12 sierpnia
piątek
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Polski: trzeba budować mosty, a nie wznosić mury

Ocena: 0
295

„Wbrew pojawiającej się wciąż pokusie rozdrapywania ran i szukania tego, co nas dzieli, wierzę, że dziś patrzymy na siebie i na nasze Kościoły nie z perspektywy podziału, który się kiedyś dokonał, ale w perspektywie dążenia do jedności” – mówił w niedzielę abp Wojciech Polak. Prymas Polski uczestniczył w Nabożeństwie Reformacyjnym, które odbyło się w niedzielę w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy w ramach Centralnych Obchodów Jubileuszu Reformacji.

fot. PAP/Paweł Supernak

Apel o to, by chrześcijanie nie bali się odpowiadać w duchu Ewangelii na wyzwania przed jakimi stoją dziś narody i społeczeństwa - to treść przesłania, jakie do uczestników Nabożeństwa Reformacyjnego skierował bp Munib Younan z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej. Uroczystość odbyła się dziś w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy w ramach Centralnych Obchodów Jubileuszu Reformacji.

Nabożeństwo Reformacyjne, które odbyło się w niedzielę przed południem w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy, było jednym z głównych wydarzeń trwających Centralnych Obchodów Jubileuszu Reformacji. We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej wraz z sekretarzem ks. Ireneuszem Lukasem, bp Karol Maria Babi z ramienia Polskiej Rady Ekumenicznej oraz bp Markus Dröge z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc.

Nabożeństwu przewodniczył bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, a kazanie wygłosił bp Munib Younan z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej.

Bliskowschodni hierarcha przypominał, chrześcijanie są wezwani do odpowiadania na wyzwania, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa i narody.

– Dziś żyjemy w świecie zasług i konsumpcji, ekstremizmu i populizmu. To są wartości i ideologie, które wyznaje świat. To są rzeczy, które media i popkultura uznają za silne i znaczące. Pytanie skierowane dziś do nas brzmi: co wyznaje Kościół w konfrontacji z taką kulturą? Jakie wartości wyznajemy? – pytał. Przypomniał, że reformacja powinna być dla wszystkich chrześcijan wspólną "prośbą do Ducha Świętego, aby nas zmieniał, reformował, przeobrażał i kształtował, abyśmy byli świadkami krzyża".

"Nigdy nie możemy milczeć o Dobrej Nowinie w obawie, że popełnimy jakiś błąd. Nigdy nie wolno nam chować światła Chrystusowej miłości przed światem w obawie, że możemy obrazić innych. Jeśli nie głosimy miłości – któż to zrobi? Jeśli nie nakarmimy biednych – któż to zrobi? Jeśli nie sprzeciwimy się uciskowi – któż to zrobi? Jeśli nie zaśpiewamy ‘alleluja’ – któż to zrobi?" - apelował bp Younan.

Nawiązując do motta obchodów 500-lecia Reformacji "Wyzwoleni przez łaskę Bożą" przypomniał, że wyzwolenie jest dziś wielką potrzebą całego świata i przesłaniem, które powinien nieść Kościół.

"Świat czeka na przesłanie wyzwolenia! Świat odczuwa głód i pragnienie za tym chlebem i winem. Dziś, jest to chór głosów, które pytają: Kiedy zostaniemy wyzwoleni? Uchodźcy u granic Europy pytają: Gdzie jest moje wyzwolenie? Gdzie jest moja godność?" – wskazywał kaznodzieja.

Ewangelicki biskup powiedział, że współcześnie ludzie odczuwają zagrożenie III wojną światową, nawet nuklearną, dlatego pytają, gdzie jest wyzwolenie od kultury przemocy i nienawiści, a także "z grzechów chciwości i kapitalizmu".

Bp Younan mówił, że wyzwolenia z niesprawiedliwego systemu 50-letniej okupacji oczekuje naród palestyński zaś Izraelczycy pytają, kiedy ucichnie konflikt z ich sąsiadami, tak, by mogli żyć w pokoju opartym na sprawiedliwości.

"Jest wielu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy doświadczają prześladowania i pytają: Kiedy będziemy wyzwoleni? Kiedy społeczność międzynarodowa pospieszy nam z pomocą i wstawi się za nami?" – wyliczał biskup i zachęcał, by chrześcijanie wspólnie wyznawali wiarę w wyzwalającą miłość Chrystusa.

Uczestnicy Nabożeństwa Reformacyjnego podkreślali, że trwające w Polsce obchody 500-lecia Reformacji są świadectwem i inspiracją dla całego świata - mówił o tym m.in. ks. Ireneusz Lukas, sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej, który zapewnił, że we wspólne obchody włączają się członkowie 145 Kościołów w 98 krajach świata, których więzy z Polską wciąż pozostają żywe.

Obecny podczas nabożeństwa zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i śląskich Łużyc Górnych, bp Markus Dröge przekazał na ręce bp. Jerzego Samca kopię dokumentów poświadczających miejsce pochówku w Berlinie urny z prochami bp. Juliusza Bursche. Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zginął w 1942 r. w gestapowskim więzieniu Moabit w Berlinie, dokąd trafił po okresie uwięzienia w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Bp Dröge wyraził też wdzięczność za budowane od lat polsko-niemieckie pojednanie i partnerstwo i zachęcił do pogłębiania pamięci o bp. Juliuszu Bursche inspirującej w “pomnażaniu kapitału pojednania”.

Centralne Obchody Jubileuszu 500-lecia Reformacji trwają w Warszawie w dn. 26-29 października. Kościół katolicki włącza się w te obchody wspólnie ze wspólnotą luterańską, liczącą w Polsce ok. 70 tys. wyznawców, a na świecie - ok. 80 mln.

Treść wystąpienia Prymasa Polski:

Prawie dokładnie rok temu spotkaliśmy się w Kościele Jezusowym w Cieszynie, by wraz z wami zainaugurować jubileuszowy rok 500-lecia Reformacji. Ciesząc się Waszą gościnnością powiedziałem wówczas, że nie spotkaliśmy się, aby się nawzajem oskarżać, ale by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i szukać nie tyle tego, co nas dzieli, ale tego, co łączy. Inspiracją były dla nas przypomniane w Lund przez papieża Franciszka słowa Jana Pawła II: Nie powinniśmy ulegać pokusie, by stawać się sędziami historii, ale tylko mieć na celu lepsze zrozumienie wydarzeń, aby stać się nosicielami prawdy. Minął rok wypełniony licznymi spotkaniami, konferencjami i modlitwą. W perspektywie pięciuset lat Reformacji to krótki odcinek czasu, jednak pozwala na podjęcie pewnej refleksji i ufne spojrzenie w przyszłość.

Wbrew pojawiającej się wciąż pokusie rozdrapywania ran i szukania tego, co nas dzieli, wierzę, że dziś patrzymy na siebie i na nasze Kościoły nie z perspektywy podziału, który się kiedyś dokonał, ale w perspektywie dążenia do jedności. Jubileuszowy rok stał się dla nas wszystkich zachętą i sposobnością do szukania wspólnej drogi, którą – jako chrześcijanie – powinniśmy razem podążać, dając przykład i świadectwo w coraz bardziej podzielonym świecie. Trzeba nam budować mosty, a nie wznosić mury.

U progu jubileuszu papież Franciszek mówił, że luteranie i katolicy będą mieli po raz pierwszy możność podzielać na całym świecie to samo ekumeniczne wspomnienie, nie w formie świętowania z triumfalizmem, ale jako wyznanie naszej wspólnej wiary w Boga w Trójcy Jedynego. W centrum jubileuszowego świętowania – jak nam podpowiadał wówczas papież – jest wspólna modlitwa oraz zanoszona w sercu i skierowana do Pana Jezusa Chrystusa, prośba o przebaczenie wzajemnych niesprawiedliwości i win. Ufam, że tak się stało i mam nadzieję, że przeżyty jubileuszowy rok będzie inspiracją, jakby powiewem świeżego wiatru, który prowadzi nas w przyszłość, jeśli jeszcze nie całkowicie razem, to jednak w duchu braterskiego zrozumienia i odważnego docenienia tego, co nas łączy, a nie wciąż dzieli.

Jestem przekonany, że okazją do postawienie kolejnego kroku na tej wspólnej ekumenicznej drodze może być również przyszłoroczny XI Zjazd Gnieźnieński. Odbędzie się on w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I właśnie wolność będzie przedmiotem naszej wspólnej refleksji. Wolność, która jest nie tylko wielkim dobrem i wartością fundamentalną, ale jest także, a może przede wszystkim ogromną odpowiedzialnością. Wolność, która jest nam dana i zadana – mówił św. Jan Paweł II. Albowiem właśnie jako ludzie wolni, jako chrześcijanie będziemy wiarygodnym świadectwem dla współczesnego świata na tyle, na ile przebaczenie, odnowa i pojednanie będą między nami codziennym doświadczeniem. Niech te słowa nas prowadzą. Niech dodają nam odwagi i towarzyszą we wspólnej drodze. Takiego świadectwa chrześcijan potrzebuje współczesny świat. Jest to świadectwo nadziei, wobec różnych przeszkód i trudności – nadziei, która wszystko przetrwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
Gniew Twój ustąpił, w Tobie mam pociechę
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter