20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas: Kościół nie jest sektą - nie istnieje sam dla siebie

Ocena: 0
1196

– Kościół, chrześcijaństwo nigdy nie istnieje samo dla siebie. Gdybyśmy tak myśleli bylibyśmy skazani na życie sekty lub getta – powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. – Chrześcijaństwo istnieje o tyle, o ile istnieje dla innych i ile wychodzi na zewnątrz – dodał prymas Polski na konferencji prasowej w siedzibie KAI.

fot. J. Andrzejewski / www.prymaspolski.pl

Podczas spotkania poinformowano, że XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda, który otworzy obrady.

Przypominając, że tegoroczny Zjazd odbywa się w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, Prymas tłumaczył, że wolność to nie tylko możliwość wyboru. – Wolność trzeba zagospodarować, ona jest zadaniem i wezwaniem do odpowiedzialności, do bycia ludźmi wolnymi w sposób twórczy i odpowiedzialny – podkreślił abp Polak powołując się na myśli Jana Pawła II i ks. Józef Tischnera.

– Chcemy, by refleksja Zjazdów Gnieźnieńskich była także służbą nas, chrześcijan Środkowowschodniej Europy, dla społeczeństwa, w którym żyjemy – powiedział abp Polak.

Zwrócił uwagę, że tematy, które zostaną podjęte na Zjeździe mają ożywiać współczesna debatę i współczesne życie. – Chcemy zwrócić się do świata z przesłaniem, że fundamentem naszego życia w prawdzie, w służbie i w dialogu jest zawsze wolność – wskazał metropolita gnieźnieński.

Abp Polak powiedział, że chrześcijanie są ludźmi wolnymi, bo wyzwolonymi przez Chrystusa i wezwanymi do tego, by w dialogu kształtować przestrzeń wolności i odpowiadać na wyzwania współczesności. – Nie tylko zastanawiać się od czego jesteśmy wolni i od czego zostaliśmy uwolnieni, ale do czego jesteśmy wezwani – mówił Prymas. Wskazując na podtytuł zjazdu – „Inspirująca moc chrześcijaństwa” – podkreślił: „Z nadzieją chcemy patrzeć w przyszłość”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26

+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań



Najczęściej czytane artykuły



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -