2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Familiaris Laetitia" - by promować naukę abp. Henryka Hosera

Ocena: 0
500

Jej celem jest promocja nauczania abp. Henryka Hosera na temat rodziny i życia ludzkiego. Nowo powstała Fundacja „Familiaris Laetitia” chce realizować misję ś.p. biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej.

 

fot. arch. www.idziemy.pl

Abp Henryk Hoser był lekarzem, teologiem i misjonarzem. Jego wielką troską był rozwój rodziny i całościowe podejście do ochrony życia. Duchowny zmarł w sierpniu 2021 roku. – Warto zgłębiać jego przesłanie i przekazywać ludziom współczesnym – mówi prezes fundacji „Familiaris Laetitia”, przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla, ks. dr Zenon Hanas.

Celem fundacji jest kontynuowanie wielkiej troski abp Hosera o rodzinę i o życie ludzkie w takim bardzo całościowym ujęciu. Rodzina jest przestrzenią w której życie ludzkie jest najlepiej chronione, od momentu poczęcia aż po naturalną śmierć. A do tego dochodzą jeszcze wszystkie aspekty troski medycznej

– wyjaśnia ks. Hanas.

Nazwa fundacji nawiązuje do tytułów dwóch dokumentów o rodzinie: papieża Jana Pawła II – „Familiaris Consortio” i Franciszka – „Amoris Laetitia”. – Fundacja będzie podejmować również niezwykle ważne dla abp Hosera kwestie bioetyczne – dodaje ks. Hanas.

Wspólna refleksja teologiczna, psychologiczna, medyczna to jest też ważne. Ale oprócz tego chcielibyśmy, żeby te programy, które abp Hoser wprowadzał realizować i dostosowywać  jeszcze bardziej do współczesności. I kolejny bardzo duży temat, który zawsze towarzyszył arcybiskupowi to są wszelkie kwestie bioetyczne dotyczące nowych wyzwań medycznych, ale też antropologii chrześcijańskiej, aby łączyć jedno z drugim

– dodaje ks. Hanas.

Pierwszym zadaniem Fundacji „Familiaris Laetitia” będzie opublikowanie książki z nauczaniem zmarłego w sierpniu zeszłego roku abp Henryka Hosera. Zaproszeni do włączenia się w prace fundacji będą różni kapłani współpracujący z arcybiskupem Hoserem, między innymi kardynał Robert Sarah. Arcybiskup Hoser należał do Zgromadzenia Księży Pallotynów. Przez 21 lat pracował w Rwandzie w Afryce. W latach 2008–2017 kierował diecezją warszawsko-praską, później był wizytatorem apostolskim w Medziugorie.

W Kościele pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, między innymi sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych. Bronił niezbywalnej ludzkiej godności i nienaruszalności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Duchowny zmarł 13 sierpnia 2021 w Warszawie. Został pochowany 20 sierpnia 2021 w krypcie w podziemiach katedry warszawsko-praskiej. Jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa. Prezydent Andrzej Duda w 2015 roku odznaczył hierarchę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Jędrasik

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter