20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Polski: wrócić do korzeni

Ocena: 0
771

Chcemy dziś przypomnieć sobie o Chrystusowych korzeniach, z których wyrastamy – powiedział dziś w Gnieźnie abp Wojciech Polak rozpoczynając trzydniowe uroczyste Zebranie Konferencji Episkopatu Polski.

2016-04-14 12:46
tk / Gniezno (KAI), sg
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czwartkowe obrady, w którym uczestniczą m.in. delegaci episkopatów europejskich, poświęcone jest chrześcijańskiemu dziedzictwu Polski w związku z 1050. rocznica chrztu Polski. Jutro i pojutrze biskupi spotkają się na zebraniu plenarnym w Poznaniu.

Publikujemy treść słowa powitalnego abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski na otwarcie sesji historycznej 372. Zebrania Plenarnego KEP.

Eminencje, Najdostojniejsi Księże Kardynałowie,
Ekscelencje, Najdostojniejsi Księża Arcybiskupi i Biskupi,
Przewielebni Księża,
Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego,
Szanowny Panie Profesorze,

Gniezno, pierwsza historyczna stolica Polski, miasto świętego Wojciecha, przeżywa dziś szczególny czas łaski. Każdy jubileusz bowiem – jak przypomniał nam w ubiegłym roku ogłaszając swoja bullą papieską Misericordiae vultus Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia papież Franciszek – jest czasem łaski dla Kościoła i szansą, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym. Kościół w Polsce świętuje 1050. rocznicę Chrztu Polski. Tak jak przed pięćdziesięciu laty, w jakże pamiętnym dla naszego Kościoła czasie Sacrum Poloniae Millenium, także i dziś, właśnie tutaj, u źródeł chrzcielnych Polski, spotykają się biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, aby – powtórzę za Prymasem Tysiąclecia – dziękować Bogu w Trójcy Świętej jedynemu za powołanie nas przed tysiącem lat do chrześcijaństwa. I my także, wdzięczni za obecność Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, Kapłanów i Osób Życia Konsekrowanego, chcemy w dniu dzisiejszym przypomnieć sobie o Chrystusowych korzeniach, z których wyrastamy i z wdzięcznością pamiętać o wprowadzeniu naszych przodków 1050. lat temu przez sakrament chrztu świętego w tajemnicę życia Bożego.

Niech zatem Księża Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi oraz Drodzy Księża i Czcigodne Siostry Zakonne, a także Wszyscy nasi Drodzy Goście, przybyli tutaj z bliska i daleka, pozwolą mi, powitać Was niezapomnianymi słowami Następcy Apostoła Piotra, Niestrudzonego Pielgrzyma do Grobu i Relikwii świętego Wojciecha, świętego Jan Pawła II: witam i pozdrawiam w was wszystkich Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat!

Jako Episcopus Sancti Adalberti witam i serdecznie pozdrawiam na części historycznej 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski pasterzy Kościoła w Polsce, a także naszych drogich Gości, przedstawicieli bratnich Episkopatów z Europy, Kościołów chrześcijańskich i wspólnot wyznaniowych, biskupów i kapłanów pochodzących z Polski a pracujących poza jej granicami, przedstawicieli życia konsekrowanego w Polsce, zarówno Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów i Zgromadzeń Męskich, jak i Żeńskich. Witam bardzo serdecznie wszystkich uczestniczących w tej gnieźnieńskiej, historycznej części jubileuszu, przekazując słowa serdecznych pozdrowień naszemu prelegentowi panu profesorowi Krzysztofowi Ożogowi. Ze słowami serdecznych pozdrowień zwracam się do Pana Prezesa Narodowego banku Polskiego oraz jego współpracowników, którzy pod koniec niniejszej sesji zaprezentują okolicznościowy banknot kolekcjonerski wydany z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski przez NBP.

Ufam, że mury naszego Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie staną się w tym dniu szczególnie gościnne dla wszystkich, a nasza wspólna obecność w jubileuszowym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski w piastowskim Gnieźnie, pierwszej historycznej stolicy Polski, mieście świętego Wojciecha, zaowocuje i w naszym życiu jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym świadectwem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter