29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Polski senior kończy 80 lat

Ocena: 4.8
4474

28 sierpnia abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski senior oraz były Nuncjusz Apostolski w Warszawie obchodzi 80. urodziny. Abp Kowalczyk jest cenionym przez Stolicę Apostolską dyplomatą oraz nuncjuszem apostolskim. Do jego zasług należy m.in. doprowadzenie do podpisania Konkordatu z Rzecząpospolitą Polską oraz dokonanie reformy struktur Kościoła w Polsce.

fot. Piotr Drabik from Poland - Abp Józef Kowalczyk, CC BY 2.0, Link

Józef Kowalczyk urodził się 28 sierpnia 1938 r. w Jadownikach Mokrych koło Tarnowa. W 1956 r. rozpoczął studia i formację duchową w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 14 stycznia 1962 r. z rąk biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi. Pierwsze doświadczenia duszpasterskie zdobywał jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kwidzynie.

O tym, że Józef Kowalczyk był wyróżniającym się młodym księdzem, świadczyła decyzja o oddelegowaniu go na dalsze studia do Rzymu. Jednak w wyjeździe przeszkodziła mu bezpieka, odmawiając paszportu. Dlatego w październiku 1963 r. rozpoczął studia w zakresie prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 24 lutego 1965 r. udało mu się wyjechać do Rzymu, aby kontynuować studia na Wydziale Prawa Kanonicznego słynnego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

W Watykanie

W Rzymie skończył kurs kanonicznej praktyki administracyjnej przy Kongregacji Soboru (obecnie Kongregacja ds. Duchowieństwa), a od 1967 r. podjął współpracę z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów oraz uczęszczał na studium przy Tajnym Archiwum Watykańskim (ukończone dyplomem archiwisty).

W 1968 r. uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego i rozpoczął Studium w Rocie Rzymskiej, zakończone tytułem adwokata Roty (1971). Podjął pracę w Najwyższym Trybunale Apostolskim Roty Rzymskiej w charakterze obrońcy węzła małżeńskiego.

19 grudnia 1969 r. rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów. W tym czasie stawiał także pierwsze kroki w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Towarzyszył abp. Luigiemu Poggi, nuncjuszowi apostolskiemu do spraw specjalnych, w podróżach do Polski (1976?1978) i wszedł w skład Zespołu Stolicy Apostolskiej ds. Stałych Kontaktów Roboczych z rządem PRL.

W Rzymie 16 października 1978 r. zastał go wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 18 października powierzono mu zorganizowanie polskiej sekcji Sekretariatu Stanu. Na tym stanowisku spędził 11 lat.

W 1978 r. został ponadto mianowany przez sekretarza stanu kard. Jeana Villota przewodniczącym komisji ds. publikacji pism i przekładów obcojęzycznych dzieł Karola Wojtyły z okresu przed wyborem na papieża. Jednocześnie był redaktorem naczelnym polskojęzycznego wydania 14 tomów nauczania Jana Pawła II. W 1981 r. został członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Jako kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu brał udział w licznych zagranicznych pielgrzymkach Ojca Świętego.

Mianowanie Nuncjuszem Apostolskim w Polsce

26 sierpnia 1989 Jan Paweł II podpisał bullę ustanawiającą ks. prał. Józefa Kowalczyka nuncjuszem apostolskim w Polsce i mianował go arcybiskupem tytularnym.

23 października 1989 abp. Kowalczyk przybył do Warszawy ? po udzieleniu mu święceń biskupich przez Jana Pawła II trzy dni wcześniej w bazylice św. Piotra. Misję przedstawiciela Stolicy Apostolskiej wobec Kościoła w Polsce rozpoczął 26 listopada uroczystą Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego złożył 6 grudnia.

Przybycie nuncjusza – oprócz wypełnienia pełnych relacji dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską – oznaczało też zmianę niektórych kompetencji prymasa Polski w odniesieniu do Stolicy Apostolskiej. W dniu przyjazdu nuncjusza wygasły nadzwyczajne pełnomocnictwa prymasa jako legata papieskiego, przyznane bezpośrednio po wojnie kardynałom prymasom Augustowi Hlondowi i Stefanowi Wyszyńskiemu, które wypełniał także w pewnym zakresie prymas Józef Glemp.

Odnowienie Ordynariatu Polowego

Jednym z pierwszych kroków nuncjusza abp. Józefa Kowalczyka było doprowadzenie do przywrócenia Ordynariatu Polowego WP ? po 46 latach nieistnienia. Statut ordynariatu, który został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską, został najpierw przygotowany przez Nuncjaturę w Warszawie w konsultacji z Ministerstwem Obrony Narodowej i Konferencją Episkopatu Polski. 21 stycznia 1991 r.

Jan Paweł II dekretem Kongregacji ds. Biskupów przywrócił ordynariat i powołał na biskupa polowego ks. prał. dr. Sławoja Leszka Głódzia, pełniącego dotąd posługę w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Bp Głódź okazał się bardzo dobrym organizatorem: szybko utworzono kurię polową i dekanaty dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz okręgów wojskowych (w tym jeden dekanat dla żołnierzy obrządku bizantyjsko-ukraińskiego).

Reforma struktur administracyjnych Kościoła

25 marca 1992 nastąpiło ogłoszenie bulli „Totus Tuus Poloniae populus” wprowadzającej historyczną reformę struktur administracyjnych Kościoła w Polsce. Reforma ta została przygotowana przez nuncjusza Kowalczyka wraz z komisją Konferencji Episkopatu Polski, której przewodził kard. Franciszek Macharski.

Bullą „Totus Tuus Poloniae populus” Jan Paweł II dokonał historycznej reformy struktur administracyjnych (diecezjalnych) Kościoła w Polsce. Była to najszersza reforma struktur kościelnych w Europie po wojnie. Jej podstawową ideą było – jak pisał Jan Paweł II w liście do Kościoła w Polsce: „Pełniejsze dostosowanie misji Kościoła – czyli wszechstronnie podjętej ewangelizacji – do warunków i wymagań, jakie stawiają czasy, w których żyjemy i w których wypadnie żyć następnym pokoleniom na naszej ojczystej ziemi”.

Powołanych zostało 13 nowych diecezji, a osiem dotychczasowych zostało podniesionych do rangi metropolii, powołano też jedną nową archidiecezję. Ojciec Święty podniósł do godności arcybiskupów metropolitów siedmiu biskupów ordynariuszy, mianował dwóch arcybiskupów metropolitów, 16 nowych biskupów diecezjalnych i trzech biskupów pomocniczych oraz przeniósł 14 biskupów pomocniczych.

Rozwiązano też unię personalną między archidiecezjami gnieźnieńską i warszawską. Co do osoby prymasa Glempa znaleziono wyjście „salomonowe”, polegające na tym, że pozostając arcybiskupem warszawskim, nosił do 2009 r. tytuł Prymasa Polski jako „kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie”.

Reforma struktur diecezjalnych była kontynuowana w latach 1996, 2004 i 2009. 31 maja 1996 r. Jan Paweł II utworzył metropolię bizantyńsko-ukraińską (greckokatolicką), w której skład weszła archidiecezja przemysko-warszawska oraz nowo utworzona diecezja wrocławsko-gdańska. W 2004 r. Jan Paweł II ustanowił dwie nowe diecezje: bydgoską i świdnicką oraz nową metropolię ? łódzką. Zwieńczeniem reformy administracyjnej Kościoła w Polsce było przywrócenie tytułu Prymasa Polski arcybiskupom gnieźnieńskim 18 grudnia 2009 r. Nowym prymasem Polski został wówczas dotychczasowy metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter