5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Polski: Kościół ma z troską pochylać się nad każdym człowiekiem

Ocena: 4.5
387

„Kościół ma z całą czułością oraz troską pochylać się nad każdym człowiekiem – jak Maryja pochylała się nad Jezusem” – mówił w parafii św. Anny w Krajence abp Wojciech Polak.

Fot. SerwisKAI

 Prymas Polski przewodniczył uroczystościom, w czasie których zostały wprowadzone relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza oraz jej rodziców. – Święci, którzy w szczególny sposób potrafią ukazywać matczyny klimat domu rodzinnego, pozostają tutaj, w waszej wspólnocie, abyście – powierzając im troski, kłopoty, nadzieje, zwłaszcza związane z wychowaniem dorastających dzieci, młodzieży – mogli cieszyć się ich niebieskim wstawiennictwem – mówił abp Wojciech Polak.

Prymas Polski nawiązał również do obchodzonego drugiego dnia Zielonych Świąt, kiedy "cały Kościół wpatruje się w oblicze Matki Kościoła". – Zastanówmy się nad tym, co znaczy, że Ona, Kościół jest naszą Matką. Więcej, że każdy z nas wezwany jest do tego, by Ją w macierzyństwie naśladować – podkreślił, dodając, że Kościół ma z całą czułością oraz troską pochylać się nad każdym człowiekiem – jak Maryja pochylała się nad Jezusem. – W ten właśnie sposób ma ukazywać macierzyńskie oblicze wspólnoty, do której każda i każdy z nas przez chrzest święty należy – powiedział arcybiskup, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Relikwie świętych pierwszego stopnia trafiły do Krajenki we wrześniu ubiegłego roku. – Propozycja ich sprowadzenia z Francji wyszła od mieszkanki parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy, w której wcześniej posługiwałem. Podchodziłem do tego pomysłu z pewnym dystansem. Jednak krótko po tej rozmowie jeden z uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Krajence poprosił mnie o modlitwę za swoich rodziców, którzy nie potrafią się z nim dogadać. To otworzyło moje serce i od razu poprosiłem o takie wsparcie w formie relikwii – powiedział wikariusz ks. Krzysztof Barczyński. – Dziś, gdy nawiedzacie progi tej parafii bądźcie pozdrowieni od nas tu wszystkich, dzieci spragnionych miłości, zdrowych więzi ludzkich i Miłosierdzia Bożego. Niech słowa modlitw popłyną ku wam, a wasza dobroć niech świeci nad naszym życiem – dodał podczas powitania proboszcz ks. kanonik Grzegorz Fabiszak.

Święta Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alençon (Francja). 9 kwietnia 1888 roku Teresa wstąpiła do Karmelu w Lisieux. 8 września 1890 roku złożyła śluby zakonne. Nocą w Wielki Piątek 1896 roku pojawił się u niej pierwszy krwotok z płuc. Zmierzając ku śmierci, zawierzyła siebie Jezusowi, przeżywając z Nim swoją drogę cierpienia, nadziei i miłości. Zmarła 30 września 1897 roku. Dokładnie sto lat później została ogłoszona Doktorem Kościoła Powszechnego przez Jana Pawła II. Pius XI beatyfikował ją w 1923 roku, a już w dwa lata później – kanonizował.

Ludwik Józef Stanisław Martin (1823-1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria z domu Guèrin (1831-1877) pochodziła z Gandelain k. Alençon. Małżonkowie doczekali się łącznie dziewięciorga dzieci, urodzonych w latach 1860-73, z których najmłodszą była ta, która najbardziej rozsławiła rodzinę – św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czworo z potomstwa zmarło w bardzo młodym wieku. Te, które przeżyły – same córki, zostały zakonnicami i doczekały, poza św. Teresą, sędziwego wieku. Beatyfikacja Ludwika i Zelii Martinów odbyła się 19 października 2008 w Lisieux, a kanonizacja 18 października 2015 roku w Rzymie.

Poświęcony relikwiarz został w całości wykonany przez mieszkańców parafii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter