29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas Czech: Uważałem za potrzebne, byśmy wyrazili solidarność

Ocena: 4.85
1258

- Chcę powiedzieć, że użycie słowa „zaraza” jest dla mnie w omawianym kontekście całkowicie zrozumiałe. […] czerwona zaraza pozbawiła Europę więcej niż jednej czwartej ludności. A ideologia gender jest skierowana przeciwko rodzinie – powiedział w wywiadzie dla „Do Rzeczy” kardynał Dominik Jaroslav Duka.

youtube.com

Prymas Czech w rozmowie z Pawłem Lisickim i Maciejem Szymanowskim wyraził swą solidarność z polskimi biskupami sprzeciwiającymi się LGBT. Wspomina zwłaszcza o arcybiskupie Marku Jędraszewskim i jego słowach „tęczowa zaraza zastąpiła czerwoną zarazę”, a także o arcybiskupie Stanisławie Gądeckim.

Atak na rodzinę

Czeski hierarcha stwierdza, że ostrze nowej ideologii skierowało się przeciwko rodzinie.

Samo słowo „rodzina” pochodzi przecież od słowa „rodzić”, ród, naród… Wszyscy widzimy, że Europę opanowuje kryzys demograficzny, którego politycy nie potrafią zażegnać. […] A dziecku potrzebny jest i ojciec, i matka. Ideologia LGBT ten zaś aspekt całkowicie kwestionuje.

Kardynał Duka zauważa, że dzieci w dzisiejszej Europie są zagrożone. Zagrożone są ich prawa do życia, do posiadania ojca i matki, a także „prawa do płci”.

Prymas Czech z uznaniem wypowiada się o kazaniu metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego i wskazuje na potrzebę solidarności.

W tym sensie uważam homilię arcybiskupa Jędraszewskiego za ważną, ponieważ przebudza. Ile wybudzających kazań wygłosili prorocy, sam Jezus? Dlatego z szacunkiem odnoszę się do tego, że również arcybiskup Gądecki zabrał w tej sprawie głos. I z tego powodu uważam za potrzebne, byśmy wyrazili solidarność – nie tylko my, Czesi, nie tylko Słowacy czy Węgrzy.

Nowe oblicze marksizmu

Kardynał bardzo silnie akcentuje tezę, że za ruchami związanymi z LGBTQIA+ stoi ideologia marksistowska w nowym wydaniu.

Antonio Gramsci – gdy byłem w więzieniu, czytałem jego zapiski więzienne – w latach 60. stwierdził: robotnikom się dobrze powodzi, nie staną już na barykadach; walka klasowa nie jest już dla nas narzędziem dojścia do władzy. Dlatego przyjął rozwiązanie: kobieta kontra mężczyzna. […] O ile wcześniej chciano dojść do marksistowsko pojmowanego pokoju społecznego poprzez zniesienie klas, ujednolicenie, o tyle teraz dochodzi postulat zniesienia różnic płci.

Czeski hierarcha zauważa, że ideologia marksistowska działa również w Czechach. Konstatuje też, że póki co Czesi dają odpór nowym trendom. Wspomina o zablokowaniu ustawy o małżeństwach jednopłciowych i adopcji dzieci dla nich, o utrzymujących się wciąż pięcioletnich urlopach macieżyńskich i o fakcie, iż parada Prague Pride nie została wsparta przez władze, poza stołecznymi.

Prawdziwa demokracja

Biskup Pragi zapytany o tendencje totalitarne ukryte w liberaliźmie mówi o konieczności zredefiniowania demokracji.

Demokracja jest tylko jedna. Nie liberalna, nie socjalistyczna czy kapitalistyczna. Też nie chrześcijańska. […] Niech chrześcijanie tworzą partie polityczne, ale muszą mieć świadomość, że partia chrześcijańska nie jest tożsama z Kościołem.

Zauważa też błąd zawarty w myśleniu liberalnych demokratów.

Problemem liberalnej demokracji jest to, że oni uważają za demokratów tylko siebie samych, wszystkich nas pozostałych określają jako ekstremalną prawicę, totalitarystów itp. Z jednej strony kierują się w pewnym sensie filozofią postmoderny, która mówi, że prawdy nie ma. Z drugiej strony są przekonani, że prawda jest tylko po ich stronie.

Prymas Czech uważa, że jest możliwe odwrócenie tej sytuacji.

Żelazny hierarcha

Dominik Jaroslav Duka w 1970 roku przyjął święcenia kapłańskie. Działał w Zakonie Kaznodziejskim (domikanie). Komunistyczne władze represjonowały go, najpierw zabraniając mu posługi, a potem skazując go na 15 miesięcy więzienia.

W 1986 roku został prowincjałem czeskomorawskiej prowincji domikanów. W 1998 święty Jan Paweł II wyznaczył go na biskupa Hradca Králové, a Benedykt XVI w 2010 mianował go biskupem Pragi. Papież Franciszek nie przyjął jego rezygnacji z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, więc kardynał Domink Jaroslav Duka wciąż zasiada na stolicy świętego Wojciecha. Czesi, zarówno wierzący, jak i niewierzący, uważają go powszechnie za wielki autorytet.

Całość wywiadu można znaleźć w 41. wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter