24 maja
czwartek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Program wizyty papieża w rzymskiej synagodze

Ocena: 0
1006

W niedzielę 17 stycznia papież Franciszek złoży wizytę w rzymskiej Synagodze Większej. Wcześniej odwiedzi jej najbliższą okolicę, zwaną dzielnicą żydowską.

2016-01-15 15:14
pb (KAI/Il sismografo) / Rzym, mz

Ojciec Święty przyjedzie do dzielnicy żydowskiej około godz. 16.00. Powitają go przewodniczący: rzymskiej gminy żydowskiej Ruth Dureghello, Związku Włoskich Gmin Żydowskich Renzo Gattegna i Fundacji Muzeum Szoah Mario Venezia.

Papież najpierw złoży kwiaty przy kamieniu upamiętniającym deportację rzymskich żydów w 1943 r. Następnie w towarzystwie Dureghello i Gattegni przejdzie ulicą Catalana pod kamień upamiętniający Stefano Gai Taché, chłopca zabitego w 1982 r. w zamachu terrorystycznym, dokonanym przez Palestyńczyków. Franciszek spotka się tam z rodziną Stefano i osobami, które wówczas odniosły rany. W końcu papież złoży kwiaty przy kamieniu upamiętniającym sam zamach.

Około 16.20 Ojciec Święty przyjdzie pod synagogę, gdzie powitają go wiceprzewodniczący gminy - Claudia Fellus i Ruben Della Rocca. Na schodach czekać będzie na niego główny rabin Wiecznego Miasta Riccardo Di Segni, który razem z Ruth Dureghello wprowadzi go do świątyni. Chór i tenor Claudio di Segni śpiewać będą wtedy Psalm 98, a następnie 126.

Na podium zasiądą papież i główny rabin, a wokół nich rabini z różnych wspólnot żydowskich w Europie i członkowie orszaku papieskiego.

Po przemówieniach powitalnych Dureghello i Gattegni zostanie odmówiony Psalm 15, po czym głos zabiorą rabin Di Segni i Franciszek. Po wymianie darów chór zaśpiewa hymn „Ani maamin” (Wierzę wiarą doskonałą), a po krótkiej rozmowie prywatnej papieża i rabina - Psalm 150.

Ojciec Święty ma opuścić synagogę około 17:40.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły