sytuacji nie chciałby być oskarżany przez media. Zapewnił jednocześnie, że rozmawia z księżmi także na tematy trudne, jednak zaznaczył:

nie chciałbym nigdy, by ten dialog, który staram się prowadzić, był dialogiem przez media

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter